Kalkulačka pro výpočet odstupného pro rok 2021


Odstupné v roce 2021

Nárok na odstupné má zaměstnanec, který dostal výpověď nebo ukončil pracovní poměr dohodou z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) Zákoníku práce, tedy např. v případě zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, kvůli nadbytečnosti zaměstnance nebo kvůli zdravotním podmínkám.

Výše odstupného záleží na délce zaměstnání u zaměstnavatele a výrazně se zvyšuje při ukončení ze zdravotních důvodů (na základě lékařského posudku, při dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti atd.). 

Kalkulačka pro výpočet minimálního odstupného od 1. 1. 2021
hod

Kalkulačka není určena pro zjištění odstupného při využívání konta pracovní doby. V takovém případě při výpočtu postupujte podle ustanovení § 67 Zákoníku práce a Hlavy VIII Zákoníku práce.  Další informace potřebné pro výpočet odstupného v roce  2021 

V Zákoníku práce je stanovena minimální výše odstupného, zaměstnavatel může částku navýšit.

Na odstupné nemá nárok zaměstnanec, který nemůže ze zdravotních důvodů dále pracovat, pokud si pracovní úraz nebo onemocnění sám způsobil porušením předpisů a zaměstnavatel se zcela zprostil odpovědnosti podle § 367 odst. 1.

Zdravotní důvody pro nárok na odstupné jsou uvedeny v § 52 písm. d). Zaměstnanec nesmí dál vykonávat dosavadní práci na základě lékařského posudku poskytovatele pracovnělékařských služeb (nebo po jeho přezkoumání příslušným správním orgánem) a zaměstnavatel se zcela nezprostil odpovědnosti podle § 367 odst. 1. Dalším zdravotním důvodem pro nárok na odstupné může být, když zaměstnanec dosáhl nejvyšší přípustné expozice na pracovišti, která byla určena orgánem ochrany veřejného zdraví.

Do doby trvání pracovního poměru pro výpočet odstupného se kromě délky trvání aktuálního poměru přičítá také doba předchozího poměru u stejného zaměstnavatele, pokud práce nebyla přerušena na více než 6 měsíců.

Rozhodným obdobím pro výpočet odstupného je předchozí kalendářní čtvrtletí (výjimkou je využívání konta pracovní doby).  

Výplata odstupného musí proběhnout po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu, pokud se zaměstnavatel písemně nedohodne se zaměstnancem jinak (výplata odstupného v den skončení pracovního poměru nebo pozdější termín výplaty).

Daně a odvody: Z odstupného se odvádí daň z příjmu. Odvody pojistného se provádějí pouze, pokud zaměstnavatel vyplácí odstupné v jiném než zákonem stanoveném případě (např. na základě kolektivní smlouvy). Pokud na odstupné vznikl zákonný nárok, odvody pojistného se neprovádějí dokonce ani v případě, že zaměstnavatel částku odstupného navýšil nad povinné minimum.

Průměrný a pravděpodobný výdělek ve výpočtu odstupného

Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu za minulé čtvrtletí (tzv. rozhodné období) a odpracované doby za toto minulé čtvrtletí. Nezapočítává se doba dovolené a nemocenské. Započítávají se přesčasové hodiny, které byly v tomto období proplaceny.

Pravděpodobný výdělek se používá, pokud zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období alespoň 21 dnů. Zjišťuje se z hrubé mzdy nebo platu, dosaženého od počátku rozhodného období, popřípadě se vychází z částky, která by zřejmě byla dosažena (podle obvyklé výše složek mzdy nebo mzdy za stejnou práci u dalších zaměstnanců).

Je-li průměrný či pravděpodobný výdělek nižší než minimální mzda, pro výpočet odstupného se použije částka odpovídající minimální mzdě.

Pro účely odstupného se vychází z průměrného měsíčního výdělku. Vypočítá se tak, že průměrný hodinový výdělek násobíme týdenní pracovní dobou zaměstnance (obvykle 40 hod) a koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v 1 měsíci).

Pracuje-li zaměstnanec pro zaměstnavatele ve více pracovněprávních vztazích, posuzuje se každý vztah odděleně. 

Konto pracovní doby a výpočet odstupného

Konto pracovní doby je speciální způsob rozvržení pracovní doby, stanovený kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem zaměstnavatele.

Při uplatnění konta pracovní doby se při výpočtu průměrného výdělku vychází z rozhodného období, kterým je předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období.

Je-li to sjednáno v kolektivní smlouvě o kontu pracovní doby, může být práce přesčas (v rozsahu max. 120 hodin) z jednoho vyrovnávacího období započtena do pracovní doby v bezprostředně následujícím vyrovnávacím období. V případě takového ujednání v kolektivní smlouvě se také zvyšuje zákonná částka odstupného.


Kalkulačky mzdy 2021


Všechny kalkulačky

Aktuální online kalkulačky ze všech oblastí života.

Výpočty pro rok 2021 včetně podrobnějšího vysvětlení výpočtů

Výpočet čisté mzdy 2021 - Výpočet čisté mzdy z hrubé mzdy po zrušení superhrubé mzdy v roce 2021. Z hrubé mzdy se odečte sociální a zdravotní pojištění, odečte záloha na daň z příjmu nebo se přičte daňový bonus na děti. Ve výpočtu se projeví daňové slevy na zaměstnance i na jeho děti. Součástí výpočtů čisté mzdy jsou také výpočty odvodů a nákladů zaměstnavatele.

Výpočet příspěvků a dávek v roce 2021

Výpočet příspěvku na bydlení - změny od roku 2021 pro rodiny i jednotlivce. Příspěvek na bydlení pomáhá s úhradou nákladů na bydlení rodinám i jednotlivcům s nižšími příjmy.

Výpočet životního minima v roce 2021 - životní minimum v roce 2021 ovlivní nárok na sociální příspěvky a dávky i na pomoc v hmotné nouzi.

Výpočet přídavků na děti v roce 2021 - Od zvýšení zvýšení životního minima v dubnu 2020 má nárok na přídavky na děti víc rodin.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2021 - z čisté mzdy, způsobu ukončení pracovního poměru a věku se vypočte měsíční podpora v nezaměstnanosti, počet měsíců poskytování podpory a celková výše podpory v nezaměstnanosti.


Mzda, mzdy v roce 2021


Platy 2021


Platové tabulky 2021

 Platové tabulky 2020

 
Mzdy - zprávy a novinky

více zpráv a novinek o mzdách 


Koronavirus aktuálněKornavirus - zprávy a novinky

Více zpráv o koronaviru


Označení stránky: výpočet odstupného, odstupné, výpočet odstupného 2020, výše odstupného, odstupné výpočet, odstupné 2020, nárok na odstupné, kalkulačka odstupné 2020, vyse odstupneho, daň z odstupnéhoZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.