Zaměstnavatel 2024 - aktuální informace ke mzdám a daním, kalkulačky.


Informace k zaměstnavateli.



Zaměstnavatel

Zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala vykonávat práci v pracovněprávním vztahu.

Zaměstnavatelem může být jak fyzická, tak právnická osoba nebo také stát. Zaměstnavatelem může být podnikající i nepodnikající, ziskový i neziskový subjekt.

Za zaměstnavatele může zpravidla jednat i více osob. Pokud se jedná o fyzickou osobu, tak ta většinou jedná se zaměstnancem přímo, pokud se ale jedná o právnickou osobu, tak za tu může jednat vedoucí, personální ředitel nebo osoby z personálního oddělení a nebo různí zmocněnci na základě plné moci a další.

 

Povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci a úřadům

Zaměstnavatel, jeho povinnosti a jeho práva

Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.

Mezi další povinnosti se například řadí informovat zaměstnance o tom, do jaké kategorie byla jeho práce zařazena. Pokud daná práce upravená zvláštním předpisem například vyžaduje zdravotní průkaz, vyžaduje nějaké očkování, je také povinností zaměstnavatele o těchto skutečnostech informovat zaměstnance.

Dále je základní povinností zaměstnavatele rovné zacházení ze zaměstnanci včetně zákazu jejich diskriminace. Zákoník práce upravuje za jakých skutečností může zaměstnavatel dát svému zaměstnanci výpověď. Zákoník práce mimo jiné stanovuje práva i povinnosti obou stran, protože ve spoustu situací je řešeno chybně - například jak již byla zmíněná výpověď pro zaměstnance. V zákoníku je i úprava pracovní doby a různé další skutečnosti, které mohou v pracovním vztahu nastat a které je třeba řešit.

Mezi práva zaměstnavatele patří určit pracovní tempo, množství práce nebo případné vyžadování náhrady škody při způsobení újmy zaměstnancem zaměstnavateli nebo při porušení pracovní kázně.

 Mezi další právo zaměstnavatele se řadí možnost výpovědi ve zkušební době bez udání důvodů. 

 

 

Výpočet čisté mzdy v roce 2024

Výpočet čisté mzdy


Výše sociálního a zdravotního pojištění hrazené zaměstnavatelem

 

Sociální pojištění

Sociální pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance se skládá z nemocenského pojištění, důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí celkem z hrubé mzdy zaměstnanců 24,8 %. Je to součet pojištění v následné výši: 2,1 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti.

Od 1.2.2023 může zaměstnavatel uplatnit slevu na sociálním pojištění a to ve výši 5 % vyměřovacího základu z určité skupiny zaměstnanců, které nemohou pracovat po stanovenou týdenní dobu. Může se jednat například o osoby starší 55 let, osoba pečující o dítě mladší 10 let, osoba mladší 21 let, osoba připravující se na budoucí povolání studiem do věku 26 let, osoba se zdravotním postižením. Podrobné informace k uplatnění slevy můžete nalézt na stránkách o sociálním pojištění.

 

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatel za zaměstnance je ve výši 9 % z hrubé mzdy. Toto pojištění je použito na uhrazení nezbytné zdravotní péče, která se pro pojištěnce (pacienta) použije v době jeho nemoci, po úrazu, ale také na preventivní prohlídky nebo rehabilitaci. Vypočtenou částku za zdravotní pojištění z hrubé mzdy posílá zaměstnavatel na danou zdravotní pojišťovnu dle toho, u které pojišťovny je konkrétní zaměstnanec evidován.

Systém poskytování zdravotní péče se vztahuje na všechny občany, bez ohledu na to, kdo a jak za ně platí zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění je (na rozdíl od sociálního pojištění) placeno za každého, přičemž za někoho tak činí stát. 



Zaměstnavatel - zpravodajství

Otázky a odpovědi - zaměstnavatel

  • Kdo je zaměstnavatel?

    Zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala vykonávat práci v pracovněprávním vztahu. Zaměstnavatelem může být jak fyzická, tak právnická osoba nebo také stát. Zaměstnavatelem může být podnikající i nepodnikající, ziskový i neziskový subjekt. Podrobnější informace včetně kalkulačky čisté mzdy najdete na stránkách o zaměstnavateli.

  • Co je zaměstnavatel povinen?

    Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Dále je základní povinností zaměstnavatele rovné zacházení ze zaměstnanci včetně zákazu jejich diskriminace. Zákoník práce upravuje za jakých skutečností může zaměstnavatel dát svému zaměstnanci výpověď. Podrobnější informace včetně kalkulačky čisté mzdy najdete na stránkách o zaměstnavateli.




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.