Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně na 2 malé děti při příjmu do 45.798 Kč.

 

Přídavky na děti v roce 2024, 2023

Přídavky na děti zůstávají v roce 2024 stejné jako v roce předchozím.

Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině s příjmem nižším, než je 3,4násobek životního minima takové rodiny. Za dítě mladší 18 let podávají žádost o přídavek rodiče, nezaopatření zletilí od 18 do 26 let si podávají žádost sami. 


Výpočet přídavků na děti 2024

Pro výpočet výše přídavku na dítě zadejte údaje o počtu dospělých a věku nezaopatřených dětí vaší domácnost. Dále také průměrný čistý měsíční příjem rodiny.


* U nároku na zvýšené přídavky vyplňte ano, pokud má alespoň jeden z rodičů dítěte pracuje, tj. má  příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce, tj. 4.860 Kč), příjem z podnikání, pobírá nemocenskou, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o osobu do 18 let nebo rodičovský příspěvek (ale jen v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství).

 


Další informace k přídavkům na děti v roce 2024

Výše měsíčních přídavků na děti 2024

Věk nezaopatřeného dítěte v rodině

Měsíční přídavky na děti

základní

Měsíční přídavky na děti

zvýšené

do 6 let 830 Kč 1 330 Kč
od 6 do 15 let 970 Kč 1 470 Kč
od 15 do 26 let 1 080 Kč 1 580 Kč
  

Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 3,4násobek částky životního minima rodiny (viz § 17 zákona č. 117/1995 Sb.). Výši životního minima pro svou rodinu si můžete spočítat na naší kalkulačce pro výpočet životního minima.

Pro nárok na přídavek na dítě se posuzuje celkový příjem rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Do příjmu rodiny se mimo příjmu ze zaměstnání či podnikání započítává i rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, nemocenská, mateřská, výživné, starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, příjmy z nájmu.

Další informace k nároku na dávku:

Přídavek na dítě může pobírat jen jeden z rodičů dítěte. Pokud jsou rodiče dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů.

O přídavek na dítě žádá zákonný zástupce, nebo může i samo dítě (pokud je již zletilé).

K žádosti se dokládá příjem všech členů rodiny a dále pak i každé 3 měsíce, pro potvrzení trvání nároku a výplaty přídavku.

Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádosti a nárok lze uplatnit max. 3 měsíce zpětně.Přídavky na děti - právní úprava

Systém státní sociální podpory (SSP), jehož součástí jsou i přídavky na dítě, je upravený v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podrobnější informace o získání přídavku na děti najdete na naší stránce Dávky - Přídavky na děti.

Upozornění
Uvedené informace jsou pouze zjednodušené a orientační. Úplné podmínky pro přiznání přídavku na dítě jsou uvedeny v právním předpise nebo je na základě podrobnějších znalostí o konkrétní situaci vysvětlí pracovníci úřadů práce.

 

Další dávky - rodina

 

 


Přídavek na dítě - otázky a odpovědi

  • Co je to přídavek na dítě a jaká je výše?

    Přídavek na dítě je dávka státní sociální podpory vyplácená opakovaně nezaopatřenému dítěti v závislosti na výši příjmu všech společně posuzovaných osob v daném rozhodném období. Více informací naleznete zde.

  • Kdo má nárok na přídavky na dítě?

    Na tuto formu sociální podpory má nárok rodina, jejíž čistý příjem je od 1.1.2023 nižší než 3,4 násobek životního minima rodiny. Jedná se o nejnižší společensky uznanou hranici peněžních příjmů, které jsou určeny k zajištění výživy a ostatních základních potřeb. Životní minimum rodiny se odvíjí od počtu jejích členů a jejich věku. Více informací naleznete zde.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.