Ošetřovné

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která je vyplácena zaměstnanci, který pečuje o nemocného člena domácnosti nebo dítě mladší 10 let, jehož je rodičem. Rozhodnutí o potřebě ošetřování vydává ošetřující lékař osoby, která onemocněla. Dávka je vyplácena od 1. dne ošetřování a to za kalendářní dny. Pro dávku se  v případě ošetřování nemocného dítěte vžil název "paragraf na dítě".

Pozn. Potřebu dlouhodobější péče (například po ukončení hospitalizace) řeší dávka dlouhodobé ošetřovné.

 

 

Nárok na ošetřovné

Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu:

 • ošetřování nemocného člena domácnosti (včetně dítěte staršího 10 let), jehož stav vyžaduje ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo
 • péče o zdravé dítě mladší 10 let z důvodů uzavření, školského nebo dětského zařízení (zapříčiněného havárií, epidemií či jinou nepředvídanou událostií). Ošetřovné též náleží v případech, kdy byla dítěti nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Podmínkou nároku na ošetřovné je, že ošetřovaná osoba žije se zaměstnancem resp. zaměstnankyní v domácnosti. V případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do střídavé péče obou rodičů se za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Dávku ošetřovného lze čerpat opakovaně.

Nárok na ošetřovné nemá

 • Zaměstnaný rodič dítěte, na něž jiná fyzická osoba pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Toto omezení neplatí v případě, kdy tato jiná osoba nemůže o dítě pečovat (např. onemocněla, utrpěla úraz, byla jí nařízena karanténa, porodila,..).
 • Lidé zaměstnaní na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.
 • Zaměstnanec v době prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti.

 

Ošetřovné OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná nemá nárok na výplatu ošetřovného, bez ohledu na to, zda si platí nebo neplatí dobrovolné nemocenské pojištění.

Výše ošetřovného

Výše ošetřovného činí od prvního kalendářního dne 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se spočítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců snížený o takzvané redukční hranice.

Výpočet:

Denní vyměřovací základ = (hrubá mzda x 12 měsíců) : 365

Redukční hranice pro rok 2019:

 • Z částky do 1 090 Kč se počítá 90 %
 • Z částky do 1 635 Kč se počítá 60 %
 • Z částky do 3 270 Kč se počítá 30 %
 • K částce nad 3 270 Kč se nepřihlíží
 

S výpočtem pomůže naše kalkulačka.

Délka výplaty ošetřovného

Ošetřovné lze čerpat maximálně 9 dní, pokud je rodič samoživitel (a stará se o dítě mladší 16 let, které ještě nedokončilo povinnou školní docházku), pak 16 dní.

Během podpůrčí doby (tj. doby výplaty ošetřovného) je možné se v péči o nemocného jednou vystřídat - například s druhým rodičem.

Po uplynutí doby výplaty ošetřovného má rodič nárok na volno v zaměstnání (zaměstnavatel za něj platí pojistné), ale nedostává již ošetřovné.

Jsem na »ošetřovačce« s jedním dítětem a osmý den jeho nemoci onemocní i druhé. Dostanu ošetřování zaplacené dvakrát?
Ne, nedostanete. Ale po uzdravení prvního dítěte můžete čerpat zbytek z dalších devíti dnů u druhého dítěte. Takže dostanete zaplacených 9 dní (nemoc prvního dítěte) a sedm dní (nemoc druhého dítěte). Dva dny se budete tedy starat o obě děti za jedno ošetřovné.

Více na https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-rodina-deti/123886/nejcastejsi-otazky-k-osetrovacce.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Pokud se doba ošetřování více osob překrývá, pak je částka ošetřovného vyplacena pouze jednou.

Příklad:

Rodič (který není samoživitel) pobírá ošetřovné za první dítě. První dítě je nemocné 12 dní. Šestý den nemoci prvního dítěte onemocní druhé dítě a je nemocné tři týdny. Po dobu, kdy se nemoci s nárokem na ošetřovné překrývají, obdrží rodič pouze ošetřovné za jedno dítě.  Rodič tedy dostává ošetřovné za 9 dní ošetřování prvního dítěte plus ošetřovné za následujících 5 dní zbývajících z nároku za ošetřování druhého dítěte. Po 14 dnech již nemá rodič nárok na další vyplácení ošetřovného.

 

Kdo vyplácí ošetřovné

Dávku vyplácí OSSZ (příslušná podle sídla zaměstnavatele či jeho účtárny). Peníze se vyplácejí (podle rozhodnutí příjemce dávky) buď na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím pošty.

 

Žádost o ošetřovné 

 • O ošetřovné žádá zaměstnanec zaměstnavatele prostřednictvím tiskopisu Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče), který vystaví ošetřující lékař.
 • Nárok na ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení uplatňuje zaměstnanec tiskopisem Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který vystaví přímo škola.
 • Pokud dojde v průběhu ošetřování k vystřídání osob, budete vyplňovat Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči).  Tiskopis podepisují obě zúčastněné pečující osoby a svému zaměstnavateli  jej předává osoba, která ošetřování převzala.
 • Při ukončení potřeby ošetřování vystaví ošetřující lékař Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřování (péče).

Tiskopisy předává zaměstnanec neprodleně svému zaměstnavateli, který je odešle okresní správě sociálního zabezpečení.

Kdy se vyplácí ošetřovné

OSSZ dávku vyplácí nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, kdy byly doručeny řádně vyplněné podklady. 

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies