Pěstounská péče - dávky

Pěstounská péče či pěstounství je státem podporovaná forma náhradní rodinné výchovy.

V závislosti na typu pěstounské péče, počtu dětí, o které pěstouni pečují, zdravotním stavu dětí atd. náleží pěstounům různé druhy příspěvků. Některé příspěvky mají zabezpečit potřeby dětí, jiné odměnit samotné pěstouny; některé příspěvky jsou jednorázové, jiné pravidelné.


Dávky pěstounské péče 2022

V rámci sociální podpory jsou vypláceny tyto dávky pěstounské péče:

 

Některé dávky jsou jednorázové (příspěvek při převzetí do péče a na zakoupení motorového vozidla), další jsou pravidelné a vyplácí se každý kalendářní měsíc, po který trvá pěstounská péče – jedná se o příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstouna a příspěvek při pěstounské péči.

 

Aktuálně: Od 1. 1. 2022 došlo k podstatným změnám v pěstounské péči díky novele zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí provedená zákonem č. 363/2021 Sb.

Do konce roku 2021 měli všichni pěstouni nárok na odměnu pěstouna. Nově mají nárok buď na odměnu pěstouna nebo na příspěvek při pěstounské péči. Pro posouzení, jaká odměna za péči o svěřené dítě/děti pěstounovi náleží je zásadní rozdělení pěstounské péče na zprostředkovanou a nezprostředkovanou.

 • Zprostředkovaní pěstouni jsou ti, které pro péči o nezletilé dítě vybral úřad z takzvané evidence žadatelů o pěstounskou péči. Za péči o dítě/děti jim náleží dávka odměna pěstouna (daněná), která se odvíjí od násobku minimální mzdy.
 • Nezprostředkovaní pěstouni jsou ti, kteří jsou ve vztahu k dítěti osoby příbuzné nebo blízké (příbuzenská pěstounská péče), případně si pěstoun sám dítě vybral a požádal o jeho svěření do své pěstounské péče. Častým případem je zejména pěstounství vykonávané prarodiči dítěte, případně tetou, strýcem či zletilým sourozencem. Za péči o dítě/děti náleží nově těmto pěstounům příspěvek při pěstounské péči (nedaněný), který se odvíjí od násobku životního minima v závislosti na počtu svěřených dětí a jejich zdravotním stavu.
Od 1. 1. 2022 je také zrušen příspěvek při ukončení pěstounské péče a je „nahrazen“ tzv. zaopatřovacími příspěvky pro mladé dospělé odcházející z náhradní rodinné péče nebo ústavní výchovy.Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Nárok na tuto dávku má nezletilé nezaopatřené dítě, které je svěřené do péče pěstouna.

Ve většině případů se tato dávka přestane vyplácet v 18 letech dítěte - dosažení plnoletosti, kdy pěstounská péče končí. V případě, že dítě dále studuje, je možné tuto dávku vyplácet i dále - maximálně do věku 26 let.

Měsíční výše příspěvku na úhradu potřeb dítěte činí:

 • 4.950 Kč pro dítě ve věku do 6 let
 • 6.105 Kč pro dítě ve věku od 6 do 12 let
 • 6.985 Kč pro dítě ve věku od 12 do 18 let
 • 7.260 Kč pro dítě ve věku od 18 do 26 let

Pokud je do péče svěřeno dítě se zdravotním postižením, resp. dítě, které je podle zákona o sociálních službách uznáno za závislé na pomoci jiné fyzické osoby, měsíční výše příspěvku na úhradu potřeb dítěte pak činí:

Věk dítěte   
Stupeň závislosti
Stupeň I    Stupeň II    Stupeň III    Stupeň IV    
do 6 let
5.115 Kč 6.105 Kč 6.419 Kč 7.040 Kč
6 - 12 let
6.215 Kč 7.480 Kč 7.975 Kč 8.635 Kč
12 - 18 let
7.095 Kč 8.580 Kč 9.130 Kč 9.570 Kč
18 - 26 let
7.425 Kč 8.910 Kč 9.460 Kč 9.900 Kč


Odměna pěstouna

Odměna pěstouna je pravidelný měsíční příspěvek, který je vyplácen v rámci náhradní rodinné péče osobě pečující a osobě v evidenci za péči o svěřené dítě/děti ve zprostředkované pěstounské péči.

Více o odměně pěstouna >>

Za zprostředkovanou pěstounskou péči je považována pěstounská péče, která byla prokazatelně zprostředkovaná příslušným úřadem a pěstounská péče na přechodnou dobu.

Nárok na odměnu pěstouna má osoba pečující nebo osoba v evidenci:
 • Osoba pečující, dlouhodobí pěstouni – jsou osoby vykonávající klasickou pěstounskou péči (ne na přechodnou dobu).
 • Osoba v evidenci, pěstouni na přechodnou dobu (někdy i profesionální pěstounská péče) – jsou osoby vedené v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu a odměnu dostávají i v případě, že právě o žádné dítě nepečují.


Parametry odměny pěstouna:

 • Výše odměny pěstouna se odvíjí od výše minimální mzdy.
 • Jedná se o příjem ze závislé činnosti a podléhá tedy zdanění a pojistným odvodům.


Výše odměny pěstouna:
Výpočet výše odměny pěstouna se odvíjí od násobku minimální mzdy, počtu svěřených dětí a také jejich zdravotního stavu.


Odměna pěstouna 2022Příspěvek při pěstounské péči je pravidelná měsíční dávka, která je vyplácena v rámci náhradní rodinné péče osobě pečující za péči o svěřené dítě/děti v nezprostředkované (příbuzenské) pěstounské péči.

Při nezprostředkované pěstounské péči se jedná o pěstounskou péči, kdy je dítě v osobní péči osoby příbuzné nebo blízké, případně si pěstoun sám dítě vybral a požádal o jeho svěření do své pěstounské péče. Typickým příkladem nezprostředkované pěstounské péče je příbuzenská péče, kdy je o dítě pečováno v rámci rodiny, širší rodiny či komunity, nejčastěji se jedná o péči prarodičů, tety, strýce, zletilého sourozence či osoby blízké.

Více o příspěvku >>

Parametry příspěvku při pěstounské péči:

 • Výše příspěvku při pěstounské péči se odvíjí od výše životního minima jednotlivce.
 • Příspěvek při pěstounské péči je sociální dávka, nepodléhá předpisům o dani z příjmu – nedaní se.


Výše příspěvku při pěstounské péči:
Výpočet výše příspěvku při pěstounské péči se odvíjí od násobku životního minima jednotlivce, počtu svěřených dětí a také jejich zdravotního stavu. Výši příspěvku ovlivňuje také to, kdo o svěřené dítě nebo děti pečuje – v případě prarodičů a praprarodičů dítěte/dětí je násobek nižší než u ostatních.


Příspěvek pěstounská péče 2022
Příspěvek při převzetí dítěte

Příspěvek při převzetí dítěte se vyplácí pouze jednorázově, při převzetí dítěte do péče osobě pečující a nově od 1.1.2022 i osobě v evidenci (pěstoun na přechodnou dobu) na pokrytí počátečních výdajů. V případě manželského páru se vyplácí pouze jednomu z nich.

Výše příspěvku při převzetí dítěte činí:

 • 8.000 Kč u dítěte do 6 let
 • 9.000 Kč u dítěte od 6 let do 12 let
 • 10.000 Kč u dítěte od 12 let do 18 let

 

Příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Nárok na tuto jednorázovou dávku má pouze osoba pečující (ne osoba v evidenci), která má v pěstounské péči nejméně tři děti (včetně zletilých, ale nezaopatřených dětí).

Výše této dávky je stanovena na 70% z pořizovací ceny vozidla - nejvýše je ale vyplácena částka 100.000 Kč.

O dávku je možné požádat jak při nákupu nového nebo ojetého vozidla, tak i na úhradu oprav již vlastněného vozidla (je nutné doložit příslušné faktury za provedené opravy). Podmínkou vyplacení této dávky je, že vozidlo následně nesmí být používáno k výdělečné činnosti. 

 

Pěstounská péče a ostatní přídavky

Osoby pečující i osoby v evidenci mohou vedle odměny pěstouna pobírat i peněžitou pomoc v mateřství.

Při posuzování nároku je rozhodující:

 • předchozí doba účasti na nemocenském pojištění, která však nesmí plynout z odměny pěstouna
 • věk dítěte do 7 let

Pokud jsou splněny podmínky, pěstoun pak peněžitou pomoc v mateřství dostává maximálně 22 týdnů, případně 31 týdnů, když do pěstounské péče přijmete dvě a více dětí současně.

 

Klasičtí pěstouni (osoby pečující) mohou - na rozdíl od profesionálních pěstounů (osob v eveidenci) – čerpat také rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte.Označení stránky: odměna pěstouna 2020, pěstounská péče 2020, pěstounské dávky 2020, odměna pěstouna 2021, pěstounské dávky 2021, pěstounská péče dávky 2020, Pěstounská péče, dávky pěstounské péče 2020, pěstounská péče dávky 2019, příspěvek pěstounaZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.