Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství PPM

Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM), nepřesně označovaná jako “mateřská”, je dávka nemocenského pojištění, kterou pobírá žena v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozeně. Smyslem dávky je nahrazení příjmu, o který pojištěnec přichází v souvislosti s mateřstvím či převzetím dítěte do péče.

Aktuálně od ledna 2024: od 1. 1. 2024 nově vzniká nárok na mateřskou (PPM) i ženám, které po skončení zaměstnání pobírají až do nástupu na mateřskou nemocenské z předchozího nemocensky pojištěného zaměstnání. Typicky jde o ženu, která byla zaměstnána na dobu určitou a je, zpravidla v souvislosti s rizikovým těhotenstvím (nebo i z jiného důvodu), uznána dočasně práce neschopnou až do nástupu na mateřskou a v době dočasné pracovní neschopnosi uplynula ochranná doba (180 dní) pro vznik nároku na mateřskou po skončení zaměstnání. Podmínkou je tedy nárok na dávku nemocenského pojištění po skončení zaměstnání, který musí trvat až k datu nástupu na mateřskou.

Změny od 2025: vláda navrhla novelu zákona, který má zavést elektronickou komunikaci u dávek nemocenského pojištění, tedy i mateřské. Princip by měl být obdobný jako u stávající eNeschopenky. Dále novela navrhuje zavést ošetřovné pro OSVČ, zaměstnance činné na základě DPP a DPČ. Účinnost změn je plánována od ledna 2025, návrh zatím není schválen.

 

 

Nárok na mateřskou

Mateřská z důvodu porodu náleží matce, jestliže je účastna nemocenského pojištění nebo je v ochranné lhůtě a těhotenství skončilo porodem (dítě je zapsáno do knihy narození). Při potratu PPM nenáleží. Peněžitá pomoc v mateřství se tedy vyplácí z nemocenského pojištění a proto na ni mají nárok pouze nemocensky pojištěné matky (tj. je zaměstnaná či OSVČ platící nemocenské) a její výše se řídí předchozím příjmem matky.

Jak dlouho se vyplácí mateřská

PPM se vyplácí 28 týdnů resp. 37 týdnů u vícerčat. 

Na peněžitou pomoc v mateřství může maminka nastoupit 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu s tím, že termín nástupu si v tomto rozmezí určí sama. Pokud si žena neurčí termín zahájení PPM sama, pak nastává termín nástupu na PPM od počátku šestého týden před porodem.

KALKULAČKA


Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy zaměstnankyně

  • Aby měla žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná a zároveň se dostatečně dlouho účastnit nemocenského pojištění, konkrétně alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.
  • Na ženy, které ukončily pracovní poměr během těhotenství pamatuje Zákoník práce tzv. ochrannou lhůtou – pokud žena nastoupí na mateřskou do 180 dní od skončení pracovního poměru, má stále nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy pracující jako OSVČ

  • Ženy pracující jako OSVČ (Osoby samostatně výdělečně činné) mohou taktéž čerpat „mateřskou“, ale je třeba, aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je přitom nutná alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech, z toho 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
  • Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

V případě, že žena nesplňuje potřebné podmínky pro PPM, například si neplatila nemocenské pojištění, nemá na mateřskou nárok. Může ale ihned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši a dobu vyplácení jí v tomto případě vypočítává stát. 

 

  

Máte vybrané JMÉNO?


Kdo vyplácí mateřskou (PPM)

PPM vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.
  • V případě, že je žena zaměstnaná, vyplní žádost o PPM (Peněžitou pomoc v mateřství) její gynekolog. Žena vyplněnou žádost odevzdá svému zaměstnavateli.
  • Žena pracující jako OSVČ podá žádanku od gynekologa na OSSZ, která jí následně vypočítá PPM.

     

Výpočet a výše mateřské (PPM)

Pokud se s jednotlivými kroky výpočtu nechcete zdržovat, pomůže Vám naše kalkulačka PPM


Kalkulačka mateřské 2024

Kalkulačka mateřské 2024

 

Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu, který zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dnů v tomto období.

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství je třeba učinit několik dílčích výpočtů:

1. Denní vyměřovací základ - ten si zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dní v tomto období.

2. Redukovaný denní vyměřovací základ - Denní vyměřovací základ (DVZ) se redukuje takto:

Redukční hranice pro rok 2024
částka
      započte se    
 do 1 466 Kč 100 %
  nad 1 466 Kč do 2 199 Kč 60 %
   nad 2 199 Kč do 4 397 Kč 
30 %
nad 4 397 Kč nepříhlíží se

Vývoj redukčních hranic pro mateřskou >>

3. Všechny 4 vypočtené hladiny sečteme a ze vzniklé částky vypočteme 70%, což bude výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den.

4. Výsledek vynásobíme počtem dní mateřské dovolené, tj. buď 196 u jednoho dítěte nebo 259 u více dětí a dostaneme celkovou částku peněžité pomoci v mateřství.

 

Mateřská a daně

Peněžitá pomoc v mateřství je osvobozena od daně z příjmů, a to (v součtu s rodičovským příspěvkem za daný rok) do částky 36 násobku minimální mzdy.

Ale pozor, peněžitá pomoc v mateřství se započítává do rozhodného příjmu pro uplatnění slevy na manželku/manžela u druhého z partnerů.

 

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro tatínky

  • PPM může pobírat i otec dítěte (nebo manžel matky, i když nejde o biologického otce dítěte).
  • I otec musí pro pobírání “mateřské” splnit podmínky účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní během předchozích dvou let a v den nástupu být zaměstnaný
  • Otec může dávku pobírat nejdříve od počátku 7. týdne života dítěte po porodu, a to minimálně na 7 kalendářních dnů na základě dohody s matkou. Podpůrčí doba je v tomto případě maximálně 22 týdnů, resp. 31 týdnů, jedná-li se o vícerčata.
  • Že bude PPM čerpat otec dítěte (manžel maminky) je třeba stvrdit písemně a podpis matky musí být úředně ověřený (např. u notáře nebo na CzechPOINTu).

Otec může v prvních týdnech života dítěte čerpat také další dávku z nemocenského pojištění - otcovskou dovolenou.


Přivýdělek k mateřské - zaměstnanci

Pokud zaměstnanci pobírají PPM (tedy obvykle v době čerpání mateřské dovolené matky, resp. odpovídající rodičovské dovolené otce) a chtějí si pobírání této dávky zachovat, nesmí vykonávat práci, ze které jim dávka náleží.

V praxi to znamená, že nemohou v době pobírání PPM vykonávat stejnou práci, ze které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění a ze kterého se také vypočítávala výše PPM.

Zaměstnanci ale mohou v době pobírání PPM vykonávat práci na základě DPP nebo DPČ, případně mohou uzavřít se svým zaměstnavatelem další pracovní smlouvu na jiný druh práce, než mají sjednaný v platné pracovní smlouvě (ze které se odvádělo pojistné). Stejně tak mohou uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem.

 

Přivýdělek k mateřské - OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné pak nemohou po dobu pobírání PPM vykonávat samostatnou výdělečnou činnost osobně vůbec.

Další dávky - rodina


Zprávy k tématu

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 



Otázky a odpovědi k mateřské

  • Kolik je mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství (obecně známá jako „mateřská“) se ženám v zaměstnaneckém poměru vypočítá z hrubých příjmů za poslední rok před nástupem na dávku. Z těch se vypočítá denní vyměřovací základ, který se podle zákona redukuje a 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu je pak konečná výše mateřské za kalendářní den. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného za posledních 12 měsíců. Výpočet výše mateřské vám usnadní naše Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství.

  • Kdy chodí mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství (obecně známá jako „mateřská“) je v kompetenci OSSZ, která má zákonnou lhůtu pro rozhodnutí o nároku, výši a zpracování (výplatu) dávky do jednoho měsíce od data, kdy obdrží potřebné podklady. Mateřská je pak vždy vyplácena zpětně - pokud vám vznikne nárok na dávku v červnu, částka by vám měla na účet dorazit nejpozději do konce následujícího měsíce, tedy do konce července.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.