Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství PPM

Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM), nepřesně označovaná jako “mateřská”, je dávka nemocenského pojištění, kterou pobírá žena v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozeně. Smyslem dávky je nahrazení příjmu, o který pojištěnec přichází v souvislosti s mateřstvím či převzetím dítěte do péče.

 

 

Nárok na mateřskou

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí z nemocenského pojištění a proto na ni mají nárok pouze nemocensky pojištěné matky a její výše se řídí předchozím příjmem matky.

Jak dlouho se vyplácí mateřská

PPM se vyplácí 28 týdnů resp. 37 týdnů u vícerčat. 

KALKULAČKA


Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy zaměstnankyně

  • Aby měla žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná a zároveň se dostatečně dlouho účastnit nemocenského pojištění, konkrétně alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.
  • Na ženy, které ukončily pracovní poměr během těhotenství pamatuje Zákoník práce tzv. ochrannou lhůtou – pokud žena nastoupí na mateřskou do 180 dní od skončení pracovního poměru, má stále nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy pracující jako OSVČ

  • Ženy pracující jako OSVČ (Osoby samostatně výdělečně činné) mohou taktéž čerpat „mateřskou“, ale je třeba, aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je přitom nutná alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech, z toho 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
  • Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

V případě, že žena nesplňuje potřebné podmínky pro PPM, například si neplatila nemocenské pojištění, nemá na mateřskou nárok. Může ale ihned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši a dobu vyplácení jí v tomto případě vypočítává stát. 

 

  

Máte vybrané JMÉNO?


Kdo vyplácí mateřskou (PPM)

PPM vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.
  • V případě, že je žena zaměstnaná, vyplní žádost o PPM (Peněžitou pomoc v mateřství) její gynekolog. Žena vyplněnou žádost odevzdá svému zaměstnavateli.
  • Žena pracující jako OSVČ podá žádanku od gynekologa na OSSZ, která jí následně vypočítá PPM.

     

Výpočet a výše mateřské (PPM)

Pokud se s jednotlivými kroky výpočtu nechcete zdržovat, pomůže Vám naše kalkulačka PPM


Kalkulačka mateřské 2023

Kalkulačka mateřské 2023

 

Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu, který zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dnů v tomto období.

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství je třeba učinit několik dílčích výpočtů:

1. Denní vyměřovací základ - ten si zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dní v tomto období.

2. Redukovaný denní vyměřovací základ - Denní vyměřovací základ (DVZ) se redukuje takto:

Redukční hranice pro rok 2023
částka
      započte se    
 do 1 345 Kč 100 %
  nad 1 345 Kč do 2 017 Kč 60 %
   nad 2 017 Kč do 4 033 Kč 
30 %
nad 4 033 Kč nepříhlíží se

Vývoj redukčních hranic pro mateřskou >>

3. Všechny 4 vypočtené hladiny sečteme a ze vzniklé částky vypočteme 70%, což bude výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den.

4. Výsledek vynásobíme počtem dní mateřské dovolené, tj. buď 196 u jednoho dítěte nebo 259 u více dětí a dostaneme celkovou částku peněžité pomoci v mateřství.

 

Mateřská a daně

Peněžitá pomoc v mateřství je osvobozena od daně z příjmů, a to (v součtu s rodičovským příspěvkem za daný rok) do částky 36 násobku minimální mzdy.

Ale pozor, peněžitá pomoc v mateřství se započítává do rozhodného příjmu pro uplatnění slevy na manželku/manžela u druhého z partnerů.

 

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro tatínky

  • PPM může pobírat i otec dítěte (nebo manžel matky, i když nejde o biologického otce dítěte).
  • I otec musí pro pobírání “mateřské” splnit podmínky účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní během předchozích dvou let a v den nástupu být zaměstnaný
  • Otec může dávku pobírat nejdříve od počátku 7. týdne života dítěte po porodu, a to minimálně na 7 kalendářních dnů na základě dohody s matkou. Podpůrčí doba je v tomto případě maximálně 22 týdnů, resp. 31 týdnů, jedná-li se o vícerčata.
  • Že bude PPM čerpat otec dítěte (manžel maminky) je třeba stvrdit písemně a podpis matky musí být úředně ověřený (např. u notáře nebo na CzechPOINTu).

Otec může v prvních týdnech života dítěte čerpat také další dávku z nemocenského pojištění - otcovskou dovolenou.


Přivýdělek k mateřské - zaměstnanci

Pokud zaměstnanci pobírají PPM (tedy obvykle v době čerpání mateřské dovolené matky, resp. odpovídající rodičovské dovolené otce) a chtějí si pobírání této dávky zachovat, nesmí vykonávat práci, ze které jim dávka náleží.

V praxi to znamená, že nemohou v době pobírání PPM vykonávat stejnou práci, ze které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění a ze kterého se také vypočítávala výše PPM.

Zaměstnanci ale mohou v době pobírání PPM vykonávat práci na základě DPP nebo DPČ, případně mohou uzavřít se svým zaměstnavatelem další pracovní smlouvu na jiný druh práce, než mají sjednaný v platné pracovní smlouvě (ze které se odvádělo pojistné). Stejně tak mohou uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem.

 

Přivýdělek k mateřské - OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné pak nemohou po dobu pobírání PPM vykonávat samostatnou výdělečnou činnost osobně vůbec.

Další dávky - rodina


Zprávy k tématu

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 



Otázky a odpovědi k mateřské

  • Kolik je mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství (obecně známá jako „mateřská“) se ženám v zaměstnaneckém poměru vypočítá z hrubých příjmů za poslední rok před nástupem na dávku. Z těch se vypočítá denní vyměřovací základ, který se podle zákona redukuje a 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu je pak konečná výše mateřské za kalendářní den. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného za posledních 12 měsíců. Výpočet výše mateřské vám usnadní naše Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství.

  • Kdy chodí mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství (obecně známá jako „mateřská“) je v kompetenci OSSZ, která má zákonnou lhůtu pro rozhodnutí o nároku, výši a zpracování (výplatu) dávky do jednoho měsíce od data, kdy obdrží potřebné podklady. Mateřská je pak vždy vyplácena zpětně - pokud vám vznikne nárok na dávku v červnu, částka by vám měla na účet dorazit nejpozději do konce následujícího měsíce, tedy do konce července.





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V