Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM), někdy nepřesně označovaná jako “mateřská”, je dávka nemocenského pojištění, kterou pobírá žena v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozeně. Smyslem dávky je nahrazení příjmu, o který pojištěnec přichází v souvislosti s mateřstvím či převzetím dítěte do péče.

 
Nárok na mateřskou Mateřská pro OSVČ Mateřská  pro otce
Kde žádat o mateřskou Přivýdělek k mateřské OSVČ
Kdo vyplácí mateřskou Přivýdělek k mateřské zaměstnanci


Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí z nemocenského pojištění a proto na ni mají nárok pouze nemocensky pojištěné matky a její výše se řídí předchozím příjmem matky.

  

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy zaměstnankyně

 • Aby měla žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná a zároveň se dostatečně dlouho účastnit nemocenského pojištění, konkrétně alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.
 • Na ženy, které ukončily pracovní poměr během těhotenství pamatuje Zákoník práce tzv. ochrannou lhůtou – pokud žena nastoupí na mateřskou do 180 dní od skončení pracovního poměru, má stále nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Máte vybrané JMÉNO?

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro ženy pracující jako OSVČ

 • Ženy pracující jako OSVČ (Osoby samostatně výdělečně činné) mohou taktéž čerpat „mateřskou“, ale je třeba, aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je přitom nutná alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech, z toho 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
 • Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

V případě, že žena nesplňuje potřebné podmínky pro PPM, například si neplatila nemocenské pojištění, nemá na mateřskou nárok. Může ale ihned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši a dobu vyplácení jí v tomto případě vypočítává stát.

 

Peněžitá pomoc v mateřství pro tatínky

 • PPM může pobírat i otec dítěte (nebo manžel matky, i když nejde o biologického otce dítěte).
 • I otec musí pro pobírání “mateřské” splnit podmínky účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní během předchozích dvou let a v den nástupu být zaměstnaný
 • Otec může dávku pobírat nejdříve od počátku 7. týdne života dítěte po porodu, a to minimálně na 7 kalendářních dnů na základě dohody s matkou. Podpůrčí doba je v tomto případě maximálně 22 týdnů, resp. 31 týdnů, jedná-li se o vícerčata.
 • Že bude PPM čerpat otec dítěte (manžel maminky) je třeba stvrdit písemně a podpis matky musí být úředně ověřený (např. u notáře nebo na CzechPOINTu).

Otec může v prvních týdnech života dítěte čerpat také další dávku z nemocenského pojištění - otcovskou dovolenou.


Kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství

PPM vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.

 • V případě, že je žena zaměstnaná, vyplní žádost o PPM (Peněžitou pomoc v mateřství) její gynekolog. Žena vyplněnou žádost odevzdá svému zaměstnavateli.
 • Žena pracující jako OSVČ podá žádanku od gynekologa na OSSZ, která jí následně vypočítá PPM.

   

Výpočet a výše peněžité pomoci v mateřství

Pokud se s jednotlivými kroky výpočtu nechcete zdržovat, pomůže Vám naše KALKULAČKA peněžité pomoci v mateřství.

Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu, který zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dnů v tomto období.

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství je třeba učinit několik dílčích výpočtů:

1. Denní vyměřovací základ - ten si zjistíme tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dní v tomto období.

2. Redukovaný denní vyměřovací základ - Denní vyměřovací základ (DVZ) se redukuje takto:

  • z částky DVZ do 1.090 Kč se započte 100%
  • z částky DVZ nad 1.090 Kč do 1.635 Kč se započte 60 %
  • z částky DVZ od 1.635 Kč do 3.270 Kč se započte 30 %
  • k částce DVZ nad 3.270 Kč se nepřihlíží

3. Všechny 4 vypočtené hladiny sečteme a ze vzniklé částky vypočteme 70%, což bude výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den.

4. Výsledek vynásobíme počtem dní mateřské dovolené, tj. buď 196 u jednoho dítěte nebo 259 u více dětí a dostaneme celkovou částku peněžité pomoci v mateřství.

Maximální výše PPM v roce 2019 je 40.080 Kč / měsíc (30 dnů).

 


Přivýdělek při pobírání PPM - zaměstnanci

Pokud zaměstnanci pobírají PPM (tedy obvykle v době čerpání mateřské dovolené matky, resp. odpovídající rodičovské dovolené otce) a chtějí si pobírání této dávky zachovat, nesmí vykonávat práci, ze které jim dávka náleží.

V praxi to znamená, že nemohou v době pobírání PPM vykonávat stejnou práci, ze které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění a ze kterého se také vypočítávala výše PPM.

Zaměstnanci ale mohou v době pobírání PPM vykonávat práci na základě DPP nebo DPČ, případně mohou uzavřít se svým zaměstnavatelem další pracovní smlouvu na jiný druh práce, než mají sjednaný v platné pracovní smlouvě (ze které se odvádělo pojistné). Stejně tak mohou uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem.

 

Přivýdělek při pobírání PPM - OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné pak nemohou po dobu pobírání PPM vykonávat samostatnou výdělečnou činnost osobně vůbec.

 

Novinky, aktuální zprávy


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies