Příspěvek na auto

Příspěvek na auto je forma příspěvku na zvláštní pomůcku.

 Nárok na příspěvek na auto

Řídí se zvláštními pravidly:

  • Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě motorového vozidla (nového či ojetého) mají pouze osoby s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí anebo osoby s těžkou nebo hlubokou mentální retardací.
  • Žádající hendikepovaná osoba se opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo, případně je schopna být vozidlem převážena. 
  • Příspěvek na motorové vozidlo mohou dostat osoby starší tří let. V případě dětí o příspěvek žádají jejich rodiče (respektive zákonní zástupci).
  • O příspěvek je možné požádat jednou za 7 let.
 

Výše příspěvku na auto

Maximální výše příspěvku na pořízení auta je 200.000 Kč. Nedosáhnou na ni ale všichni, záleží na příjmech žadatele (resp. společně posuzovaných osob).

 

Kalkulačka výše příspěvku 2023

Příspěvek na auto 2023 kalkulačka


 

Za příjem je považován

příjem zaměstnance, příjem OSVČ, příjem z invalidního/starobního důchodu, příjem z nájmu, dávky nemocenského pojištění, podpora v nezaměstnanosti, výživné, vybrané dávky státní sociální podpory (přídavky na děti, rodičovský příspěvek), příspěvek na živobytí.

Za příjem se nepovažuje

příspěvek na péči (příjemcem je klient), příjem z příspěvku na péči, pokud ho pobírá fyzická osoba z okruhu společně posuzovaných osob (pečující rodinný příslušník ), náhrady škody, nadační příspěvky, stipendia, příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku.
 

Odstupňování výše příspěvku na nákup motorového vozidla dle příjmů

Výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla činí:

a) 200 000,- Kč - je-li příjem žadatele, příp. společně posuzovaných osob nižší nebo roven 16násobku životního minima nebo je-li tento příspěvek poskytován nezletilé osobě,

b) 180 000,- Kč - je-li příjem žadatele, příp. společně posuzovaných osob vyšší než 16násobek životního minima, ale nižší nebo roven jeho 17násobku,

c) 160 000,- Kč - je-li příjem žadatele, příp. společně posuzovaných osob vyšší než 17násobek životního minima, ale nižší nebo roven jeho 18násobku,

d) 140 000,- Kč - je-li příjem žadatele, příp. společně posuzovaných osob vyšší než 18násobek životního minima, ale nižší nebo roven jeho 19násobku,

e) 120 000,- Kč - je-li příjem žadatele, příp. společně posuzovaných osob vyšší než 19násobek životního minima, ale nižší nebo roven jeho 20násobku,

f) 100 000,- Kč - je-li příjem žadatel, příp. společně posuzovaných osob vyšší než 20násobek životního minima.

V modelovém případě tedy na příspěvek v maximální hodnotě 200.000 Kč dosáhne pouze ten žadatel – jednotlivec – jehož výše měsíčního příjmu nepřesahuje 77.760 Kč (16 x 4.860 Kč - od navýšení částek životního minima k 1. 1. 2023) a na příspěvek v hodnotě 100.000 Kč dosáhne žadatel – jednotlivec – pokud je výše jeho měsíčního příjmu přesahuje 97.200 Kč (20 x 4.860 Kč).Žádost o příspěvek na auto

Záležitost je zahájena odevzdáním vyplněné Žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku na kontaktním pracovišti Úřadu práce dle místa trvalého pobytu žadatele.

Na konci samotné žádosti je uvedeno, co vše je žadatel povinnen doložit. Žadatel také vyplní Doklad o výši čtvrtletního příjmu – příspěvek na zvláštní pomůcku.

Pokud Úřad práce žadatele písemně zkontaktuje s Vyrozuměním o přerušení řízení – je to informace pro žadatele, že lékařská posudková komise (LPK) sbírá kompletní podklady o zdravotním stavu žadatele – proto je důležité, aby měl praktický lékař u sebe veškerou zdravotní dokumentaci žadatele, včetně dokumentace od specialistů.


Lhůta pro využití příspěvku

Lhůta pro využití příspěvku je tříměsíční a počítá se od data vyplacení úřadem práce.

Úřad práce může tuto lhůtu prodloužit, např. pokud si hendikepovaný kupuje speciálně upravené vozidlo nebo čeká na rozhodnutí dalších dárců.

Další možné příspěvky

K úpravě auta na ruční ovládání nebo nakládání vozíku lze použít i další příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky, a to až ve výši 350.000 Kč s desetiprocentní spoluúčastí žadatele.

Další dávky - nemoc


Zprávy k dávkám a příspěvkům

 Otázky a odpovědi k příspěvku na auto

  • Kolik je příspěvek na auto?

    Výše příspěvku se počítá na základě příjmu žadatele, resp. příjmu osob společně s ním posuzovaných (obvykle domácnosti). Získat je možné příspěvek až ve výši 200.000 korun. Takovou částku žadatel získá, je-li jeho příjem, případně příjem společně posuzovaných osob nižší nebo roven 16násobku životního minima, případně je-li tento příspěvek poskytován nezletilé osobě. Minimem je příspěvek ve výši 100.000 Kč, ten získají žadatelé s příjmem vyšším než 20násobek životního minima. Více si můžete spočítat na Kalkulačce příspěvku na auto.

  • Kde se žádá o příspěvek na auto?

    O příspěvek na auto se žádá na pobočkách úřadu práce podle místa trvalého pobytu a příspěvek je přiznáván na dobu 7 let (pak je možné žádat znovu).

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V