Alimenty 2023, 2024 kalkulačka - výživné na dítě

Jak se platí výživné (alimenty)

  • Výživné se plní v pravidelných dávkách a je splatné vždy na měsíc dopředu
  • Prodleva s placením - pokud osoba, která je povinna platit výživné prodlí s placením výživného, může osoba oprávněná požadovat zaplacení úroku z prodlení
  • Zpětné uznání výživného
    • Výživné lze přiznat ode dne zahájení soudního řízení (nejdéle však do tří let zpět od tohoto dne)
    • Výživné pro neprovdanou matku a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem lze přiznat i nazpět (nejdéle však dva roky ode dne porodu)
  • Změna rozhodnutí soudu
    • Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě (které nenabylo plné svéprávnosti)
    • Dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě (které nenabylo plné svéprávnosti), spotřebované výživné se nevrací. Nevrací se ani dávka výživného, která na takové dítě byla splněna na měsíc dopředu, ale dítě před uplynutím měsíce zemřelo. 

  Nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti - osoba mladší 18 let, která nebyla emancipována (uznána svéprávným), ani neuzavřela manželství. Soud může dítě emancipovat, nebo mu povolit manželství nejdříve ve věku 16 let.

Výpočet alimentů kalkulačka

Kalkulačka vypočítá doporučenou výši pro vyplácení alimentů.

Výše výživného je závislá na věku/životní etapě dítěte, počtu vyživovacích povinností rodiče, míře styku rodiče s dítětem a čistém měsíčním příjmu rodiče platícího alimenty.

 

 


Výpočet kalkulačky se řídí doporučující tabulkou, která byla vypracovaná expertní skupinou Ministerstva spravedlnosti ČR. Má orientační charakter, konečné rozhodnutí o výši výživného je vždy v pravomoci příslušného soudu.

 

Parametry v kalkulačce:

Věk / životní etapa dítěte - věk dítěte je spíše orientační a důležitá je životní etapa dítěte, a tak například dítě, kterému je 7 let a je z důvodu odkladu stále v mateřské škole patří do 1. životní etapy - předškolního věku.

Počet vyživovacích povinností - rodiči se započítávají vyživovací povinnosti, které má vůči všem svým nezaopatřeným dětem, bez ohledu na to v jaké míře o ně pečuje.

Čistý příjem rodiče - Čili hrubá mzda po odečtení daní, sociálního a zdravotního pojištění.
Do Příjmů se počítají i příplatky za přesčasy, noční služby..., dále se zahrnují další příjmy jako například příjmy z nájmu, sociální dávky... V podstatě veškeré příjmy, které rodič má.
Příjmy poplatného rodiče mohou být velmi nevyrovnané, a tak se pro účely určování výživného bere průměrný příjem za poslední rok a půl (nebo minimálně posledních 12 měsíců).

Míra péče a styku s dítětem - výše výživného se odvíjí také od toho kolik času tráví rodič s dítětem. Péčí o dítě se nemyslí jednou měsíčně vzít dítě do cukrárny, ale soustavná a pravidelná péče o něj.  Společně strávený čas musí zahrnovat i starost o obživu dítěte, nákupu oblečení, finanční podílení se na zájmových aktivitách dítěte a další. Rodič by měl dále s dítětem trávit celé dny (včetně nocí).
Za každý takto strávený den/ část dne je možné rodiči snížit výši výživného.


Doporučující tabulka pro stanovení výše výživného platná od srpna 2022

Soudy v ČR mají k dispozici tabulku pro stanovení výše výživného.

Tabulka stanovuje doporučenou procentuální výši výživného v závislosti na výši platu poplatného rodiče.

Tabulka je jen orientační a snaží se zajistit, aby životní úroveň dítěte byla stejně vysoká jako životní úroveň jeho rodičů. Nebere však v potaz další okolnosti, jako zdravotní postižení dítěte, zvyšování životní úrovně dítěte novým partnerem rodiče. Dále také neřeší případy, kdy má rodič více než 4 nezaopatřené děti a další případy.

 


Etapa
Věk dítěte
1 vyživovací povinnost
2 vyživovací povinnosti
3 vyživovací povinnosti
4 vyživovací povinnost
Předškolní věk
0 - 5
let
14%
12%
10%
8%
I. stupeň ZŠ
6 - 10
let
16%
14%
12%
10%
II. stupeň ZŠ
11 - 15 let
18%
16%
14%
12%
 SŠ a vyšší vzdělání
16 a více let
20%
18%
16%
14%
  Kontrolní částka

pevná spodní hranice 66 % z příjmu
nebo *
pevná hranice
55 % z příjmu
nebo *
pevná hranice

50% z příjmu
nebo *
pevná hranice

Informace z tabulky jsou platné od sprna 2022

*částka, která je vyšší zůstane platícímu rodiči

Pevná spodní hranice je rovna výplatě po srážce, kalkulačka nezabavitelného minima.

Další doporučené informace, které tabulka nezahrnuje:
Ministerstvo spravedlnosti také doporučuje zvyšovat vyživovací povinnost na dítě, pokud je dítě více než tři roky ve stejné etapě. Například platí - li rodič výživné 16 % ze svého čistého příjmu svému jedinému dítěti déle než tři roky a dítě je stále na prvním stupni, doporučuje se zvýšit vyživovací povinnost na 17 % z příjmu.

Výpočet

V tabulce stačí najít, kolik vyživovacích povinnost rodič má (kolik má dětí mladších 26 let, které studují), a následně v jaké životní etapě se dítě nachází. Tabulka pak ukáže kolik procent z čistého příjmu rodič zaplatí za jedno dítě tzv. předběžná částka výživného, pokud se rodič s dítětem pravidelně nestýká je předběžná částka výživného rovna výši výživného.

Pokud se však rodič na péči o dítě aktivně podílí, to znamená tráví s dítětem několikrát do měsíce celé dny (i noci), dále se také částečně stará o zajišťování životních potřeb dítěte (stravování, odívání, školních i mimo školních aktivity...). Výše alimentů se může snížit, jak moc, určuje následující vzorec:

 Částka výživného v závislosti na péči:

 

vyzivne

Poslední věc, na kterou je třeba si při výpočtu dávat pozor je, zdali výše alimentů není vyšší jak kontrolní částka.
Tato částka je rozdílná v závislosti na počtu vyživovacích povinností, viz tabulka, kontrolní částka však nikdy nesmí být nižší než pevná spodní hranice, kterou vypočítává kalkulačka nezabavitelné částky.
Pro výpočet pevné spodní hranice se zadává do kalkulačky do prvního řádku insolvence/oddlužení, do druhého váš čistý příjem, do třetího manžel/manželka "ne" a do čtvrtého počet dětí "0", kalkulačka vám následně vypočítá "výplatu po srážce v Kč", tato částka je rovna pevné spodní hranici, o kterou by poplatný rodič neměl přijít ani v případě velmi vysokých alimentů v porovnání s jeho čistým příjmem. 

 

Náhradní výživné

Pokud vám vyměřené výživné druhý rodič neplatí, existuje institut tzv. náhradního výživného, který by vám měl alespoň dočasně pomoci. Stát vám část nezaplaceného výživného proplatí a od dlužníka jej vymáhá sám.

Podmínky pro náhradní výživné:

  • oprávněná osoba - nezaopatřené dítě musí mít na území ČR trvalý pobyt a reálné bydliště,

  • vyživovací povinnost na dítě je stanovena exekučním titulem na základě rozhodnutí soudu, avšak povinná osoba (rodič-dlužník) výživné neplatí vůbec nebo jej platí v nižší částce,

  • byl zahájen proces vymáhání dlužného výživného - dlužné výživné je tedy vymáháno jako pohledávka v exekučním řízení nebo v řízení o soudním výkonu rozhodnutí.

Kalkulačka náhradního výživného

Zprávy

 

Alimenty - otázky a odpovědi

  • Jak se určuje výše alimentů?

    O výši výživného rozhoduje nejčastěji soudce. Ten při svém rozhodování zohledňuje nejen věk dítěte a příjem rodiče, ale také další vyživovací povinnosti rodičů nebo třeba speciální potřeby dětí (například bezplepková strava a podobně). Více informací naleznete zde.

  • Jak dlouho se musí platit alimenty?

    Alimenty se platí po dobu, kdy se připravuje dítě na budoucí povolání v prezenčním studiu - v tom případě pak vyživovací povinnost zásadně trvá, dokud dítě nenabude 26 let. Je-li dítě nemocné nebo invalidní, vyživovací povinnost může trvat i po dosažení 26 let věku. Více informací naleznete zde.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.