Dlouhodobé ošetřovné

Douhodobé ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která umožňuje občanům pečovat o člena rodiny, jehož zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči.

 

 

Nárok na dlouhodobé ošetřovné

Pro nárok na dlohodobé ošetřovné musí být splněny tyto základní podmínky: 

 • Existence rozhodnutí ošetřujícího lékaře o potřebě dlouhodobé péče (musí být vystaveno v den propuštění z hospitalizace a nelze jej vystavit zpětně).
 • Pečující osoba je ve vztahu k ošetřované osobě:
   • manželem či manželkou ošetřované osoby nebo registrovaným partnerem či registrovanou partnerkou ošetřované osoby,
   • příbuzným v přímé linii s ošetřovanou osobou nebo jejím sourozencem, tchyní, tchánem, snachou, zetěm, neteří, synovcem, tetou či strýcem,
   • druhem či družkou ošetřované osoby nebo jinou fyzickou osobou žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti, se shodným místem trvalého pobytu s ošetřovanou osobou po dobu alespoň tří měsíců předcházejících dni vzniku potřeby dlouhodobé péče.
 • Ošetřující osoba musí mít účast na nemocenském pojištění v době nástupu na tuto dávku. Před začátkem čerpání dávky musela účast na nemocenském pojištění trvat u zaměstnance alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících.
 • Specifickou podmínkou pro nárok na dlouhodobé ošetřovné je, že ošetřovaná osoba udělila souhlas s poskytováním dlouhodobé péče ošetřující osobě, a to na žádosti o dávku. U nezletilých osob se udělení souhlasu s poskytováním dlouhodobé péče nevyžaduje.

 

Dlouhodobé ošetřovné OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) musí být účastna na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na dlouhodobé ošetřovné.

Výše dlouhodobého ošetřovného

Výše dlouhodobého ošetřovného činí od prvního kalendářního dne 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se spočítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců snížený o takzvané redukční hranice.

Výpočet:

Denní vyměřovací základ = (hrubá mzda x 12 měsíců) : 365

Redukční hranice pro rok 2019:

 • Z částky do 1 090 Kč se počítá 90 %
 • Z částky do 1 635 Kč se počítá 60 %
 • Z částky do 3 270 Kč se počítá 30 %
 • K částce nad 3 270 Kč se nepřihlíží
 

S výpočtem pomůže naše kalkulačka.

 

Podmínky pro ošetřovanou osobu:

Ošetřovaná osoba musela být hospitalizována minimálně 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů (včetně prvního a posledního dne) a její stav vyžaduje celodenní péči v domácím prostředí nejméně 30 dnů následujících po ukončení hospitalizace. Ošetřované osobě musí být vydáno rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče (vydává ošetřující lékař hospitalizačního zařízení).

 

Délka výplaty dlouhodobého ošetřovného

Dlouhodobé ošetřovné lze čerpat maximálně 90 dnů.  

Nárok na další dlouhodobé ošetřovné může vzniknout nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, za který měl pojištěnec naposledy nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Kdo vyplácí dlouhodobé ošetřovné

Dávku vyplácí OSSZ (příslušná podle sídla zaměstnavatele či jeho účtárny). Výplata probíhá do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.

Žádost o dlouhodobé ošetřovné

Žadatel o dávku vyplní tiskopis Žádost o dlouhodobé ošetřovné a připojí Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, které vydá ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči v den propuštění.

Obdobně jako při dlouhodobé nemoci, po kterou se na základě tzv. lístku na peníze průběžně vyplácí nemocenské, si ošetřující osoba bude moci vyžádat Potvrzení o trvání potřeby dlouhodobé péče (lékař by jej však měl vystavit minimálně 1x za měsíc).

Tiskopis Potvrzení o trvání/Rozhodnutí o ukončení potřeby dlouhodobé péče vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího ambulantní péči (zpravidla ordinace praktického či odborného lékaře), který má ve své péči ošetřovanou osobu. Ošetřující osoba do něj poté vyplní potřebné údaje (jako např. vztah k ošetřované osobě, v jakých dnech ošetřovala atd.) a předá jej zaměstnavateli, který jej po doplnění dalších nezbytných údajů zašle příslušné OSSZ k zajištění výplaty dávky.

O ukončení potřeby dlouhodobé péče rozhodne praktický či odborný lékař, který má ošetřovanou osobu po skončení hospitalizace ve své péči.

.

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies