Dlouhodobé ošetřovné

Douhodobé ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která umožňuje občanům pečovat o člena rodiny, jehož zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči.

AKTUÁLNĚ od ledna 2024: novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení upřesňuje, že nárok na opětovné čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné nejdříve za 12 měsíců, pokud se jedná o tutéž ošetřovanou osobu. Pokud tedy například vyčerpáte dlouhodobé ošetřovné z důvodu péče o manžela/manželku a následně nastane potřeba péče o jinou osobu, je možné dlouhodobé ošetřovné začít opět čerpat i dříve, než za 12 měsíců.Nárok na dlouhodobé ošetřovné

Pro nárok na dlohodobé ošetřovné musí být splněny tyto základní podmínky: 

 • Ošetřovaná osoba byla hospitalizována minimálně čtyři po sobě jdoucí kalendářní dny (včetně prvního a posledního dne); tato podmínka neplatí pro osoby, u nichž byl seznán nevyléčitelný stav.
 • Existence rozhodnutí ošetřujícího lékaře o potřebě dlouhodobé péče.
 • Pečující osoba je ve vztahu k ošetřované osobě:
   • manželem či manželkou ošetřované osoby nebo registrovaným partnerem či registrovanou partnerkou ošetřované osoby,
   • příbuzným v přímé linii s ošetřovanou osobou nebo jejím sourozencem, tchyní, tchánem, snachou, zetěm, neteří, synovcem, tetou či strýcem,
   • druhem či družkou ošetřované osoby nebo jinou fyzickou osobou žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti, se shodným místem trvalého pobytu s ošetřovanou osobou po dobu alespoň tří měsíců předcházejících dni vzniku potřeby dlouhodobé péče.
 • Ošetřující osoba musí mít účast na nemocenském pojištění v době nástupu na tuto dávku. Před začátkem čerpání dávky musela účast na nemocenském pojištění trvat u zaměstnance alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících.
 • Specifickou podmínkou pro nárok na dlouhodobé ošetřovné je, že ošetřovaná osoba udělila souhlas s poskytováním dlouhodobé péče ošetřující osobě, a to na žádosti o dávku. U nezletilých osob se udělení souhlasu s poskytováním dlouhodobé péče nevyžaduje.


Dlouhodobé ošetřovné OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) musí být účastna na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na dlouhodobé ošetřovné.

 

Výše dlouhodobého ošetřovného

Kalkulačka dlouhodobého ošetřovného


Dlouhodobé ošetřovné 2024

Kalkulačka dlouhodobé ošetřovné 2024

 
Výše dlouhodobého ošetřovného činí od prvního kalendářního dne 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se spočítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců snížený o takzvané redukční hranice.

Výpočet:

Denní vyměřovací základ = (hrubá mzda x 12 měsíců) : 365

Vypočítaný denní vyměřovací základ se následně redukuje dle stanovených redukčních hranic.

Redukční hranice pro rok 2024:  

 
Redukční hranice nemoc pro rok 2024
částka
      započte se    
 do 1 466 Kč 90 %
 nad 1 466 Kč do 2 199 Kč 60 %
  nad 2 199 Kč do 4 397 Kč 
30 %
nad 4 397 Kč nepříhlíží se

Redukční hranice pro rok 2023

 
Redukční hranice nemoc pro rok 2023
částka
      započte se    
 do 1 345 Kč 90 %
 nad 1 345 Kč do 2 017 Kč 60 %
  nad 2 017 Kč do 4 033 Kč 
30 %
nad 4 033 Kč nepříhlíží se

Podmínky pro ošetřovanou osobu:

Ošetřovaná osoba musela být hospitalizována

 • do 31. 12. 2021 minimálně 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů (včetně prvního a posledního dne)
 • od 1. 1. 2022 minimálně 4 po sobě jdoucí kalendářní dny (včetně prvního a posledního dne)

a její stav vyžaduje celodenní péči v domácím prostředí nejméně 30 dnů následujících po ukončení hospitalizace. Ošetřované osobě musí být vydáno rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče (vydává ošetřující lékař hospitalizačního zařízení).

Od 1. 1. 2022 nově neplatí podmínka hospitalizace u ošetřovaných, kteří vyžadují celodenní dlouhodobou péči a u nichž byl seznán nevyléčitelný stav s doporučenou podporou paliativní péče.

 

Délka výplaty dlouhodobého ošetřovného

 • Dlouhodobé ošetřovné lze čerpat maximálně 90 dnů. Během této doby se mohou pečující osoby vystřídat.

 • Nárok na další dlouhodobé ošetřovné může vzniknout nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, za který měl pojištěnec naposledy nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.
 • Od roku 2024 platí upřesnění, že nárok na opětovné čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné nejdříve za 12 měsíců, pokud se jedná o tutéž ošetřovanou osobu. Pokud tedy například vyčerpáte dlouhodobé ošetřovné z důvodu péče o manžela/manželku a následně nastane potřeba péče o jinou osobu, je možné dlouhodobé ošetřovné začít opět čerpat i dříve, než za 12 měsíců.

 • Pokud existuje předpoklad, že potřeba péče o nemocnou osobu bude delší než 90 dní (po které lze čerpat dlouhodobé ošetřovné), je dobré začít včas vyřizovat příspěvek na péči.

Kdo vyplácí dlouhodobé ošetřovné

Dávku vyplácí OSSZ (příslušná podle sídla zaměstnavatele či jeho účtárny). Výplata probíhá do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.


Žádost o dlouhodobé ošetřovné

Žadatel o dávku vyplní tiskopis Žádost o dlouhodobé ošetřovné a připojí Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, které vydá ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči v den propuštění.

Obdobně jako při dlouhodobé nemoci, po kterou se na základě tzv. lístku na peníze průběžně vyplácí nemocenské, si ošetřující osoba bude moci vyžádat Potvrzení o trvání potřeby dlouhodobé péče (lékař by jej však měl vystavit minimálně 1x za měsíc).

Tiskopis Potvrzení o trvání/Rozhodnutí o ukončení potřeby dlouhodobé péče vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího ambulantní péči (zpravidla ordinace praktického či odborného lékaře), který má ve své péči ošetřovanou osobu. Ošetřující osoba do něj poté vyplní potřebné údaje (jako např. vztah k ošetřované osobě, v jakých dnech ošetřovala atd.) a předá jej zaměstnavateli, který jej po doplnění dalších nezbytných údajů zašle příslušné OSSZ k zajištění výplaty dávky.

O ukončení potřeby dlouhodobé péče rozhodne praktický či odborný lékař, který má ošetřovanou osobu po skončení hospitalizace ve své péči.


Další dávky - nemoc

.

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 Otázky a odpovědi k dlouhodobému ošetřovnému

 • Co je dlouhodobé ošetřovné a jaká je výše?

  Douhodobé ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která umožňuje péči o člena rodiny, jehož zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči. Dlouhodobé ošetřovné lze čerpat maximálně 90 dnů a jeho výše činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Více si můžete spočítat na Kalkulačce dlouhodobého ošetřovného.

 • Kdo má nárok na dlouhodobé ošetřovné?

  Nárok má osoba, která je příbuzným nebo druhem/družkou ošetřovaného a má účast na nemocenském pojištění alespoň 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících (zaměstnanci) nebo 3 měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na dlouhodobé ošetřovné (OSVČ). Ošetřovaný (v vyjímkou dětí) této osobě musí udělit souhlas s ošetřováním. Dále musí existovat rozhodnutí ošetřujícího lékaře o potřebě dlouhodobé péče.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V