Nemocenská

Nemocenská (přesněji "nemocenské") je dávka nemocenského pojištění. Náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. Dávka se vyplácí za kalendářní dny. Do 14. dne pracovní neschopnosti nejde o nemocenskou, ale o náhradu mzdy, kterou dostávají pouze zaměstnanci.

KALKULAČKA


 


 

 

Nárok na nemocenské

Podmínkou nároku na nemocenskou je, aby byla osoba:
 • uznána dočasně práceneschopnou (nebo v karanténě) a dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) trvala déle než 14 kalendářních dnů. Vznik dočasné pracovní neschopnosti potvrzuje ošetřující lékař (vystavením tzv. neschopenky).
 • nemocensky pojištěna
  Zároveň se na osobu vztahuje tzv. ochranná lhůta - tj. nárok na nemocenské trvá 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (např. pro případ změny zaměstnání, kdy jednotlivá zaměstnání přesně nenavazují). Pokud pojištění trvalo po kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.

 

Výše nemocenské

Od 15. dne pracovní neschopnosti dostáváte nemocenskou. Výše nemocenské se počítá z redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se spočítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců snížený o takzvané redukční hranice.

 

Kalkulačka nemocenské

Kalkulačka nemocenské 2023


Výpočet:

Denní vyměřovací základ = (hrubá mzda x 12 měsíců) : 365

Redukční hranice pro rok 2023:

 
Redukční hranice nemoc pro rok 2023
částka
      započte se    
 do 1 345 Kč 90 %
 nad 1 345 Kč do 2 017 Kč 60 %
  nad 2 017 Kč do 4 033 Kč 
30 %
nad 4 033 Kč nepříhlíží se

Vývoj redukčních hranic pro nemocenskou >>

Celková výše nemocenské je odvislá od délky trvání pracovní neschopnosti, neboť výše nemocenské za kalendářní den činí:

 

 • Od 15. do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
 • od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu a
 • od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

 


Žádost o nemocenské - postup

Prvních 14 dnů je (pouze zaměstnanci) vyplácena náhrada mzdy, od 15. dne (zaměstnanci i OSVČ platícímu nemocenské pojištění) dávka nemocenského.

Nárok na oba typy výplaty se uplatní tiskopisem Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, tzv. neschopenkou), který vystaví ošetřující lékař.

Postup:

 • Ošetřující lékař vystaví Rozhodnutí o dočasné pracovní nechopnosti.
 • Zaměstnanec svému zaměstnavateli neprodleně předá Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (jeden z dílů neschopenky), čímž uplatní nárok na náhradu mzdy (tj. nejde o nemocenské) za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti.
 • V případě, že je dočasná pracovní neschopnost delší než 14 dnů, předá dále zaměstnanec svému zaměstnavateli díl Žádost o nemocenské (další z dílů neschopenky). Zaměstnavatel pak tento díl předá příslušné OSSZ, čímž je podána žádost o nemocenské od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. OSVČ předají tento podklad přímo příslušné OSSZ.
 • Vyplacení nemocenského za určité období (zejména, když nemoc trvá déle než jeden měsíc), je možné pouze, pokud lékař vystaví Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény (tzv. lístek na peníze). Tento tiskopis předá dále zaměstnanec svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel ho pak předá příslušné OSSZ. OSVČ předají tento podklad přímo příslušné OSSZ.

Nemocenské z důvodu karantény

V případě nařízené karantény se uplatní nárok na nemocenské tiskopisem Potvrzení o nařízení karantény pro uplatnění nároku na nemocenské , který vystaví ošetřující lékař nebo hygienik

 

Délka výplaty nemocenského

Dávka se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény.

 

Kdo vyplácí nemocenské

Dávku vyplácí OSSZ.


Vycházky na nemocenské - povinnosti léčebného režimu

Příjemce dávky je povinen dodržovat léčebný režim a řídit se pokyny příslušného lékaře. Nemocný se má zdržovat na adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je uvedena na neschopence. V případě lékařem povolených vycházek má pojištěnec povinnost dodržovat lékařem určený časový rozsah a úsek ( pojištěnec může být zkontrolován).

 

Nemocenská prvních 14 dnů

Prvních 14 dnů nemoci se nemocenská nepobírá. Za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci tzv. náhradu mzdy za nemoc (aktuálně včetně prvních 3 dnů nemoci).

Náhrada mzdy při pracovní neschopnosti:

Pokud jste práce neschopni, po dobu prvních dvou týdnů dostáváte tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem.

Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to

 

Kalkulačka náhrady mzdy

  Kalkulačka náhrady mzdy za nemoc 2022

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.


Časté dotazy


Co je nemocenská?

Nemocenská je dávka nemocenského pojištění. Náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

Kdo má nárok na nemocenskou?

Nárok má ten, kdo je uznán dočasně práceneschopným (nebo v karanténě) a dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) trvala déle než 14 kalendářních dnů. Zároveň musí být dotyčný nemocensky pojištěn (resp. v tzv. ochranné lhůtě - tj. do 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění).

Jaká je výše nemocenské?

Nemocenské se proplácí ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 15. do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti a 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Další dávky - nemoc


Zprávy k tématu

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V