Nemocenská

V případě nemoci či úrazu máte zpravidla nárok na nemocenskou (přesněji "nemocenské"), což je dávka nemocenského pojištění.

Náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. Do 14. dne pracovní neschopnosti nejde o nemocenskou, ale o náhradu mzdy, kterou dostávají pouze zaměstnanci. Nemocenská je vyplácena za kalendářní dny (včetně víkendů a státních svátků) a počítá se z denního vyměřovacího základu. 

KALKULAČKA

 
  

Nárok na nemocenské

Podmínkou nároku na nemocenskou je, aby byla osoba:
  • uznána dočasně práceneschopnou (nebo v karanténě) a dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) trvala déle než 14 kalendářních dnů. Vznik dočasné pracovní neschopnosti potvrzuje ošetřující lékař (vystavením tzv. eNeschopenky).
  • nemocensky pojištěna

Zároveň se na osobu vztahuje tzv. ochranná lhůta - tj. nárok na nemocenské trvá 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (např. pro případ změny zaměstnání, kdy jednotlivá zaměstnání přesně nenavazují). Pokud pojištění trvalo po kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.

Nemocenské OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) musí být pro výplatu nemocenské účastna na dobrovolném nemocenském pojištění.

Nemocenské DPP a DPČ

Aby osobám pracující na DPP či DPČ vnikl nárok na nemocenské, musí si měsíčně vydělat částku, která zakládá účast na nemocenské pojištění. V roce 2024 je to více než 10.000 Kč hrubého měsíčně pro DPP a od 4.000 Kč hrubého měsíčně pro DPČ.

 

Výše nemocenské

Od 15. dne pracovní neschopnosti dostáváte nemocenskou. Výše nemocenské se počítá z redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se spočítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců, který se sníží přes takzvané redukční hranice.

 

Kalkulačka nemocenské

Kalkulačka nemocenské 2024


Výpočet:

Denní vyměřovací základ = (hrubá mzda x 12 měsíců) : 365

Redukční hranice pro rok 2024:

 
Redukční hranice nemoc pro rok 2024
částka
      započte se    
 do 1 466 Kč 90 %
 nad 1 466 Kč do 2 199 Kč 60 %
  nad 2 199 Kč do 4 397 Kč 
30 %
nad 4 397 Kč nepříhlíží se

Vývoj redukčních hranic pro nemocenskou >>

Celková výše nemocenské je odvislá od délky trvání pracovní neschopnosti, neboť výše nemocenské za kalendářní den činí:

 

  • Od 15. do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
  • od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu a
  • od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

 


Žádost o nemocenské - postup

Prvních 14 dnů je (pouze zaměstnanci) vyplácena náhrada mzdy, od 15. dne (zaměstnanci i OSVČ platícímu nemocenské pojištění) dávka nemocenského.

Nárok na oba typy výplaty se uplatní tiskopisem Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (tzv. eNeschopenkou), který vystaví ošetřující lékař.

Postup:

  1. Nemocný/žadatel musí být nejprve vyšetřen lékařem, který potvrdí jeho pracovní neschopnost a vyplní eNeschopenku v elektronickém systému.
  2. Lékař následně odešle eNeschopenku příslušné ÚSSZ, a to nejpozději během prvního pracovního dne po dni, kdy dočasná pracovní neschopnost vznikla.
  3. Pacient od lékaře obdrží Průkaz práce neschopného pojištěnce v tištěné podobě, ve kterém jsou uvedeny mimo jiné termíny kontrol a povolené vycházky. Průkaz slouží i pro případné kontroly ze strany ÚSSZ či zaměstnavatele.
  4. Zaměstnavatel má k dispozici online služby pro ověření či stažení údajů o dočasných pracovních neschopnostech svých zaměstnanců. Pokud si zaměstnavatel aktivuje notifikační službu prostřednictvím ePortálu ČSSZ, budou mu přicházet automatická hlášení o vystavení neschopenky do datové schránky. Pokud datovou schránku nemá, přijde e-mail, že má novou zprávu na ePortálu ČSSZ. Obdobně bude informován při každém rozhodnutí lékaře o trvání a o ukončení neschopenky.
  5. Zaměstnavatel zašle elektronicky po 14 dnech trvání neschopenky ČSSZ přílohu k žádosti o dávku. Do této přílohy uvádí informaci, kam je vyplácena zaměstnanci mzda nebo plat (kam má být zaměstnanci vyplacena dávka).
  6. Zaměstnanec má stále povinnost neprodleně informovat svého zaměstnavatele o své pracovní neschopnosti (například telefonicky nebo e-mailem).  
  7. Pracovní neschopnost ukončí opět lékař, buď k danému dni nebo maximálně 3 dny dopředu. Den, který je na neschopence uveden jako den ukončení pracovní neschopnosti, je nemocný ještě z práce omluven. Při ukončení neschopenky ošetřující lékař elektronicky vyplní III. díl eNeschopenky, který následně odešle na Českou správu sociálního zabezpečení.
  8. Pro OSVČ platí podobná pravidla, pokud si platí nemocenské pojištění. Od lékaře obdrží pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce a nemusí již správě sociálního zabezpečení zasílat žádost o nemocenské v podobě papírových tiskopisů, to provádí přímo lékař elektronicky. Nemocenská bude zaslána na účet, ze kterého je hrazeno pojistné na nemocenské pojištění nebo na adresu trvalého pobytu (neplatí-li OSVČ pojistné na nemocenské pojištění z účtu), případně na adresu, kterou eviduje ÚSSZ v souvislosti s vyplácením dávek nemocenského pojištění.
  9. OSVČ mají povinnost po ukončení dočasné pracovní neschopnosti vyplnit hlášení o ukončení, které následně osobně, elektronicky nebo poštou podají ÚSSZ.
 

 

Délka výplaty nemocenského

Nemocenská je vyplácena od 15. dne pracovní neschopnosti po dobu trvání neschopenky, nejdéle ale 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény. Po skončení podpůrčí doby (tj. 380 dnů) je možné požádat o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby (formulář Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby). O prodloužení výplaty nemocenské rozhoduje ÚSSZ, a to max. o 350 dnů.


Kdo vyplácí nemocenské

Dávku vyplácí ÚSSZ.


Vycházky na nemocenské - povinnosti léčebného režimu

Příjemce dávky je povinen dodržovat léčebný režim a řídit se pokyny příslušného lékaře. Nemocný se má zdržovat na adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je uvedena na neschopence. V případě lékařem povolených vycházek má pojištěnec povinnost dodržovat lékařem určený časový rozsah a úsek ( pojištěnec může být zkontrolován).

 

Nemocenská prvních 14 dnů

Prvních 14 dnů nemoci se nemocenská nepobírá. Za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci tzv. náhradu mzdy za nemoc (aktuálně včetně prvních 3 dnů nemoci).

Náhrada mzdy při pracovní neschopnosti:

Pokud jste práce neschopni, po dobu prvních dvou týdnů dostáváte tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem.

Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše Kalkulačka náhrady mzdy.

 Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.


Další dávky - nemoc

Zprávy k tématu

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 


Otázky a odpovědi k nemocenské

  • Kolik je nemocenská?

    Nemocenská náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, o které rozhodne ošetřující lékař. Nemocenské se proplácí ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 15. do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti a 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Výši nemocenské pro konkrétní příjmy a konkrétní délku pracovní neschopnosti si můžete spočítat na Kalkulačce nemocenské.

  • Kdy chodí nemocenská?

    Nemocenskou vyplácí OSSZ a pro výplatu není dán žádný konkrétní termín. Je stanoveno, že nemocenská je vyplácena zpětně, ve lhůtě nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, kdy byly OSSZ doručeny všechny potřebné a správně vyplněné doklady pro nárok na výplatu dávky. Záleží tedy i na tom, kdy zaměstnavatel OSSZ doručil příslušné podklady.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.