Elektronická neschopenka - eNeschopenka

Zákonem č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 byla přijata elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, která  nahradila papírovou neschopenku od ledna 2020

Nemocný  aktuálně dostává pouze Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce, s termíny kontrol. Ostatní informace a doklady lékař zasílá OSSZ. Zaměstnavatel si pracovní neschopnost zaměstnance ověřuje v ePortále ČSSZ.

Papírovou neschopenku lze vydat pouze při technických výpadcích.
 

Co řeší nemocný 

  • Nemocný má povinnost informovat bez zbytečných odkladů zaměstnavatele o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Učinit tak může telefonicky, emailem nebo SMS.
  • Lékař v tištěné podobě nemocnému předá tiskopis Průkaz práce neschopného pojištěnce. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod. Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného resp. případné kontroly.
  • Pokud je nemocný dočasně práce neschopný déle než 14 dní, již se mu nevydává žádné papírové potvrzení („lístek na peníze“) pro zaměstnavatele – komunikace mezi lékařem, zaměstnavatelem a OSSZ probíhá elektronicky.

 

 

Co řeší lékař

Lékaři mohou vystavit eNeschopenku ve svém lékařském softwaru či v bezplatné webové aplikaci na ePortálu ČSSZ, po přihlášení přes datovou schránu, e-občanku či heslo s autorizační textovou zprávou.

Po otevření formuláře eNeschopenky v softwaru či aplikaci a zadání rodného čísla nemocného, se načtou ostatní pacientovy údaje samy z centrálního registru České správy sociálního zabezpečení. Spolu s tím se lékaři načte i seznam aktuálních zaměstnavatelů nemocného.

Lékaři pak vyplní jen datum začátku nemoci, diagnózu, příp. čas vycházek a informace odešlou elektronicky OSSZ/ČSSZ .

Lékař v tištěné podobě nemocnému předá pouze Průkaz práce neschopného pojištěnce.

Elektronicky lékař vystavuje tyto formuláře:

  • 1. díl neschopenky – Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  • 3. díl neschopenky – Hlášení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

V tištěné podobě lékař vystavuje:

  • 2. díl neschopenky – Průkaz práce neschopného pojištěnce

Lékař je povinen zaslat hlášení nejpozději v pracovní den následující po dni, kdy bylo vydáno rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Co řeší zaměstnavatel… 

Zaměstnavateli je po přihlášení do ePortálu ČSSZ umožněno nahlížet do informací o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance a má přehled o tom, kolik zaměstnanců je v dočasné pracovní neschopnosti.

Na ePortálu může zaměstnavatel požádat o možnost získávat automatické notifikace o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců – budou mu zasílány oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky anebo na uvedenou emailovou adresu.

Zaměstnavatelé také mají možnost pracovat s elektronickou neschopenkou přímo ve svém software, a to přes službu Data zaměstnavatelům o dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud bude zaměstnanec v pracovní neschopnosti déle než 14 dní, během kterých mu vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, zašle zaměstnavatel ČSSZ elektronickou cestou přílohu k žádosti o nemocenskou dávku. Do této přílohy nově uvede, kam se zaměstnanci vyplácí mzda.


Konec papírových formulářů? 

Papírové dokumenty budou využívány pouze v případě technického výpadku. V takové situaci budou tiskopisy předávány mezi lékařem, zaměstnancem, zaměstnavatelem a OSSZ jako doposud.

 

Kalkulačka náhrady mzdy do 14. dne neschopnosti

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.

Kalkulačka náhrady mzdy za nemoc 2023

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.


Kalkulačka nemocenské od 15. dne neschopnosti

 Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .

Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského

Kalkulačka nemocenské 2021


Další dávky - nemoc


 

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 


Otázky a odpovědi k elektronické neschopence

  • Jaké jsou výhody elektronické neschopenky?

    Elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, usnadňuje tok informací mezi nemocným, lékařem, zaměstnavatelem a ČSSZ. Zjednodušuje administrativní náročnosti během dočasné pracovní neschopnosti, urychluje proces výplaty dávek, poskytuje zaměstnavateli informace o jeho nemocných zaměstnancích online a nemocnému odpadá povinnost fyzicky předat zaměstnavateli formulář neschopenky.

  • Jak funguje elektronická neschopenka

    Elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, má 3 díly. Díly I. a III. zasílá elektronicky lékař při vzniku a ukončení dočasné pracovní neschopnosti na Českou správu sociálního zabezpečení. V papírové podobě dostane nemocný od lékaře pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce (II. díl), kde je např. záznam o termínu návštěvy u lékaře a slouží i pro případnou kontrolu. Zaměstnanci mají stejně jako v minulých letech povinnost neprodleně informovat zaměstnavatele o dočasné pracovní neschopnosti emailem, telefonicky nebo smskou. Nemusí však zaměstnavateli nosit žádný papír. Pokud si zaměstnavatel aktivuje notifikační službu prostřednictvím ePortálu ČSSZ, budou mu automaticky chodit do datové schránky informace o každém vzniku, trvání nebo ukončení neschopenky. O náhradu mzdy (vyplácena zaměstnavatelem za prvních 14. dní pracovní neschopnosti), ani o nemocenskou (vyplácena OSSZ od 15. dne pracovní neschopnosti) není třeba žádat, bude vyplacena automaticky



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.