Elektronická neschopenka 2020 - eNeschopenka

Zákonem č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 byla přijata elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, která  nahradila papírovou neschopenku od ledna 2020. Zavedení eNeschopenek je součástí elektronizace státní správy a projekt má pod palcem MPSV. Od projektu si slibuje především zjednodušení administrativní náročnosti v procesech dočasné pracovní neschopnosti, zrychlení procesu výplaty dávek, zvýšení uživatelské přívětivosti pro lékaře formou softwarové podpory pro vyplňování a odesílání a také poskytnutí online informace zaměstnavateli o jeho nemocných zaměstnancích .

Nahrazení papírové neschopenky

Proces eNeschopnky má nahradit známý papírový propisovací formulář s „barevnými pruhy“ a zrušit nutnost přenášení papírových dokumentů mezi lékaři, OSSZ/ČSSZ, nemocnými a zaměstnavateli.

Nasazení systému provázejí neshody mezi dotčenými subjekty, především o proplácení práce spojené s vystavením eNeschopenky. Někteří lékaři i nadále vydávají papírové nechopenky. 

 

Co se změní pro nemocné… 

  • Dočasně práce neschopnému pojištěnci - nemocnému odpadá povinnost předat zaměstnavateli rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
  • Nemocnému zůstává povinnost informovat bez zbytečných odkladů zaměstnavatele o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Učinit tak může telefonicky, emailem nebo SMS.
  • Lékař v tištěné podobě nemocnému předá pouze Průkaz práce neschopného pojištěnce - bude se jednat o zcela nový tiskopis ve formátu A5. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky apod.
  • Pokud je nemocný dočasně práce neschopný déle než 14 dní, již se mu nebude vydávat žádné papírové potvrzení („lístek na peníze“) pro zaměstnavatele – komunikace mezi lékařem, zaměstnavatelem a OSSZ proběhne elektronicky.

 

 

Co se změní pro lékaře… 

Lékaři mohou vystavit eNeschopenku ve svém lékařském softwaru či v bezplatné webové aplikaci na ePortálu ČSSZ, po přihlášení přes datovou schránu, e-občanku či heslo s autorizační textovou zprávou.

Po otevření formuláře eNeschopenky v softwaru či aplikaci a zadání rodného čísla nemocného, se načtou ostatní pacientovy údaje samy z centrálního registru České správy sociálního zabezpečení. Spolu s tím se lékaři načte i seznam aktuálních zaměstnavatelů nemocného.

Lékaři pak vyplní jen datum začátku nemoci, diagnózu, příp. čas vycházek a informace odešlou elektronicky OSSZ/ČSSZ .

Lékař v tištěné podobě nemocnému předá pouze Průkaz práce neschopného pojištěnce - bude se jednat o zcela nový tiskopis ve formátu A5.

Elektronicky bude lékař od 1. 1. 2020 vystavovat tyto formuláře:

  • 1. díl neschopenky – Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  • 3. díl neschopenky – Hlášení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

V tištěné podobě lékař od 1.1.2020 vystaví:

  • 2. díl neschopenky – Průkaz práce neschopného pojištěnce

Nově budou lékaři povinni zaslat hlášení nejpozději v pracovní den následující po dni, kdy bylo vydáno rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti – současná lhůta jsou tři pracovní dny.

Co se změní pro zaměstnavatele… 

Zaměstnavateli je po přihlášení do ePortálu ČSSZ umožněno nahlížet do informací o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance a bude mít přehled o tom, kolik zaměstnanců je v dočasné pracovní neschopnosti.

Na ePortálu může zaměstnavatel požádost o možnost získávat automatické notifikace o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců – budou mu zasílány oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky anebo na uvedenou emailovou adresu.

Zaměstnavatelé také mají možnost pracovat s elektronickou neschopenkou přímo ve svém software, a to přes novou službu Data zaměstnavatelům o dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud bude zaměstnanec v pracovní neschopnosti déle než 14 dní, po kterých mu vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, zašle zaměstnavatel ČSSZ elektronickou cestou přílohu k žádosti o nemocenskou dávku. Do této přílohy nově uvede, kam se zaměstnanci vyplácí mzda.


Konec papírových formulářů? 

Papírové dokumenty budou využívány pouze v případě technického výpadku. V takové situaci budou tiskopisy předávány mezi lékařem, zaměstnancem, zaměstnavatelem a OSSZ jako doposud.

 

Kalkulačka náhrady mzdy do 14. dne neschopnosti

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.

Kalkulačka náhrady mzdy za nemoc 2020

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.


Kalkulačka nemocenské od 15. dne neschopnosti

 Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .

Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského

Kalkulačka nemocenské 2020


Další dávky - nemoc


 

Zprávy k dávkám a příspěvkům

 Označení stránky: neschopenka 2020, pracovní neschopenka 2020Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.