Elektronická neschopenka - eNeschopenka
Zákonem č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 byla přijata elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, která nahradila papírovou neschopenku od ledna 2020.
Nemocný aktuálně dostává pouze Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce, s termíny kontrol. Ostatní informace a doklady lékař zasílá OSSZ. Zaměstnavatel si pracovní neschopnost zaměstnance ověřuje v ePortále ČSSZ.
Papírovou neschopenku lze vydat pouze při technických výpadcích.Co řeší nemocný
- Nemocný má povinnost informovat bez zbytečných odkladů zaměstnavatele o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Učinit tak může telefonicky, emailem nebo SMS.
-
Lékař v tištěné podobě nemocnému předá tiskopis Průkaz práce neschopného
pojištěnce.
V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod.
Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného resp. případné kontroly.
- Pokud je nemocný dočasně práce neschopný déle než 14 dní, již se mu nevydává žádné papírové potvrzení („lístek na peníze“) pro zaměstnavatele – komunikace mezi lékařem, zaměstnavatelem a OSSZ probíhá elektronicky.
Co řeší lékař
Lékaři mohou vystavit eNeschopenku ve svém lékařském softwaru či v bezplatné webové aplikaci na ePortálu ČSSZ, po přihlášení přes datovou schránu, e-občanku či heslo s autorizační textovou zprávou.
Po otevření formuláře eNeschopenky v softwaru či aplikaci a zadání rodného čísla nemocného, se načtou ostatní pacientovy údaje samy z centrálního registru České správy sociálního zabezpečení. Spolu s tím se lékaři načte i seznam aktuálních zaměstnavatelů nemocného.
Lékaři pak vyplní jen datum začátku nemoci, diagnózu, příp. čas vycházek a informace odešlou elektronicky OSSZ/ČSSZ .
Lékař v tištěné podobě nemocnému předá pouze Průkaz práce neschopného pojištěnce.
Elektronicky lékař vystavuje tyto formuláře:
- 1. díl neschopenky – Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
- 3. díl neschopenky – Hlášení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
V tištěné podobě lékař vystavuje:
- 2. díl neschopenky – Průkaz práce neschopného pojištěnce
Lékař je povinen zaslat hlášení nejpozději v pracovní den následující po dni, kdy bylo vydáno rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
Co řeší zaměstnavatel…
Zaměstnavateli je po přihlášení do ePortálu ČSSZ umožněno nahlížet do informací o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance a má přehled o tom, kolik zaměstnanců je v dočasné pracovní neschopnosti.
Na ePortálu může zaměstnavatel požádat o možnost získávat automatické notifikace o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců – budou mu zasílány oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky anebo na uvedenou emailovou adresu.
Zaměstnavatelé také mají možnost pracovat s elektronickou neschopenkou přímo ve svém software, a to přes službu Data zaměstnavatelům o dočasné pracovní neschopnosti.
Pokud bude zaměstnanec v pracovní neschopnosti déle než 14 dní, během kterých mu vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, zašle zaměstnavatel ČSSZ elektronickou cestou přílohu k žádosti o nemocenskou dávku. Do této přílohy nově uvede, kam se zaměstnanci vyplácí mzda.
Konec papírových formulářů?
Papírové dokumenty budou využívány pouze v případě technického výpadku. V takové situaci budou tiskopisy předávány mezi lékařem, zaměstnancem, zaměstnavatelem a OSSZ jako doposud.
Kalkulačka náhrady mzdy do 14. dne neschopnosti
Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.
Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.
Kalkulačka nemocenské od 15. dne neschopnosti
Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .
Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského
Další dávky - nemoc
Zprávy k dávkám a příspěvkům
Otázky a odpovědi k elektronické neschopence
Jaké jsou výhody elektronické neschopenky?
Elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, usnadňuje tok informací mezi nemocným, lékařem, zaměstnavatelem a ČSSZ. Zjednodušuje administrativní náročnosti během dočasné pracovní neschopnosti, urychluje proces výplaty dávek, poskytuje zaměstnavateli informace o jeho nemocných zaměstnancích online a nemocnému odpadá povinnost fyzicky předat zaměstnavateli formulář neschopenky.
Jak funguje elektronická neschopenka
Elektronická neschopenka, tzv. eNeschopenka, má 3 díly. Díly I. a III. zasílá elektronicky lékař při vzniku a ukončení dočasné pracovní neschopnosti na Českou správu sociálního zabezpečení. V papírové podobě dostane nemocný od lékaře pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce (II. díl), kde je např. záznam o termínu návštěvy u lékaře a slouží i pro případnou kontrolu. Zaměstnanci mají stejně jako v minulých letech povinnost neprodleně informovat zaměstnavatele o dočasné pracovní neschopnosti emailem, telefonicky nebo smskou. Nemusí však zaměstnavateli nosit žádný papír. Pokud si zaměstnavatel aktivuje notifikační službu prostřednictvím ePortálu ČSSZ, budou mu automaticky chodit do datové schránky informace o každém vzniku, trvání nebo ukončení neschopenky. O náhradu mzdy (vyplácena zaměstnavatelem za prvních 14. dní pracovní neschopnosti), ani o nemocenskou (vyplácena OSSZ od 15. dne pracovní neschopnosti) není třeba žádat, bude vyplacena automaticky
Příbuzné stránky
- Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný
- Neschopenka - jak postupovat při nemoci
- K lidem je třeba přistupovat transparentně – říkám, že nejsem objektivní, a to je férová hra - Michal Půr šéfredaktor serveru Info.cz v Interview Plus - video
- Bankovnictví je v první linii ve využívání umělé inteligence, omezením je vysoká regulace, rizikem cílené podvody
- Philip Morris ČR dnes se bude konat VH, jež bude schvalovat dividendu 1310 Kč/akcii (7.4% hrubý výnos)
- Inflace 4 % je nepřijatelná. Jaká ale skutečně je?
- Zásoby plynu v Česku k 30. 4. - naplněnost zásobníků je aktuálně 50 %, do zimy budou opět plné
- Je třeba zvážit využití zemědělské rezervy i pro státy, které jsou nepřímo zasažené zvýšeným vývozem z Ukrajiny - Ministr Nekula
- Je to odlesňování, je to ničení životního prostředí. Jak tedy můžete být ekologem, když se živíte masem?
- Pevná paliva jsou levnější. Uhlí i dřevo je levnější - prodejci pevných paliv mají po zimě sklady plné, lidé se dostatečně zásobili už loni. Začínají proto jarní slevy. (video)
- Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou aktivnější přístup měst, obcí i státu a inovace
- S rozšiřováním umělé inteligence by to mělo být jiné, než tomu bylo u sociálních sítí - Eric Schmidt, bývalý šéf Googlu - video
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Marek Pokorný, Portu
Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích