Neschopenka

Od 1. ledna 2020 byl spuštěn provoz povinného systému eNeschopenka, který by měl zjednodušit předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Pojištěnec už nepředává doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijde automaticky. Pojištěnci i nadále zůstane průkaz práce neschopného v papírové podobě.

Více o elektronické neschopence..

 

 

Vystavení papírové neschopenky

Pokud vás nemoc, zranění či jiný důvod činí dle lékaře práce neschopným, obdržíte od lékaře potvrzení o pracovní neschopnosti, tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku.

Jste-li zaměstnanec:

Máte povinnost oznámit překážky v práci (tj. svou pracovní neschopnost) nadřízeným a podle zákoníku práce to musíte udělat bez zbytečných průtahů. Odevzejte tedy co nejdříve svému zaměstnavateli jednu z částí neschopenky, konkrétně část Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Doporučený způsob je e-mail nebo fyzické předání.

Zaměstnavatel vám bude na základě neschopenky vyplácet náhradu mzdy a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské. 

Jste-li OSVČ:

Prvních 14 dní na neschopence neřešíte a od 15. dne pouze, pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění. V tom případě doručíte neschopenku přímo OSSZ. Je doporučeno si v každém případě neschopenku od lékaře převzít, protože s ní při déletrvající nemoci dokládáte snížení platby záloh na zdravotní pojištění.


Náhrada mzdy při neschopence

Pokud jste práce neschopni, dostanete po dobu prvních dvou týdnů tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem (od 1.7.2019 došlo ke zrušení tzv. karenční doby, tj. prvních tří dnů, za které zaměstnanec nedostával nic).

Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.

 

  Kalkulačka náhrady mzdy za nemoc 2020

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.


Nemocenská při neschopence

Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .

Nemocenská se vyplácí za každý den včetně víkendů, maximální trvání podpůrčí doby je však 380 dnů. V případě krátkého přerušení neschopenky a opětovného nástupu se nezačne počítat hned nová podpůrčí doba, pokračuje se v počítání původní. Mezi jednotlivými neschopenkami musíte opracovat 190 dnů, aby se začala počítat nová podpůrčí doba opět od nuly.

Výše nemocenské se bude odvíjet od toho, jak dlouho budete práce neschopni.

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má nárok na nemocenskou, pouze pokud je účastna dobrovolného nemocenského pojištění. Výše nemocenské se u OSVČ odvíjí od výše placeného pojistného.

Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského

 

Kalkulačka nemocenské

 


 

Neschopenka a její díly

Pokud vás lékař shledá neschopné práce, vystaví Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, neboli lidově neschopenku. Ta má pět částí. Nemocnému se do ruky dostanou jen některé z nich.

  • I. díl - Hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Ošetřující lékař jej do 3 pracovních dní zasílá OSSZ, aby informoval o práce neschopném pacientovi.
  • II. díl - Průkaz práce neschopného pojištěnce a hlášení OSSZ o ukončení dočasné neschopnosti - označený žlutým pruhem - si ponechá nemocný u sebe a nosí jej na kontrolu k lékaři, má tam také mj. napsáno, kdy má jít na kontrolu apod.
  • III. díl - Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti - označený modrým pruhem - zahajuje pracovní neschopnost a po obdržení jej nemocný bez zbytečných průtahů doručí svému zaměstnavateli, aby mohlo dojít k uplatnění nároku na náhradu mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti a k omluvení nepřítomnosti v práci.
  • IV. díl - Žádost o nemocenské - označený růžovým pruhem - se odevzdává tehdy, když je zaměstnanec nemocný déle než 14 kalendářních dní. Zaměstanec jej vyplněný odavzdá zaměstnavateli, který jej odešle příslušné OSSZ. Po 14 dnech pracovní neschopnosti je také potřeba dodat zaměstnavateli tzv. lístek na peníze (Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény), který vystaví lékař. Aby bylo nemocenské vyplaceno, musí ošetřující lékař potvrdit trvání pracovní neschopnosti alespoň jedenkrát měsíčně (obvykle je to spojeno s kontrolou zdravotního stavu).
  • V. díl - Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti– hlášení zaměstnavateli - označený růžovým pruhem - ukončuje pracovní neschopnost a i ten je třeba doručit zaměstnavateli.


Vystavení neschopenky

Lékař může vystavit pracovní neschopenku až 3 dny zpětně, je ale na jeho posouzení, zda tak učiní.

Ukončení neschopenky

O ukončení neschopenky rozhodne lékař. K ukončení dojde v případě, že se stav pacienta zlepšil a může opět nastoupit do práce. Pozor, lékař může ukončit neschopenku i v případě, že se nedostavíte na lékařské vyšetření a nemáte k tomu vážné důvody.

Při ukončení neschopnosti odevzdá zaměstnanec lékaři II. Díl rozhodnutí, kterým je průkaz o pracovní neschopnosti. Lékař zase vystaví V. díl rozhodnutí, který náleží zaměstnavateli. Jedná se o rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

Výplata mzdy a nemocenské při neschopence

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel stejným způsobem, jakým vyplácí zaměstnanci mzdu.

Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ na účet zaměstnance u peněžního ústavu v ČR nebo v hotovosti pomocí poštovní poukázky (preferovaný způsob výplaty nemocný vyplní na IV. díl neschopenky). Lhůta vyplacení je maximálně 1 měsíc od doručení dokladů pro nárok na výplatu dávky na ČSSZ.

Povinnosti zaměstnance na neschopence

Hlavní povinností práce neschopného pacienta je dodržovat lékařem stanovený režim, dodržovat doby povolených vycházek a zdržovat se na adrese, uvedené na neschopence.

Vycházky mohou pacienti čerpat maximálně 6 hodin denně mezi 7-19 hodinou (přesný rozsah a rozmezí určí individuálně lékař).

Kontroly při neschopence

Pro účely kontroly také platí pravidlo „poskytnutí nezbytné součinnosti“. V praxi to zejména znamená, že dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby kontrola mohla proběhnout.

Kontrolu provádí během prvních 14 dní zaměstnavatel, od doby pobírání nemocenské pak Česká správa sociálního zabezpečení.

Při kontrole se pověření zaměstnanci OSSZ musejí prokázat průkazem kontrolora a do neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že dočasně práce neschopného nezastihnou na uvedené adrese nebo pojištěnec neposkytne nezbytnou součinnost, písemným oznámením ho vyzvou, aby kontaktoval příslušnou OSSZ.

Pokud nebylo možné zaměstnance kontakovat ve chvílí, kdy měl být doma, je třeba předložit potvrzení o lékařském ošetření z doby kontroly. Pokud není nemocný schopen předložit vysvětlení své nepřítomnosti, zahájí OSSZ správní řízení. Jeho výsledkem může být krácení nebo odnětí nemocenské.

Další dávky - nemoc


Zprávy k dávkám a příspěvkům

 Označení stránky: neschopenka, neschopenka od 1.7.2019, neschopenka 2019, díly neschopenky, placení neschopenky, neschopenka díly., neschopenka u osvč 2019, neschopenka od 1.7.2019 kalkulačka, Neschopenka u osvc, vyplata mzdy na neschopenceZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.