Neschopenka
Od 1. ledna 2020 byl spuštěn provoz povinného systému eNeschopenka, který zjednodušuje předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Pojištěnec už nepředává doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijde automaticky. Pojištěnci i nadále zůstane průkaz práce neschopného v papírové podobě.
Více o elektronické neschopence..
Jaké výplaty pokrývá neschopenka
Na základě neschopenky je vyplácena jednak náhrada mzdy za nemoc a jednak nemocenská.
- Náhrada mzdy za nemoc je vyplácena pouze zaměstnancům a to za pracovní dny prvních 14 kalendářních dní nemoci.
- Nemocenská je vyplácena od 15. kalendářního dne nemoci zaměstnancům a těm OSVČ, které si platí nemocenské pojištění.
Vystavení neschopenky
Pokud vás nemoc, zranění či jiný důvod činí dle lékaře práce neschopným, vystaví lékař potvrzení o pracovní neschopnosti, tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku.
Neschopenku lékař vystavuje elektronicky a automaticky je zasílána OSSZ. Zaměstnavatel má možnost vystavení neschopenky u svých zaměstnanců sledovat.
Díly neschopenky
-
I. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
- II. díl – Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
- III. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
Vám lékař předá tiskopis Průkaz práce neschopného pojištěnce. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod. Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného resp. případné kontroly.
Jste-li zaměstnanec:
Svou nepřítomnost na pracovišti musíte nadřízeným ohlásit a to bez zbytečných průtahů. Učinit tak můžete telefonicky nebo elektronicky.
Předávání tiskopisů neřešíte, ke komunikaci mezi zaměstnavatelem a OSSZ dochází automaticky na základě hlášení lékaře.
Zaměstnavatel vám bude vyplácet náhradu mzdy a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské.
Jste-li OSVČ:
- Prvních 14 dní na neschopence nemáte nárok na žádnou výplatu
- Od 15. dne pouze, pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění.
Předávání tiskopisů neřešíte, k informování OSSZ dochází automaticky na základě hlášení lékaře.
Při déletrvající nemoci dokládáte snížení platby záloh na zdravotní pojištění.
Náhrada mzdy při neschopence
Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.
Pokud jste práce neschopni, dostanete po dobu prvních dvou týdnů tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem (od 1.7.2019 došlo ke zrušení tzv. karenční doby, tj. prvních tří dnů, za které zaměstnanec nedostával nic).
Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.
Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.
Nemocenská při neschopence
Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele od 15. dne nemoci dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .
Nemocenská se vyplácí za každý den včetně víkendů, maximální trvání podpůrčí doby je však 380 dnů. V případě krátkého přerušení neschopenky a opětovného nástupu se nezačne počítat hned nová podpůrčí doba, pokračuje se v počítání původní. Mezi jednotlivými neschopenkami musíte opracovat 190 dnů, aby se začala počítat nová podpůrčí doba opět od nuly.
Výše nemocenské se bude odvíjet od toho, jak dlouho budete práce neschopni.
Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má nárok na nemocenskou, pouze pokud je účastna dobrovolného nemocenského pojištění. Výše nemocenské se u OSVČ odvíjí od výše placeného pojistného.
Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského
Výplata náhrady mzdy za nemoc
Náhrada mzdy za nemoc se zaměstnanci vyplácí stejným způsobem, jako je vyplácena mzda nebo plat.
Výplata nemocenského
- Nemocenské se vyplácí stejným způsobem, jako je vyplácena mzda nebo plat. Tuto informaci sděluje OSSZ zaměstnavatel.
- OSVČ je nemocenské vypláceno stejným způsobem, jakým OSVČ platí pojistné na nemocenské pojištění.
Lze požádat o jiný způsob výplaty pomocí tiskopisu „Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti“, který je dostupný na ePortále ČSSZ anebo v tištěné podobě na OSSZ.
Ukončení neschopenky
O ukončení neschopenky rozhodne lékař. K ukončení dojde v případě, že se stav pacienta zlepšil
a může opět nastoupit do práce. Pozor, lékař může ukončit neschopenku i v případě, že se nedostavíte na lékařské vyšetření a nemáte k tomu vážné důvody.
Zároveň je třeba zaslat "Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti" (s podklady pro výplatu poslední dávky). Toto hlášení zasílá:
-
zaměstnavatel v případě nemocného zaměstnance
-
OSVČ
Výplata mzdy a nemocenské při neschopence
Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel stejným způsobem, jakým vyplácí zaměstnanci mzdu.
Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ na účet zaměstnance u peněžního ústavu v ČR nebo v hotovosti pomocí poštovní poukázky (preferovaný způsob výplaty nemocný vyplní na IV. díl neschopenky). Lhůta vyplacení je maximálně 1 měsíc od doručení dokladů pro nárok na výplatu dávky na ČSSZ.
Povinnosti zaměstnance na neschopence
Hlavní povinností práce neschopného pacienta je dodržovat lékařem stanovený režim, dodržovat doby povolených vycházek a zdržovat se na adrese, uvedené na neschopence.
Vycházky mohou pacienti čerpat maximálně 6 hodin denně mezi 7-19 hodinou (přesný rozsah a rozmezí určí individuálně lékař).
Kontroly při neschopence
Pro účely kontroly také platí pravidlo „poskytnutí nezbytné součinnosti“. V praxi to zejména znamená, že dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby kontrola mohla proběhnout.
Kontrolu provádí během prvních 14 dní zaměstnavatel, od doby pobírání nemocenské pak Česká správa sociálního zabezpečení.
Při kontrole se pověření zaměstnanci OSSZ musejí prokázat průkazem kontrolora a do neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že dočasně práce neschopného nezastihnou na uvedené adrese nebo pojištěnec neposkytne nezbytnou součinnost, písemným oznámením ho vyzvou, aby kontaktoval příslušnou OSSZ.
Pokud nebylo možné zaměstnance kontakovat ve chvílí, kdy měl být doma, je třeba předložit potvrzení o lékařském ošetření z doby kontroly. Pokud není nemocný schopen předložit vysvětlení své nepřítomnosti, zahájí OSSZ správní řízení. Jeho výsledkem může být krácení nebo odnětí nemocenské.
Další dávky - nemoc
Zprávy k dávkám a příspěvkům
Otázky a odpovědi k neschopence
Jak postupovat při neschopence?
Neschopenka je lidový výraz pro dočasnou pracovní neschopnost, kterou v případě nemoci, úrazu nebo nařízené karantény stanoví ošetřující lékař. Neschopenku lékař vystavuje elektronicky a automaticky je zasílána OSSZ. Zaměstnavatel má možnost vystavení neschopenky u svých zaměstnanců sledovat. Vám lékař předá tiskopis Průkaz práce neschopného pojištěnce. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod. Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného, resp. případné kontroly. Jste-li zaměstnanec, nahlašte jen telefonicky či elektronicky svou nepřítomnost na pracovišti. Ostatní informace se k zaměstnavateli dostanou elektronicky ze systému eNeschopenky. Zaměstnavatel vám bude vyplácet náhradu mzdy od 1. do 14. dne pracovní neschopnosti a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské. Jste-li OSVČ, dojde k informování OSSZ automaticky na základě hlášení lékaře. Během prvnních 14 dní pracovní neschopnosti nemáte nárok na žádnou výplatu a od 15. dne pouze, pokud si dobrovoně platíte nemocenské pojištění.
Jak funguje neschopenka?
Dříve byla neschopenka v papírové podobě, vypisoval ji váš lékař a zaměstnanec musel svému zaměstnavateli jednu z částí neschopenky fyzicky doručit. To dnes už neplatí, protože se využívá systém elektronické neschopenky, tzv. eNeschopenky. Ošetřující lékař, který elektronickou neschopenku vystaví, ji pošle vašemu zaměstnavateli. Vy obdržíte pro případ kontroly jen Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. Doporučujeme, abyste elektronicky či telefonicky svého zaměstnavatele informovali o tom, že jste nemocní, i když zaměstnavatel v systému uvidí, že jste nastoupili do dočasné pracovní neschopnosti nebo že vaše nemoc stále trvá. Pokud je pracovní neschopnost delší, přebere ji v systému od 15. dne vaší nemoci/úrazu/karantény OSSZ, která vám bude vyplácet nemocenskou.
Příbuzné stránky
- Náhrada mzdy za nemoc 2023 a nemocenská 2023 - na kolik peněz máte nárok při pracovní neschopnosti a jak náhradu vypočítat?
- Volba prezidenta republiky - 2023. V lednu roku 2023 se uskutečnila třetí přímá volba prezidenta republiky.
- Od 4. 5. 2023 do 22. 5. 2023 budou z důvodu dočasného... - 04.05.2023 UPOZORNĚNÍ
- Týdenní zprávy 08.05.2023 - 12.05.2023
- Státní svátky 2023
- Kalendář jmen 2023 - svátky
- Kalendář jmen Duben 2023 - svátky
- Podzimní a vánoční prázdniny 2023, jarní prázdniny 2024 - organizace školního roku 2023/2024 v ZŠ,SŠ, ZUŠ a konzervatořích
- Valorizace důchodu 2023 - kalkulačka online
- Zvýšení důchodu 2023 - kalkulačka
- Výpočet důchodu 2023 - výše starobního důchodu
- Invalidní důchod 2023 - kalkulačka
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Blíží se další Milostivé léto – těší se na něj především živnostníci a firmy
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Marek Pokorný, Portu
Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích