Neschopenka

Pokud onemocníte, můžete situaci řešit několika způsoby. Jde-li jen o lehčí nachlazení či nevolnost, můžete využít sick days či home office – výhody, které dnes mnoho zaměstnavatelů svým zaměstnancům nabízí, nebo si vzít pár dnů dovolené. Ovšem ve většině případů budou mířit vaše kroky k lékaři.

Vystavení neschopenky

Pokud vás nemoc, zranění či jiný důvod činí dle lékaře práce neschopným, obdržíte od lékaře potvrzení o pracovní neschopnosti, tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku.

Jste-li zaměstnanec, máte povinnost oznámit překážky v práci (tj. svou pracovní neschopnost) nadřízeným a podle zákoníku práce to musíte udělat bez zbytečných průtahů. Odevzejte tedy co nejdříve svému zaměstnavateli jednu z částí neschopenky, konkrétně část Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Doporučený způsob je e-mail nebo fyzické předání.

Zaměstnavatel vám bude na základě neschopenky vyplácet náhradu mzdy a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské. 

Jste-li OSVČ, prvních 14 dní na neschopence neřešíte a od 15. dne pouze, pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění. V tom případě doručíte neschopenku přímo OSSZ. Je doporučeno si v každém případě neschopenku od lékaře převzít, protože s ní při déletrvající nemoci dokládáte snížení platby záloh na zdravotní pojištění.

Náhrada mzdy při neschopence

Pokud jste práce neschopni, dostanete po dobu prvních dvou týdnů tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem (od 1.7.2019 došlo ke zrušení tzv. karenční doby, tj. prvních tří dnů, za které zaměstnanec nedostával nic).

Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.

Nemocenská při neschopence

Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .

Nemocenská se vyplácí za každý den včetně víkendů, maximální trvání podpůrčí doby je však 380 dnů. V případě krátkého přerušení neschopenky a opětovného nástupu se nezačne počítat hned nová podpůrčí doba, pokračuje se v počítání původní. Mezi jednotlivými neschopenkami musíte opracovat 190 dnů, aby se začala počítat nová podpůrčí doba opět od nuly.

Výše nemocenské se bude odvíjet od toho, jak dlouho budete práce neschopni.

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má nárok na nemocenskou, pouze pokud je účastna dobrovolného nemocenského pojištění. Výše nemocenské se u OSVČ odvíjí od výše placeného pojistného.

Pokud si chcete spočítat jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše

 

Neschopenka a její díly

Pokud vás lékař shledá neschopné práce, vystaví Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, neboli lidově neschopenku. Ta má pět částí. Nemocnému se do ruky dostanou jen některé z nich.

I. díl - Hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Ošetřující lékař jej do 3 pracovních dní zasílá OSSZ, aby informoval o práce neschopném pacientovi.

II. díl - Průkaz práce neschopného pojištěnce a hlášení OSSZ o ukončení dočasné neschopnosti - označený žlutým pruhem - si ponechá nemocný u sebe a nosí jej na kontrolu k lékaři, má tam také mj. napsáno, kdy má jít na kontrolu apod.

III. díl - Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti - označený modrým pruhem - zahajuje pracovní neschopnost a po obdržení jej nemocný bez zbytečných průtahů doručí svému zaměstnavateli, aby mohlo dojít k uplatnění nároku na náhradu mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti a k omluvení nepřítomnosti v práci.

IV. díl - Žádost o nemocenské - označený růžovým pruhem - se odevzdává tehdy, když je zaměstnanec nemocný déle než 14 kalendářních dní. Zaměstanec jej vyplněný odavzdá zaměstnavateli, který jej odešle příslušné OSSZ. Po 14 dnech pracovní neschopnosti je také potřeba dodat zaměstnavateli tzv. lístek na peníze (Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény), který vystaví lékař. Aby bylo nemocenské vyplaceno, musí ošetřující lékař potvrdit trvání pracovní neschopnosti alespoň jedenkrát měsíčně (obvykle je to spojeno s kontrolou zdravotního stavu).

V. díl - Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti– hlášení zaměstnavateli - označený růžovým pruhem - ukončuje pracovní neschopnost a i ten je třeba doručit zaměstnavateli.

Vystavení neschopenky

Lékař může vystavit pracovní neschopenku až 3 dny zpětně, je ale na jeho posouzení, zda tak učiní.

Ukončení neschopenky

O ukončení neschopenky rozhodne lékař. K ukončení dojde v případě, že se stav pacienta zlepšil a může opět nastoupit do práce. Pozor, lékař může ukončit neschopenku i v případě, že se nedostavíte na lékařské vyšetření a nemáte k tomu vážné důvody.

Při ukončení neschopnosti odevzdá zaměstnanec lékaři II. Díl rozhodnutí, kterým je průkaz o pracovní neschopnosti. Lékař zase vystaví V. díl rozhodnutí, který náleží zaměstnavateli. Jedná se o rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

Výplata mzdy a nemocenské při neschopence

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel stejným způsobem, jakým vyplácí zaměstnanci mzdu.

Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ na účet zaměstnance u peněžního ústavu v ČR nebo v hotovosti pomocí poštovní poukázky (preferovaný způsob výplaty nemocný vyplní na IV. díl neschopenky). Lhůta vyplacení je maximálně 1 měsíc od doručení dokladů pro nárok na výplatu dávky na ČSSZ.

Povinnosti zaměstnance na neschopence

Hlavní povinností práce neschopného pacienta je dodržovat lékařem stanovený režim, dodržovat doby povolených vycházek a zdržovat se na adrese, uvedené na neschopence.

Vycházky mohou pacienti čerpat maximálně 6 hodin denně mezi 7-19 hodinou (přesný rozsah a rozmezí určí individuálně lékař).

Kontroly při neschopence

Pro účely kontroly také platí pravidlo „poskytnutí nezbytné součinnosti“. V praxi to zejména znamená, že dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby kontrola mohla proběhnout.

Kontrolu provádí během prvních 14 dní zaměstnavatel, od doby pobírání nemocenské pak Česká správa sociálního zabezpečení.

Při kontrole se pověření zaměstnanci OSSZ musejí prokázat průkazem kontrolora a do neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že dočasně práce neschopného nezastihnou na uvedené adrese nebo pojištěnec neposkytne nezbytnou součinnost, písemným oznámením ho vyzvou, aby kontaktoval příslušnou OSSZ.

Pokud nebylo možné zaměstnance kontakovat ve chvílí, kdy měl být doma, je třeba předložit potvrzení o lékařském ošetření z doby kontroly. Pokud není nemocný schopen předložit vysvětlení své nepřítomnosti, zahájí OSSZ správní řízení. Jeho výsledkem může být krácení nebo odnětí nemocenské.

Zprávy k dávkám a příspěvkům

21.05.2018 Má nemocenská vůbec smysl? (Patria Finance) Osobní finance

 


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies