Neschopenka

Od 1. ledna 2020 byl spuštěn provoz povinného systému eNeschopenka, který zjednodušuje předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Pojištěnec už nepředává doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijde automaticky. Pojištěnci i nadále zůstane průkaz práce neschopného v papírové podobě.

Více o elektronické neschopence..

 


   

Jaké výplaty pokrývá neschopenka

Na základě neschopenky je vyplácena jednak náhrada mzdy za nemoc a jednak nemocenská.

 • Náhrada mzdy za nemoc je vyplácena pouze zaměstnancům a to za pracovní dny prvních 14 kalendářních dní nemoci.
 • Nemocenská je vyplácena od 15. kalendářního dne nemoci zaměstnancům a těm OSVČ, které si platí nemocenské pojištění.

   

Vystavení neschopenky

Pokud vás nemoc, zranění či jiný důvod činí dle lékaře práce neschopným, vystaví  lékař  potvrzení o pracovní neschopnosti, tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku.

Neschopenku lékař vystavuje elektronicky a automaticky je zasílána OSSZ. Zaměstnavatel má možnost vystavení  neschopenky u svých zaměstnanců sledovat.


Díly neschopenky

 • I. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
 • II. díl – Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
 • III. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

 

Vám lékař předá tiskopis Průkaz práce neschopného pojištěnce. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod. Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného resp. případné kontroly. 

Jste-li zaměstnanec:

Svou nepřítomnost na pracovišti musíte nadřízeným ohlásit a  to bez zbytečných průtahů. Učinit tak můžete telefonicky nebo elektronicky.

Předávání tiskopisů neřešíte, ke komunikaci mezi zaměstnavatelem a OSSZ dochází automaticky na základě hlášení lékaře.

Zaměstnavatel vám bude vyplácet náhradu mzdy a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské. 


Jste-li OSVČ:

 • Prvních 14 dní na neschopence nemáte nárok na žádnou výplatu
 • Od 15. dne pouze, pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění.

Předávání tiskopisů neřešíte, k informování OSSZ dochází automaticky na základě hlášení lékaře.

Při déletrvající nemoci dokládáte snížení platby záloh na zdravotní pojištění.


Náhrada mzdy při neschopence

Náhrada mzdy se týká pouze zaměstnanců.  

Pokud jste práce neschopni, dostanete po dobu prvních dvou týdnů tzv. náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem (od 1.7.2019 došlo ke zrušení tzv. karenční doby, tj. prvních tří dnů, za které zaměstnanec nedostával nic).

Náhrada mzdy je vyplácena ve výši 60 % průměrného výdělku a proplácejí se pouze pracovní dny, případně svátky, připadají-li na pracovní den.

Pokud si chcete spočítat jaká vám náleží náhrada mzdy v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka náhrady mzdy.

 

  Kalkulačka náhrady mzdy za nemoc 2023Nemocenská při neschopence

Po uplynutí dvou týdnů střídají náhradu mzdy od zaměstnavatele od 15. dne nemoci dávky nemocenského pojištění, neboli nemocenská, kterou vyplácí ČSSZ .

Nemocenská se vyplácí za každý den včetně víkendů, maximální trvání podpůrčí doby je však 380 dnů. V případě krátkého přerušení neschopenky a opětovného nástupu se nezačne počítat hned nová podpůrčí doba, pokračuje se v počítání původní. Mezi jednotlivými neschopenkami musíte opracovat 190 dnů, aby se začala počítat nová podpůrčí doba opět od nuly.

Výše nemocenské se bude odvíjet od toho, jak dlouho budete práce neschopni.

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má nárok na nemocenskou, pouze pokud je účastna dobrovolného nemocenského pojištění. Výše nemocenské se u OSVČ odvíjí od výše placeného pojistného.

Pokud si chcete spočítat, jaké vám náleží nemocenské v případě pracovní neschopnosti, ulehčí vám to naše kalkulačka nemocenského

 

Kalkulačka nemocenské

 

Výplata náhrady mzdy za nemoc

Náhrada mzdy za nemoc se zaměstnanci vyplácí stejným způsobem, jako je vyplácena mzda nebo plat.

 

Výplata nemocenského

 • Nemocenské se vyplácí stejným způsobem, jako je vyplácena mzda nebo plat. Tuto informaci sděluje OSSZ zaměstnavatel.
 • OSVČ je nemocenské vypláceno stejným způsobem, jakým OSVČ platí pojistné na nemocenské pojištění.

Lze požádat o jiný způsob výplaty pomocí tiskopisu „Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti“, který je dostupný na ePortále ČSSZ anebo v tištěné podobě na OSSZ.

 


Ukončení neschopenky

O ukončení neschopenky rozhodne lékař. K ukončení dojde v případě, že se stav pacienta zlepšil a může opět nastoupit do práce. Pozor, lékař může ukončit neschopenku i v případě, že se nedostavíte na lékařské vyšetření a nemáte k tomu vážné důvody.

Zároveň je třeba zaslat "Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti"  (s podklady pro výplatu poslední dávky). Toto hlášení zasílá:

 • zaměstnavatel v případě nemocného zaměstnance
 • OSVČ


Výplata mzdy a nemocenské při neschopence

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel stejným způsobem, jakým vyplácí zaměstnanci mzdu.

Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ na účet zaměstnance u peněžního ústavu v ČR nebo v hotovosti pomocí poštovní poukázky (preferovaný způsob výplaty nemocný vyplní na IV. díl neschopenky). Lhůta vyplacení je maximálně 1 měsíc od doručení dokladů pro nárok na výplatu dávky na ČSSZ.

Povinnosti zaměstnance na neschopence

Hlavní povinností práce neschopného pacienta je dodržovat lékařem stanovený režim, dodržovat doby povolených vycházek a zdržovat se na adrese, uvedené na neschopence.

Vycházky mohou pacienti čerpat maximálně 6 hodin denně mezi 7-19 hodinou (přesný rozsah a rozmezí určí individuálně lékař).

Kontroly při neschopence

Pro účely kontroly také platí pravidlo „poskytnutí nezbytné součinnosti“. V praxi to zejména znamená, že dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby kontrola mohla proběhnout.

Kontrolu provádí během prvních 14 dní zaměstnavatel, od doby pobírání nemocenské pak Česká správa sociálního zabezpečení.

Při kontrole se pověření zaměstnanci OSSZ musejí prokázat průkazem kontrolora a do neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že dočasně práce neschopného nezastihnou na uvedené adrese nebo pojištěnec neposkytne nezbytnou součinnost, písemným oznámením ho vyzvou, aby kontaktoval příslušnou OSSZ.

Pokud nebylo možné zaměstnance kontakovat ve chvílí, kdy měl být doma, je třeba předložit potvrzení o lékařském ošetření z doby kontroly. Pokud není nemocný schopen předložit vysvětlení své nepřítomnosti, zahájí OSSZ správní řízení. Jeho výsledkem může být krácení nebo odnětí nemocenské.

Další dávky - nemoc


Zprávy k dávkám a příspěvkům

 


Otázky a odpovědi k neschopence

 • Jak postupovat při neschopence?

  Neschopenka je lidový výraz pro dočasnou pracovní neschopnost, kterou v případě nemoci, úrazu nebo nařízené karantény stanoví ošetřující lékař. Neschopenku lékař vystavuje elektronicky a automaticky je zasílána OSSZ. Zaměstnavatel má možnost vystavení neschopenky u svých zaměstnanců sledovat. Vám lékař předá tiskopis Průkaz práce neschopného pojištěnce. V průkazu je uveden termín návštěvy lékaře, povolené vycházky, ukončení neschopnosti apod. Tento tiskopis slouží pro potřebu nemocného, resp. případné kontroly. Jste-li zaměstnanec, nahlašte jen telefonicky či elektronicky svou nepřítomnost na pracovišti. Ostatní informace se k zaměstnavateli dostanou elektronicky ze systému eNeschopenky. Zaměstnavatel vám bude vyplácet náhradu mzdy od 1. do 14. dne pracovní neschopnosti a od 15. dne nemoci sám předá informaci OSSZ k placení nemocenské. Jste-li OSVČ, dojde k informování OSSZ automaticky na základě hlášení lékaře. Během prvnních 14 dní pracovní neschopnosti nemáte nárok na žádnou výplatu a od 15. dne pouze, pokud si dobrovoně platíte nemocenské pojištění.

 • Jak funguje neschopenka?

  Dříve byla neschopenka v papírové podobě, vypisoval ji váš lékař a zaměstnanec musel svému zaměstnavateli jednu z částí neschopenky fyzicky doručit. To dnes už neplatí, protože se využívá systém elektronické neschopenky, tzv. eNeschopenky. Ošetřující lékař, který elektronickou neschopenku vystaví, ji pošle vašemu zaměstnavateli. Vy obdržíte pro případ kontroly jen Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. Doporučujeme, abyste elektronicky či telefonicky svého zaměstnavatele informovali o tom, že jste nemocní, i když zaměstnavatel v systému uvidí, že jste nastoupili do dočasné pracovní neschopnosti nebo že vaše nemoc stále trvá. Pokud je pracovní neschopnost delší, přebere ji v systému od 15. dne vaší nemoci/úrazu/karantény OSSZ, která vám bude vyplácet nemocenskou.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.