Podpora v nezaměstnanosti: 2 měsíce 65 % výdělku, 2 měsíce 50 %
Co je podpora v nezaměstnanosti?
Podpora v nezaměstnanosti je měsíční dávka, která je určena nezaměstnanému člověku ke krátkodobému překlenutí doby, po kterou nemá práci. Někdy se nesprávně označuje jako “příspěvek v nezaměstnanosti”.
Aktuálně 10/2024: MPSV navrhuje od roku 2026 zvýšit podporu v nezaměstnanosti v prvním podpůrném období z 65 % na 80 % předchozího čistého výdělku nezaměstnaného, maximálně však 80 % průměrné hrubé mzdy. V druhém období má zůstat 50 % a následně klesnout na 40 % výdělku. >>Více o plánovaných změnách v dávkách.
Změny podpory v nezaměstnanosti v roce 2025:
Odstupné: od 1.1.2024 je možné čerpat podporu v nezaměstnanosti hned od prvního měsíce, i když je vypláceno odstupné.
Prodloužení minimální odpracované doby pro opětovné čerpání podpory:
- po vyčerpání celé podpory v nezaměstnanosti v posledních 2 letech vznikne nárok na další podporu až po odpracování min. 9 měsíců,
- po vyčerpání části podpory v nezaměstnanosti v posledních 2 letech, vznikne nárok na další podporu až po odpracování min. 5 měsíců.
Výše podpory v nezaměstnanosti:
- maximální možná podpora v nezaměstnanosti se od 1. 1. 2025 zvyšuje na 26 163 Kč,
- maximální možná podpora při rekvalifikaci se od 1. 1. 2025 zvyšuje na 29 320 Kč.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti podmínky:- Občan s bydlištěm na území ČR.
- Uchazeč o zaměstnání evidovaný na Úřadu práce v místě trvalého bydliště.
- Uchazeč, který požádal o poskytnutí podpory příslušnou pobočku Úřadu práce
- Občan, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění – tj. byl zaměstnán nebo osobou samostatně výdělečně činnou po dobu alespoň jednoho roku.
-
Avšak do předchozího zaměstnání se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje:
- osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
- příprava osoby se zdravotním postižením k práci,
- osobní péče o fyzickou osobu, která se považuje za osobu se středně těžkou, těžkou nebo úplnou závislostí na pomoci jiné fyzické osoby, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby,
- osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se považuje za osobu s lehkou závislostí na pomoci jiné fyzické osoby,
- výkon dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstva vnitra
Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti
Výpočet výše podpory můžete nechat na naší kalkulačce .Kdo NEMÁ nárok na podporu v nezaměstnanosti
-
Občan pobírající:
- starobní důchod
- plný invalidní důchod
- nemocenské dávky (peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, nemocenská)
- podporu při rekvalifikaci
- Uchazeč, se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání skončen pracovní poměr z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem.
- Občan po dobu vazby a výkonu trestu.
Výše podpory v nezaměstnanosti
- během prvních 2 měsíců se počítá 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku,
- v dalších 2 měsících 50 % průměrného měsíčního čistého výdělku,
- v průběhu zbytku tzv. podpůrčí doby (celkem pět, osm nebo jedenáct měsíců v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání) 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku
Procentní sazba při rekvalifikaci činí 60 % průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu a vyplácí se po celou dobu rekvalifikace.
Pozor! Pokud vaše poslední zaměstnání skončí na
základě dohody se zaměstnavatelem nebo zaměstnání opustíte sami,
dosahuje výše podpory po celou dobu pouze 45 % průměrného měsíčního
výdělku nebo vyměřovacího základu. Vyjímkou je ukončení zaměstnání ze závažného důvodu, který je třeba hodnověrně prokázat (např. nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let, nezbytná osobní péče o fyzickou osobu ve stupni závislosti II až IV a jiné).
Průměrný čistý výdělek uchazeče se počítá z posledního zaměstnání.
Výše podpory OSVČ
U OSVČ se čistý výdělek počítá z posledního vyměřovacího základu přepočteného na jeden kalendářní měsíc. OSVČ musí samozřejmě výdělečnou činnost ukončit nebo přerušit.
Výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2025
- od 1. 1. 2025 je maximální výše podpory v nezaměstnanosti 26 163 Kč,
- od 1. 1. 2025 je maximální podpory při rekvalifikaci 29 320 Kč.
Výše podpory v nezaměstnanosti po mateřské či rodičovské
Podpora v nezaměstnanosti po skončení náhradní doby zaměstnání, kterou je například i péče o dítě do 4 let, se stanoví na základě průměrné mzdy v národním hospodářství (za 1. - 3. čtvrtletí předchozího roku). V roce 2025 je tedy výše počítá z hodnoty 45 107 Kč a výše podpory se žadateli stanoví takto:
- na první a druhý měsíc 15% z průměrné mzdy v ČR = 6 766 Kč
- na třetí a čtvrtý měsíc 12% z průměrné mzdy v ČR = 5 413 Kč
- na pátý a měsíc (maximálně 11 měsíců) 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 962 Kč
Jako náhradní doba zaměstnání se považuje doba:
- osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost),
- osobní péče o fyzickou osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; společné žití není vyžadováné, jde-li o osobu blízkou,
- pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
- přípravy osoby se zdravotním postižením k práci,
-
výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací.
Délka pobírání podpory v nezaměstnanosti
O délce podpůrčí doby (tj. doba vyplácení dávky) rozhoduje věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Uchazeči, který splňuje podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se podpora vyplácí po určenou podpůrčí dobu, která činí:
- 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,
- 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku,
- 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.
Opětovný nárok na podporu v nezaměstnanosti
Základní podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je odpracování alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech.
Od roku 2024 se zpřísnily podmínky pro opětovné pobírání podpory:
- V případě, že byla vyčerpána celá doba vyplácení dávky, nárok na další podporu v nezaměstnanosti vznikne až po odpracování minimálně 9 měsíců.
- V případě, že NEbyla vyčerpána celá doba vyplácení dávky, nárok na další podporu v nezaměstnanosti vznikne až po odpracování minimálně 6 měsíců.
- V případě, že NEbyla vyčerpána celá doba vyplácení dávky a odpracováno bylo méně než 6 měsíců, vznikne nárok jen na dočerpání zbytku podpory, která nabyla původně dočerpána.
Situační příklad: Pan Novák je uchazeč o zaměstnání na ÚP, je mu 52 let a splňuje podmínku potřebného důchodového pojištění 12 měsíců v posledních dvou letech. Vzhledem k věku mu vzniká nárok na 8 měsíců pobírání podpory v nezaměstnanosti. Nastoupí-li pan Novák po 3 měsících pobírání podpory do zaměstnání, které ale po 3 měsících opustí, získá nárok pouze na 5 zbývajících měsíců podpory.
Žádost o podporu v nezaměstnanosti od roku 2025
O podporu v nezaměstnanosti je možné žádat až poté, co podáte žádost o zprostředkování zaměstnání. Od roku 2025 je možné podat žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti dvěma způsoby:
- tzv. samoobslužné podání žádostí bez nutnosti návštěvy úřadu v klientské zóně JENDA (viz. dále),
- tzv. asistované podání, při kterém je nutné navštívit kontaktní pracoviště úřadu práce. Žádosti vyplní zaměstnanec Úřadu práce digitálně v Klientské zóně Jenda s žadatelem přímo na místě. Je třeba, aby žadatel přinést potřebné dokumenty k žádostem.
Postup podání žádosti v zóně JENDA:
- Navštivte zónu JENDA (jenda.mpsv.cz).
- Pro vstup do zóny je nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana.
- Zvolte agendu, kterou chcete řešit, vyplňte příslušnou žádost a odešlete ji. Potřebné dokumenty můžete nahrát hned nebo i později přes "Detail žádosti". Dokumenty k žádosti stačí do JENDY nahrát jako fotku.
- Po odeslání žádost zkontroluje specializované pracoviště, a pokud chybí v žádosti nějaký údaj či dokument důležité pro vyhodnocení nároku na podporu, přes JENDU budete požádáni o jejich doložení.
-
Na stránce "Přehled" můžete sledovat průběh vyřizování žádosti. Změny stavu žádosti vám budou zasílány formou notifikace na e-mail nebo SMS zprávou.
- O schválení či zamítnutí žádosti budete informování přímo do Jendy a poštou/datovou schránkou.
Kdy žádat o podporu v nezaměstnanosti?
O podporu v nezaměstnanosti požádejte nejlépe do 3 dnů po skončení pracovního poměru, podnikání nebo náhradní doby zaměstnání.
Pokud požádáte o podporu v nezaměstnanosti do 3 dnů a splníte potřebné podmínky, bude vám dávka přiznána od následujícího dne po skončení pracovního poměru, podnikání nebo náhradních dob. Podpora v nezaměstnanosti tedy přímo naváže na pracovní poměr, výdělečnou činnost nebo náhradní doby zaměstnání.
Včasná registrace na úřadě práce vás také uchrání od nutnosti platit si po vlastní ose zdravotní pojištění. Po dobu evidence na ÚP ČR za vás totiž hradí zdravotní pojištění stát.
Nabídky práce
Pokud hledáte práci, zde najdete průběžně aktualizovaný seznam nových
volných míst úřadu práce.
Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti - výplatní termín
Výplatní termín podpory v nezaměstnanosti není pevný - každý Úřad práce může mít výplatní termín odlišný. Jediná výhoda je, že když je podpora jedno vyplacena, můžete vcelku počítat s tím, že příště vám přijde ve stejném termínu (s ohledem na víkendy a státní svátky).
Odstupné a podpora v nezaměstnanosti
V případě vyplacení odstupného (odchodného) se vyplácení podpory od r. 2024 již neodkládá po vyčerpání odstupného. Platí to i pro rok 2025.
Přivýdělek a podpora v nezaměstnanosti
Uchazeči zaregistrovaní v evidenci Úřadu práce nepobírající podporu v nezaměstnanosti mají možnost pracovat v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tedy zaměstnání, které nepřesáhne polovinu minimální mzdy - v roce 2025 tedy do 10 400 Kč měsíčně.
Povinnosti žadatele o podporu v nezaměstnanosti
Důležité pro setrvání v evidenci Úřadu práce je spolupráce - např. projednat v termínu doporučené zaměstnání nebo osobně docházet na schůzky ve stanoveném termínu.
Pamatujte, že pokud jste v evidenci Úřadu práce, vyplatí se důkladně si pročíst všechny práva a povinnosti uchazeče o zaměstnání a dodržovat je.
Další dávky - nouze
Zprávy k dávkám a příspěvkům
Další zprávy k tématu "Podpora v nezaměstnanosti: 2 měsíce 65 % výdělku, 2 měsíce 50 %"
Otázky a odpovědi k podpoře v nezaměstnanosti
Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti?
Výše podpory v nezaměstnanosti se počítá jako procentuální část z vašeho čistého průměrného výdělku v posledním zaměstnání, u OSVČ se čistý výdělek počítá z posledního vyměřovacího základu přepočteného na jeden kalendářní měsíc. Také záleží na tom, z jakého důvodu byl ukončen poslední pracovní poměr. Výše podpory v nezaměstnanosti je:
- během prvních 2 měsíců 65 % průměrného měsíčního měsíčního čistého výdělku
- v dalších 2 měsících 50 % průměrného měsíčního měsíčního čistého výdělku
- v průběhu zbytku doby pobírání podpory (celkem po dobu pět, osm nebo jedenáct měsíců v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání) 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku
- pokud vaše poslední zaměstnání skončí na základě dohody se zaměstnavatelem nebo zaměstnání opustíte sami, dosahuje výše podpory po celou dobu pouze 45 % průměrného měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu
- při rekvalifikaci činí výše podpory 60 % průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu a vyplácí se po celou dobu rekvalifikace.
Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti?
Při ztrátě zaměstnání je dobré zaregistrovat se na ÚP ČR a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti co nejrychleji, nejlépe do tří dnů po ztrátě zaměstnání, protože pak vyplácení dávek plynule naváže na ukončený pracovní poměr. Podporu v nezaměstnanosti vyplácí příslušný úřad práce podle trvalého bydliště žadatele. Dávka se vyplácí každý měsíc zpětně buď složenkou, nebo převodem na účet.
Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po mateřské?
Ano, na podporu v nezaměstnanosti, je nárok i po skončení mateřské (resp. rodičovské dovolené). Péče o dítě do 4 let se započítá jako náhradní doba zaměstnání. Výše podpory je ale jen minimální. První a druhý měsíc 6.365 Kč, třetí a čtvrtý měsíc 5.092 Kč a pátý a další měsíce 4.667 Kč v roce 2024. Více ZDE.
Příbuzné stránky
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 3 měsíce - měna USD
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Nezaměstnanost v EU na minimu - Obecná míra nezaměstnanosti v EU v posledních měsících stagnovala na rekordně nízké úrovni.
- Trh nabízí bezpečný výdělek 6% za dva měsíce ! - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Trh nabízí bezpečný výdělek 6% za dva měsíce !
- Buffett: Ekonomika USA se zlepšuje měsíc od měsíce
- Běžný účet (Měsíce»Měsíc) - ekonomika ČNB
- měsíců (%) (PRIBOR (ke konci měsíce) (%)) - ekonomika ČNB
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Chystá se zpřísnění pravidel pro půjčky. Co všechno se změní?
Alena Kastnerová, Direct Family
Karel Šultes, Skupina Klik.cz
Polovina domácností v Česku riskuje na majetku finanční ztráty
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex březen 2025: Hypotéky mohou po třech letech klesnout pod 5 %
Lukáš Raška, Portu
Americké akcie se propadají. Je čas na úpravu investiční strategie?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz