Pracovní neschopnost

Pracovní neschopnost vzniká, pokud je člověk lékařem dočasně uznán neschopen výkonu své práce ze zdravotních důvodů. Důvodem dočasné pracovní neschopnosti může být nemoc, úraz nebo nařízená karanténa.

Jelikož se jedná o dočasnou pracovní neschopnost, předpokládá se, že pracovní schopnost bude u daného člověka v dohledné době obnovena. Pokud jde o dlouhodobou nebo trvalou pracovní neschopnost, pak se hovoří o invaliditě.



Pracovní neschopnost zaměstnanec

Pokud jste zaměstnanec, řešíte pracovní neschopnost se svým zaměstnavatelem, kterému předáte Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti vystavené lékařem, případě další díly neschopenky. Máte nárok jak na náhradu mzdy prvních 14 dní, tak na nemocenskou od 15. dne nemoci.

Pracovní neschopnost  OSVČ 

Pokud jste OSVČ a účastníte se nemocenského pojištění, máte od 15. dne nemoci nárok na nemocenskou. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti vystavené lékařem předáte OSSZ.

 

Placení pracovní neschopnosti

Schéma finančního zabezpečení zaměstnance při dočasné pracovní neschopnosti: 

  • od 1. pracovního dne vzniku pracovní neschopnosti do 14. kalendářního dne náleží nemocnému náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), a vyplácí jí zaměstnavatel. Náhrada mzdy náleží pouze zaměstnanci, nikoliv OSVČ.

    Kalkulačka náhrady mzdy 2023

  • od 15. kalendářního dne do konce pracovní neschopnosti nebo max. 380 dní od vzniku pracovní neschopnosti náleží nemocnému nemocenské, které vyplácí OSSZ. Výše nemocenské je odvislá od délky trvání pracovní neschopnosti. Více se o nemocenském dočtete zde nebo si jednoduše spočítejte výši nemocenské na naší Kalkulačce nemocenské


Kalkulačka nemocenské 2023

Výpočet: 

Ze zákona je možné nemocenskou pobírat pouze během podpůrčí doby, která trvá nejdéle 380 kalendářních dní ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Při dlouhodobých zdravotních problémech je nutné si požádat o invalidní důchod.

Nemocenské nemocnému náleží, jestliže:

  • dočasná pracovní neschopnost vznikla v době pojištění (tj. trvání doby zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění), nebo po skončení pojištění v tzv. ochranné lhůtě (ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů od skončení pojištění),
  • je osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a účastní se dobrovolného nemocenského pojištění,
  • nevykonává práci v zaměstnání, ze kterého mu je nemocenské poskytováno,
  • nárok na dávku uplatnil předepsaným způsobem.

Nárok na nemocenské nemocnému nevzniká, jestliže:

  • si přivodí dočasnou pracovní neschopnost úmyslně,
  • není nemocensky pojištěn,
  • je v evidenci na úřadu práce,
  • je student - nárok na nemocenskou mohou mít pouze pracující studenti, kteří ze svého příjmu odvádí sociální pojištění,
  • pracuje na dohodu o provedení práce - z práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10.000 Kč nevzniká nárok na nemocenskou,
  • pracuje na dohodu o pracovní činnosti - z práce na dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou do 4.000 Kč nelze pobírat nemocenskou,
  • je příjemcem peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřské),
  • je příjemcem rodičovského příspěvku.


Začátek pracovní neschopnosti

Pracovní neschopnost začíná dnem, kdy lékař nemocnému vystaví tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku

Ukončení pracovní neschopnosti

Pracovní neschopnost je lékařem také ukončena, a to vystavením tzv. Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Lékař ukončí pracovní neschopnost, pokud vyšetřením zjistí, že zdravotní stav osoby, je natolik dobrý, že mu umožňuje vykonávat dosavadní zaměstnání nebo dosavadní výdělečnou činnost. 


Pracovní neschopnost a výdělek

Během doby, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, nesmí vykonávat činnost, ze které měl příjem.


Vycházky v době pracovní neschopnosti

Nemocný je povinen dodržovat předepsaný léčebný režim, včetně doby povolených vycházek. Ty trvají maximálně 6 hodin denně, a jsou individuálně určeny lékařem - jak jejich délka, tak časové rozmezí (např. od 8 do 11 hodin dopoledne a od 15 do 18 hodin odpoledne).

Kontrola vycházek

Dodržování vycházek podléhá kontrole a kontrolním orgánem je ten, kdo peníze vyplácí. Tedy prvních 14 dní kontroluje dodržování vycházek zaměstnavatel, od 15. dne Česká správa sociálního zabezpečení. kontrola probíhá tak, že vás osobně navštíví kontrolor v místě pobytu, který uvádíte na neschopence. Jediná relevantní omluva, pokud se mimo období vycházek nenacházíte na uvedeném místě, je návštěva lékaře (a ta tedy musí být potvrzena).

Další dávky - nemoc


Zprávy k dávkám a příspěvkům

 


Otázky a odpovědi k pracovní neschopnosti

  • Co dělat, když mám neschopenku?

    O začátku i konci dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Nemocný pojištěnec obdrží od lékaře průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. Informace o pracovní neschopnosti pojištěnce jsou v systému eNeschopenky odeslány elektronicky zaměstnavateli i příslušné OSSZ. Pokud vznikl pojištěnci nárok na náhradu mzdy, zaměstnavatel mu ji vyplatí za 1. až max 14. den pracovní neschopnosti. Výši si můžete spočítat na Kalkulačce náhrady mzdy. Pokud trvá nemoc, úraz či nařízená karanténa déle, může být (při splnění podmínek) pojištěnci od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácena nemocenská. Kolik to je si můžete spočítat na Kalkulačce nemocenské. Během dočasné pracovní neschopnosti nesmí pojištěnec vykonávat činnost, ze které měl příjem a musí dodržovat předepsaný léčebný režim, včetně povolených vycházek.

  • Jak dlouho může trvat pracovní neschopnost?

    Nemocenskou lze pobírat nejdéle 380 kalendářních dní ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Při dlouhodobých zdravotních problémech je možné požádat o invalidní důchod.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.