Insolvence


Co je insolvence?

Insolvence se obecně používá v několika významech:

 • jako insolvence (někdy také úpadek nebo oddlužení či osobní bankrot), se obecně označuje situace platební neschopnosti, kdy má dlužník více závazků vůči více věřitelům a není schopen své dluhy splácet,
 • insolvence je také obecně používaný název pro soudní řešení situace, tzv. insolvenční řízení, jehož předmětem je řešení úpadku nebo hrozícího úpadku dlužníka dle podmínek insolvenčního zákona.

Tato situace je právně upravena zákonem č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení ve znění pozdějších předpisů (insolvenční zákon). Novela insolvenčního zákona č. 31/2019 Sb., nabyla účinnosti dne 1. 6. 2019.


Rozdíl mezi insolvencí a exekucí

Zásadní rozdíl je v tom, že exekuce má uspokojit pohledávku jednoho věřitele, ale insolvenční řízení má uspořádat vztahy mezi dlužníkem a všemi věřiteli.

Stává se, že dlužníci před exekucemi utíkají do insolvenčního řízení, protože zahájení insolvenčního řízení provedení exekuce blokuje - po dobu insolvenčního řízení lze exekuci nařídit, nelze ji však provést.

Exekuce jsou v omezeném rozsahu evidovány v centrální evidenci exekucí, samotné řízení je však neveřejné. Že je někdo v exekuci se sice můžeme dozvědět z katastru nemovitostí (pokud dlužník nemovitost vlastní), většinou se však o zahájení exekučního řízení s konkrétní osobou nemáme šanci dozvědět .

Průběh insolvenčního řízení, včetně všech součástí spisu, je veřejný. Veřejnost řízení je zajišťována formou online přístupného insolvenčního rejstříku, jehož prostřednictvím probíhá i doručování.

 

Jak se člověk dostane do insolvence?

Do platební neschopnosti se mohou lidé dostat velmi snadno a rychle – obvykle je to kvůli zbytečným půjčkám, sjednáním více půjček najednou nebo sjednáním nevýhodných půjček na splacení půjček předchozích.


Kalkulačka nezabavitelné částky z příjmu:

Spočítejte si, kolik vám po srážce na úhradu pohledávky měsíčně zůstane z příjmu.

 

Kalkulačka nezabavitelné částky 2022

 

Kdy je člověk v insolvenci (úpadku)?

Pokud má osoba několikadenní zpoždění při placení finančních závazků, v úpadku se nenachází. Pokud však vzniká delší prodlení s neplacením závazků a začnou vznikat další dluhy, například z neplacení daní a odvodů na sociálním a zdravotním pojištění, pokut, poplatků za telefon či drobných úvěrů, případně jsou proti osobě vedeny exekuce, již pro ni insolvenční řízení může připadat v úvahu.

Aby soud v insolvenčním řízení uznal, že se osoba nachází v úpadku, musí být splněny některé podmínky.

V platební neschopnosti (úpadku) se nachází dlužník, pokud:

 • má nejméně 2 věřitele,
 • má peněžité závazky déle než 30 dní po splatnosti,
 • není schopen tyto závazky plnit (musí se jednat o objektivní neschopnost nikoli pouze o neochotu plnit).

Insolvenční řízení

Pokud má dlužník snahu včas a v plné výši hradit své závazky, ale vzhledem ke své finanční situaci toho není schopen, může být podán návrh na zahájení insolvenčního řízení .

Insolvenční návrh může přijít ze strany věřitele, ale i ze strany dlužníka .

Cílem insolvensčního soudního řízení je zvolit způsob vypořádání dluhů tak, aby došlo k co nejefektivnějšímu uspokojení všech dlužníkových věřitelů.

Insolvence pomáhá jak dlužníkům, kteří mají možnost snížit své dluhy, tak i věřitelům, kterým se uhradí alespoň určitá část jejich pohledávek.

Podání insolvenčního návrhu

Aby insolvenční řízení začalo, musí věřitel nebo sám dlužník podat insolvenční návrh. Insolvenční návrh se podává ke krajskému soudu dle bydliště dlužníka.

Od 1. 6. 2019 platí, že v případě insolvenčního návrhu dlužníka spojeného s návrhem na povolení oddlužení má soud povinnost do 3 pracovních dnů po jeho dojití oznámit vyhláškou v insolvenčním rejstříku zahájení insolvenčního řízení .

Ovšem návrh na povolení oddlužení může podat pouze dlužník. Pokud tedy podá insolvenční návrh věřitel, nemůže k němu zároveň připojit návrh na povolení oddlužení. V případě věřitelského insolvenčního návrhu proto dostane dlužník 30 dní od doručení insolvenčního návrhu, aby si mohl podat návrh na povolení oddlužení.

Zahájení insolvenčního řízení

Pro dlužníka znamená zahájená insolvenčního řízení hlavně to, že na majetek náležející do majetkové podstaty nesmí být prováděny exekuce. Výjimka platí pro pohledávky za majetkovou podstatu (hotové výdaje a odměna insolvenčního správce, daně, poplatky a pojistné na sociální zabezpečení aj.)

 

Dále to znamená, že vůči dlužníkovi mohou věřitelé své pohledávky uplatnit přihláškou v rámci insolvenčního řízení.

Zároveň dlužník nesmí nikoliv zanedbatelně zmenšit svůj majetek nebo zapříčinit podstatné změny v jeho skladbě nebo využití.

Další témata k insolvenci


Zprávy k insolvenci a exekuci

 

 

 

Insolvence - otázky a odpovědi

 • Co je to insolvence?

  Insolvence je obecně používaný název pro insolvenční řízení podle insolvenčního zákona, jehož hlavním cílem je projednat úpadek dlužníka a zvolit vhodný způsob řešení. Potřeba insolvence pro dlužníka vyvstane obecně tehdy, když má současně více dluhů a nedokáže je splácet.

 • Kdy můžu jít do insolvence?

  Pro vstoupení do insolvenčního řízení je nutné splnit zákonem stanovené podmínky. Z těch nejdůležitějších jsou to: existence 2 nebo více věřitelů, 30 dní po splatnosti závazku a dostatečný příjem na případné splácení insolvence. Více informací najdete na našich stránkách o insolvenci.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V