Nezabavitelná částka

Aktuálně od 1. 1. 2024:
Kvůli ukončení mimořádného navýšení normativních nákladů na bydlení se od ledna 2024 částka normativních nákladů, která vstupuje do výpočtu nezabavitelné částky, snižuje. Druhý vstup výpočtu nezabavitelné částky, životní minimum jednotlivce, se oproti roku 2023 nemění. Výše základní nezabavitelné částky, nezabavitelné částky na manžela/manželku či vyživovanou osoby, stejně jako limitní částka, se v roce 2024 snižují.

Aktuálně: legislativním procesem prochází novela insolvenčního zákona, která má zkrátit délku oddlužení z dosavadních 5 let na 3 roky, ale zároveň zpřísnit požadavky na řádné plnění povinností dlužníka. Také má umožnit exekuční srážky ze mzdy dlužníka i po zahájení insolvenčního řízení, jestliže jde o přednostní uspokojení věřitelů pohledávek výživného. Novela měla nabýt účinnost již od 1. ledna 2024, avšak schvalovací proces nebyl doposud dokončen.

Úprava parametrů výpočtu nezabavitelné částky od 1.1.2023 (reagující na změnu rozsahů normativů a snaží se vyvážit práva dlužníků a věřitelů):

  • Pro výpočet nezabavitelné částky se použijí normativní náklady pro 1 a 2 osoby v obci od 70.000 obyvatel (základní normativy včetně navýšení pro rok 2023).
  • Základní nezabavitelná částka se rovná 2/3 součtu živ. minima jednotlivce a normativních nákladů (dosud to byly ¾ součtu).
  • Nezabavitelná částka na vyživované osoby a manžela představuje 1/4 základní částky (dosud to byla 1/3 základní částky). 
  • Maximální limit bude tvořit 1,5násobek součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů (dosud to byl 2násobek součtu).


Co je to nezabavitelná částka mzdy?

Nezabavitelná částka (nebo také nezabavitelné minimum, lidově nezabavitelná mzda) je částka z výdělku, která osobě, která je v insolvenci nebo je vůči ní vedena exekuce, nemůže být měsíčně zabavena. Dlužníkovi slouží k zajištění životních potřeb. 

Výpočet výše nezabavitelného minima se v současné době vypočítává z výše životního minima jednotlivce a tzv. normativních nákladů na bydlení pro 1 a 2 osoby v obci od 70.000 obyvatel. 

V roce 2024 činí nezabavitelné minimum na dlužníka:

  •  12.705 Kč (snížení částky o 933 Kč oproti roku 2023)

Pokud dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka je o čtvrtinu vyšší za každou vyživovanou osobu (a to i v případě, že má manžel/manželka vlastní příjem).

V roce 2024 činí nezabavitelné minimum na každou vyživovanou osobu:

  •  3.176 Kč (snížení částky o 234 Kč oproti roku 2023)
     

Kalkulačka nezabavitelné částky z příjmu:

Spočítejte si, kolik vám po srážce na úhradu pohledávky měsíčně zůstane z příjmu.

Kalkulačka nezabavitelné částky 2024

  •  Na manžela / manželku se částka přičítá, i když má svůj příjem.
  • Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočte oběma.
  • Nezabavitelné minimum na vyživovanou osobu neobdrží ten, kdo je v exekuci kvůli výživnému na dotyčnou osobu.

 

Osoba v exekuci a srážky ze mzdy

Pokud jste v exekuci či v insolvenci, bude vám exekutor strhávat peníze z většiny příjmů, dokud dluh neuhradíte nebo nebude ukončeno oddlužení. Strhávat vám může ze mzdy/platu, nemocenské, mateřské, důchodu, podpory v nezaměstnanosti, přídavků na děti či rodičovského příspěvku.

Jaký je postup srážek ze mzdy?

Srážky se provádí z čisté mzdy a jejich výše se liší u běžných a přednostních pohledávek. Přednostní pohledávky jsou např. pohledávky na výživném, vůči státu a náhrady škod způsobených úmyslnými trestnými činy.

Nejdříve se stanoví nezabavitelná částka na dlužníka, dále na každou vyživovanou osobu. Celková nezabavitelná částka se odečte od výše čisté mzdy, tím se určí tzv. zbytek čisté mzdy.

Je-li tento zbytek čisté mzdy nižší než 28.585,50 Kč (platné pro rok 2024), vydělí se třemi. Pokud není na dlužníka vedena exekuce kvůli přednostním pohledávkám, srážka činí třetinu a dvě třetiny jsou dlužníkovi ponechány. Čelí-li dlužník exekuci kvůli přednostním pohledávkám, jsou mu strženy dvě třetiny. Třetina musí být dlužníkovi ponechána. V případě splátek při oddlužení plněním splátkového kalendáře se sráží dvě třetiny ve prospěch věřitelů a jedna třetina připadá dlužníkovi.

Je-li zbytek čisté mzdy vyšší než 28.585,50 Kč, je částka, o kterou zbytek tuto hranici přesahuje, zabavena celá ve prospěch věřitelů a třetiny se určí z 28.585,50 Kč.

Prověření exekuce

Můžete si prověřit, zda je dotyčný v exekuci.

 

Průběh insolvenčního řízení, včetně všech součástí spisu, je veřejný. Veřejnost řízení je zajišťována formou online přístupného insolvenčního rejstříku, jehož prostřednictvím probíhá i doručování.

Online insolvenční rejstřík prověření zdarma

Další témata k insolvenci


Zprávy k insolvenci a exekuci

 



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.