Zaměstnanec 2024
Zaměstnanec

Zaměstnanec je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu práce v základním pracovněprávním vztahu. Za tuto činnost pro zaměstnavatele, náleží zaměstnanci mzda nebo plat.

Podmínkou uzavření takového vztahu je upraveno v občanském zákoníku dle § 35. Tento zákon umožňuje uzavření pracovněprávního vztahu dle 2 podmínek. První je dosažení věku 15 let, poté lze uzavřít pracovní smlouvu. Druhou podmínkou je nástup až po ukončení povinné školní docházky. Práce dětí, tedy osob mladších 15 let nebo starších 15 let, pokud nemají ukončenou povinnou školní docházku, je zakázána. Tyto osoby mohou vykonávat jen například uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost. Tato výjimka a podmínky jsou upraveny v § 121-124 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.

Plná právní způsobilost (nebo také hmotná zodpovědnost) zaměstnance je ale splněna až zaměstnanec dovrší 18 let.

Povinností zaměstnanců je řádně plnit dle svých sil, schopností a znalostí, pokyny nadřízených. Tyto povinnosti jsou upraveny dle ustanovení § 301 písm. a) Zákoníku práce.  Povinnost zaměstnanců plnit pokyny nadřízených se týká pouze takových pokynů, které jsou vydány v souladu s právními předpisy. 


Výpočet čisté mzdy v roce 2024

Výpočet čisté mzdy

Výše sociálního, nemocenského a zdravotního pojištění

Sociální pojištění se skládá z nemocenského pojištění, důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Za zaměstnance všechny 3 složky odvádí zaměstnavatel. Výše sociálního pojištění, které platí zaměstnanec na důchodové pojištění, je ve výši 6,5% z hrubé mzdy a nově od 1.1.2024 si zaměstnanec ze své mzdy platí i část na nemocenské pojištění a to ve výši 0,6 %. Obě tyto části pošle za zaměstnance zaměstnavatel na účet okresní správy sociálního zabezpečení. Zaměstnanec tedy dohromady platí od roku 2024 sociální pojištění ve výši 7,1 %.

Zdravotní pojištění, které platí zaměstnanec je ve výši 4,5% z hrubé mzdy. Toto pojištění je použito na uhrazení nezbytné zdravotní péče, která se pro pojištěnce (pacienta) použije v době jeho nemoci, po úrazu, ale také na preventivní prohlídky nebo rehabilitaci. Vypočtenou částku za zdravotní pojištění z hrubé mzdy opět pošle na konkrétní zdravotní pojišťovnu zaměstnavatel dle toho, u které je zaměstnanec evidován.

Systém poskytování zdravotní péče se vztahuje na všechny občany, bez ohledu na to, kdo a jak za ně platí zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění je (na rozdíl od sociálního pojištění) placeno za každého, přičemž za někoho tak činí stát. 

 

Daňové slevy a odpočty na dani

Přehled slev na dani pro rok 2024 uvádíme v tabulce níže. Slevy zle uplatnit měsíčně u zaměstnavatele jako odečet ze zálohy na dani. Daňové zvýhodnění dokonce může být ve mzdě jako daňový bonus (případ kdy je součet slev včetně slevy za dítě vyšší než záloha na dani). Speciální sleva na manželku lze uplatnit pouze jednou za rok při ročním zúčtování nebo podání daňového přiznání. Ovšem od roku 2024 je sleva na manželku omezená a může jí využít pouze ten, který má manželku(a) pečující o dítě do 3 let věku, sdílejí společnou domácnost a tato osoba nemá vyšší příjmy než 68.000 Kč za rok. Od roku 2024 jsou také některé slevy zrušené úplně - jedná se třeba o  školkovné, které se také dalo uplatnit jednou za rok. Další sleva, která již za rok 2024 nepůjde využít je sleva na studenta.

 Na stránkách se slevami najdete i daňové formuláře, které lze použít při podání daňového přiznání. 

  

Náhrada za nemoc

První dávkou, na kterou má zaměstnanec nárok je náhrada za nemoc. Tato náhrada je vyplácená zaměstnancům od zaměstnavatele v případě nemoci za pracovní dny v prvních 14 kalendářních dnech. Od 1.1.2020 již lékaři nevystavují papírové neschopenky, které by zaměstnanec dával zaměstnavateli, ale ohlášení nemoci probíhá elektronicky a zaměstnavatel si neschopenku stáhne v systému ČSSZ. Pro výpočet náhrady za nemoc  použijte naší kalkulačku. 

Náhrada za nemoc 2024Nemocenská

Pokud nemoc trvá déle než 14 dní, tak náhradu mzdy již neplatí zaměstnavatel, ale tuto dávku již vyplácí ČSSZ, které zaměstnavatel musí oznámit, že nemoc stále přetrvává. Tato dávka je již vyplácená za kalendářní dny a nazývá se nemocenská. Pro výpočet na jakou nemocenskou máte nárok zjistíte v naší kalkulačce níže.

 


Ošetřovné 

Další dávkou nemocenského pojištění je ošetřovné. Tato dávka je vyplácená ČSSZ od prvního kalendářního dne zaměstnanci, který se potřebuje postarat o nemocného člověka v domácnosti nebo i dítěte mladšího 10 let v případě zavření školských zařízení a tak dále. Pro výpočet výše vašeho ošetřovného můžete použít naší kalkulačku.


Podpora v nezaměstnanosti

Další dávka, kterou lze čerpat při ztrátě zaměstnání po přihlášení na úřad práce, je podpora v nezaměstnanosti. Tato dávka slouží k překlenutí doby, po kterou nemůžeme najít práci. Délka pobírání v podpory nezaměstnanosti se odvíjí od věku a platí, že čím vyšší věk, tím déle lze podporu v nezaměstnanosti pobírat. Podmínkou získání podpory je, že osoba, která žádá, je občanem s bydlištěm v ČR a v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, splnila alespoň 12 měsíců, kdy se účastnila důchodového pojištění. Do předchozího zaměstnání se ale započítává i náhradní doba, do které patří například osobní péče o dítě do věku do 4 let, pobírání důchodu pro invaliditu 3. stupně a další.

Naopak podporu v nezaměstnanosti nemohou pobírat osoby, které již pobírají starobní důchod, plný invalidní důchod, nemocenské dávky (náhrada mzdy, nemocenská, PPM, rodičovský příspěvek), podporu při rekvalifikaci.

S rokem 2024 ale přichází pro podporu v nezaměstnanosti zpřísnění při opakované evidenci na úřadu práce a pobírání podpory v nezaměstnanosti. Při vyčerpání celé podpůrčí doby musíte pak odpracovat minimální stanovenou dobu, abyste mohli podporu čerpat znovu. Podrobnější informace naleznete na stránkách o podpoře v nezaměstnanosti.

Další důležitou změnou je od rok 2024 pobírání podpory ihned od prvního měsíce, i když dostanete od zaměstnavatele odstupné. Vyplácení podpory se tedy nebude posouvat, jak tomu bylo v předchozích letech podle výše vyplaceného odstupného. 

Na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti máte nárok a jak dlouho jí budete pobírat, zjistíte v naší kalkulačce.

 


Zaměstnanci - zpravodajství
 

Otázky a odpovědi - zaměstnanec

  • Kdo je zaměstnanec?

    Zaměstnanec je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu práce v základním pracovněprávním vztahu. Za tuto činnost pro zaměstnavatele, náleží zaměstnanci mzda nebo plat. Podrobnější informace o zaměstnanci včetně kalkulačky čisté mzdy jsou na našich stránkách.

  • Jaké odvody mám jako zaměstnanec?

    Zaměstnanec odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění ve výši 6,5%, nemocenské pojištění ve výši 0,6% z hrubé mzdy, dále 4,5% zdravotní pojištění z hrubé mzdy. Z hrubé mzdy je vypočtená i záloha na daň, která činí 15%. Ze zálohy lze odečíst sleva na poplatníka a nebo například daňové zvýhodnění na děti. Další slevy, které lze odečíst jsou například na studenta, invaliditu či ZTTP/P. Podrobnější informace o zaměstnanci včetně kalkulačky čisté mzdy jsou na našich stránkách.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.