Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ 2024


Chcete rychle posoudit, jestli máte pracovat jako OSVČ nebo být zaměstnaný?

Rychlé a jednoduché porovnání ročních příjmů OSVČ a mzdy za rok 2024

Kalkulačka porovnává roční příjmy OSVČ a mzdu za rok 2024, ve výpočtu pro zjednodušení uvažuje pouze základní slevu na dani z příjmů pro OSVČ / zaměstnance.


30408
44640
55680
49680
12000
4430
8191
12527
2968
3591
5292
100
4963
9320
2000000


Pro podrobné zadání parametrů výpočtu - dětí, manžela/manželky a dalších daňových slev a zvýhodnění použijte rozšířenou verzi kalkulačky pro porovnání mzdy a příjmů OSVČ. K dispozici je také kalkulačka, která spočte DPH, daně z příjmu a odvody, pokud má OSVČ zaměstnance.Podrobnější informace k výpočtu čisté mzdy / čistého příjmu OSVČ

Výpočet čisté mzdy 2024

Drobné rozdíly mezi položkami mzdy vypočtenými v naší kalkulačce a údaji na výplatních páskách nebo potvrzení od zaměstnavatele jsou způsobené zaokrouhlováním.


Pro podrobné zadání parametrů výpočtu - dětí, manžela/manželky a dalších daňových slev a zvýhodnění použijte rozšířenou verzi kalkulačky pro porovnání mzdy a příjmů OSVČ.

 


Čistý roční příjem OSVČ v roce 2024 - výpočet z hrubého ročního příjmu

Kalkulačka vypočítá čistý příjem OSVČ - z ročního hrubého příjmu OSVČ odečte sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů fyzických osob. Ve výpočtu čistého příjmu OSVČ se projeví i daňové slevy a zvýhodnění a daňový bonus na děti. V kalkulačce nejsou z čistého příjmu odečteny skutečné výdaje, které obvykle bývají nižší než paušální výdaje používané pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmů.


Mzdy v roce 2022 - kalkulačky


Další zprávy k tématu "Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ 2024"

 

OSVČ a mzda - otázky a odpovědi

  • Co je čistá mzda a jak se vypočítá?

    Čistá mzda je finální výše odměny, kterou každý měsíc vyplatí váš zaměstnavatel. Vypočítá se z hrubé mzdy tak, že se od ní odečtete výši odvodů zdravotního i sociálního pojištění a zálohu na daň z příjmů. Nejprve je třeba znát svou hrubou mzdu, kterou naleznete v pracovní smlouvě. Od té následně odečtete 7,1 % za sociální a nemocenské pojištění a 4,5 % za zdravotní pojištění. Pak je také potřeba odečíst daň z příjmů, která činí 15 % (nebo případně 23 %). Tu lze za konkrétních podmínek výrazně snížit, a to díky slevám na dani (poplatník, student, invalidita, daňové zvýhodnění na děti a další). Více informací včetně kalkulačky naleznete zde.

  • Kdo je OSVČ a jaké má odvody?

    Osoba samostatně výdělečně činná (označuje se zkratkou OSVČ) je osoba, která ukončila povinnou školní docházku a vykonává samostatně výdělečnou činnost nebo při samostatné výdělečné činnosti spolupracuje. Samostatnou výdělečnou činností je např. provozování živnosti, podnikání v zemědělství, umělecká činnost aj.Odvody na sociální pojištění se odvozují jako 29,2% vyměřovacího základu a na zdravotní pojištění jako 13,5 % vyměřovacího základu. Podnikáte-li na hlavní činnost, máte povinnost platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Výjimkou je nemocenské pojištění, ke kterému se OSVČ hlásí jen dobrovolně. Více informací včetně kalkulačky naleznete zde.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.