Sirotčí důchod
Sirotčí důchod
Sirotčí důchod patří mezi takzvané pozůstalostní důchody. Poskytují se z důchodového systému osiřelým dětem.
Nárok na sirotčí důchod
Sirotčí důchod náleží pozůstalému nezaopatřenému dítěti v případě, že zemře jeden z jeho rodičů (osvojitelů) nebo osoba, která dítě do péče nahrazující péči rodičů převzala na základě rozhodnutí soudu.Pokud zemřelý rodič (osvojitel či osoba, která převzala dítě do péče) již pobíral starobní/invalidní důchod anebo zemřel na následky pracovního úrazu, má sirotek nárok na sirotčí důchod vždy, pokud je zároveň splněna podmínka jeho nezaopatřenosti.
Aby nárok na důchod sirotkovi vznikl i v ostatních případech, musí zesnulá osoba získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
Právní úprava přitom stanoví několik variant:
-
V prvé řadě se zkoumá, zda zemřelá osoba ke dni úmrtí získala dobu pojištění alespoň v rozsahu nezbytném pro vznik nároku na invalidní či starobní důchod. Pokud tato podmínka splněna není, postačuje
-
alespoň polovina doby potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod (do této doby je zahrnována i tzv. náhradní doba pojištění jako je např. doba výchovy dítěte, studia či vojny). Není-li splněna ani tato podmínka, pak nárok na sirotčí důchod vznikne, pokud
- zemřelá osoba získala v rozhodném období dobu pojištění, tj. dobu účasti na pojištění z titulu výkonu výdělečné činnosti, alespoň v rozsahu jednoho roku, a jde-li o zemřelého pojištěnce staršího 38 let, pak v rozsahu dvou let.
Výše sirotčího důchodu
Sirotčí důchod se skládá ze dvou částí, z tzv.- výměry základní a
-
výměry procentní.
Základní výměra je jednotná pro všechny druhy důchodu a pro rok 2025 je její výše 4.660 Kč, pro rok 2024 to bylo 4.400 Kč, pro rok 2023 4.040 korun a pro rok 2022 3.900 Kč.
Výše procentní výměry činí 40 % z procentní výměry důchodu, který pobírala (nebo by pobírala) zesnulá osoba k datu úmrtí.
Žádost o sirotčí důchod
Žádost o sirotčí důchod u dětí do 18 let podá jejich zástupce (zpravidla žijící rodič, případně opatrovník). Sirotek, který je zletilé nezaopatřené dítě podává žádost osobně. Žádost s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění, a proto je dobré se pro tento úkon předem objednat online prostřednictvím objednávkového systému ČSSZ.
Žádost se podává na ÚSSZ (Územní správa sociálního zabezpečení). K žádosti o sirotčí důchod se předkládají doklady zemřelého (pokud nepobíral důchod) a nezaopatřeného dítěte, zejména:
- občanský průkaz nebo rodný list dítěte a
- úmrtní list zesnulé osoby.
- U dítěte, které již skončilo povinnou školní docházku, se předloží i doklady prokazující jeho nezaopatřenost, např. potvrzení o studiu.
Sirotčí důchod náleží po dobu, po kterou je dítě nezaopatřené. Nejdéle však do 26 let věku. Nárok na sirotčí důchod tak trvá (pokud jsou splněny zákonné podmínky) po dobu studia (soustavná příprava na budoucí povolání).
Žádost o důchod je možné podat také v elektronické podobě (on-line) prostřednictvím ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace (např. datová schránka, bankovní identita).
Žádost o důchod je možné podat i zpětně, a to až 5 let. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku a nevyplacené splátky důchodu budou doplaceny.
Kdy zaniká nárok na sirotčí důchod
Nárok na sirotčí důchod zaniká:
-
pokud dítě přestane být nezaopatřené nebo dosáhne 26 let věku nebo
-
pokud si osiřelé dítě někdo další osvojí. Přitom platí, že zaniká nárok na ten sirotčí důchod, který náležel po osobě, kterou osvojitel nahradil. Naopak při zrušení osvojení má dítě opět nárok na to sirotčí důchod čerpat.
Sociální a nemocenské dávky
- Rodičovský příspěvek -
Kalkulačka rodičovského příspěvku
- Mateřská (PPM) - Kalkulačka mateřské
- Otcovská - Kalkulačka otcovské
- Porodné - Kalkulačka porodné
- Přídavky na dítě - Kalkulačka přídavků na dítě
- Příspěvek na bydlení - Kalkulačka příspěvku na bydlení
- Životní minimum
- Ošetřovné - Kalkulačka ošetřovného
- Dlouhodobé ošetřovné - Kalkulačka dlouhodobého ošetřovného
- Nemocenská - Kalkulačka nemocenského
- Zdravotně postižení
- Příspěvek na péči
Zprávy k dávkám a příspěvkům
Další zprávy k tématu "Sirotčí důchod: náleží pozůstalému nezaopatřenému dítěti, nejdéle do 26 let."
Sirotčí důchod - otázky a odpovědi
Jaká je výše sirotčího důchodu?
Sirotčí důchod se skládá ze základní výměry důchodu, jejíž výše se v letech vyvíjí, ale je pro pro všechny typy důchodů shodná a z procentní výměry sirotčího důchodu, která je stanovena ve výši 40 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti. Součet základní a procentní výměry tvoří výši sirotčího důchodu.
Jak dlouho se vyplácí sirotčí důchod?
Sirotčí důchod je vyplácen po dobu nezaopatřenosti dítěte (např. doba studia), nejdéle však do 26 let věku.
Příbuzné stránky
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- ROHLIK FIN.10,0/26 - graf kurzu akcie cz
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Invalidní důchod
- Zvýšení důchodu
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Kdy do důchodu?
- Kalkulačka důchodu 2021
- Průměrný důchod
Okénko finanční rady
Radek Chvosta, Direct Family
Marek Pokorný, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz