Vdovský důchod, vdovecký důchod: minimálně 1 rok po úmrtí manžela či manželky.
Vdovský důchod nebo vdovecký důchod můžete nárokovat, když vám zemře partner (manžel/manželka), který by splňoval podmínky pro udělení invalidního nebo starobního důchodu. Vyplácí se jeden rok od úmrtí a při splnění dalších podmínek i déle. Výpočet a přiznání důchodu se řídí mnoha parametry.
Valorizace důchodů leden 2025 >>
Kalkulačka vdovského důchodu 2025 >>
Vdovský důchod nárok
Žádost o vdovský důchod, formulář, doklady
Vdovský důchod výpočet
Jak dlouho se pobírá vdovský důchod
Vdovský důchod a práce
Průměrný vdovsky důchod
Kalkulačka vdovského důchodu
Nárok na vdovský důchod
Vdovský a vdovecký důchod lze nárokovat právě tehdy, když:
-
zemřelý manžel nebo zemřelá manželka v době úmrtí pobírá starobní nebo invalidní důchod, nebo na něj má v danou chvíli nárok. To se týká hlavně doby nutné pro získání invalidního důchodu nebo také předčasného starobního důchodu.
- manžel nebo manželka zemře následkem pracovního úrazu
Tento důchod je určen pro manžela nebo manželku pozůstalého, tedy toho, kterému zemřel jeho nejbližší. Důležitý je fakt, že na tento důchod (zatím) nemají nárok registrovaní partneři, ani druh s družkou.
Kalkulačka vdovského důchodu (vdoveckého důchodu) 2025
Výši vdovského nebo vdoveckého důchodu si můžete spočítat na základě výše důchodu zemřelého případně výše vašeho vlastního důchodu (pokud dosud nepobíráte, zadejte 0).
Kalkulačka vdovského důchodu 2024
Zvyšování vdovského důchodu / vdoveckého důchodu 2025
Valorizace důchodů se týká všech typů důchodů - tedy i vdovského a vdoveckého.
Zvýšení v lednu 2025 oproti roku 2024 zjistíte na kalkulačce:
Jak dlouho se pobírá vdovský důchod
Pokud vám je přiznaný vdovský/vdovecký důchod, můžete jej pobírat přesně jeden rok od smrti manžela/manželky. Delší dobu pobírat tento důchod smějí osoby jen ve vymezených případech:
- dosáhl nároku na starobní penzi
- je sám/sama v invalidním důchodu třetího stupně
- dosáhl/a zákonem stanoveného věku, tedy nanejvýš o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození
- stará se o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o své/ho rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky (tchána, tchyni), kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III nebo IV
Splňovat jednu z podmínek nemusíte ihned poté, co vám přestali vyplácet vdovský/vdovecký důchod. Pro výplatu stačí, když v následujících dvou letech jednu z podmínek splníte a důchod vám bude opět přiznán. Zároveň počítejte s tím, že není možné čerpat invalidní nebo starobní důchod společně s vdovským/vdoveckým v plné výši. Jakmile máte nárok na oba dva důchody, dostanete ten vyšší z nich a z toho druhého vám stát bude vyplácet polovinu. Pokud se znovu provdáte nebo oženíte, ztrácíte na pozůstalostní důchod nárok.
AKTUÁLNĚ: V rámci důchodové reformy bylo od ledna 2025 prodlouženo období pro obnovené nároku na výplatu vdovského důchodu ze stávajících 2 let na 5 let po skončení předchozí výplaty. Tato změna se týká lidí, kteří pobírají vdovský důchod už během aktivní pracovní kariéry. Pro ty, kteří pobírají vdovský důchod v seniorském věku souběžně se starobním důchodem, se nic nemění.
Žádost o vdovský důchod, vdovecký důchod
Vdovský či vdovecký důchod nedostaneme automaticky, o důchod je nutno požádat.
Od roku 2023 je možné podání žádosti o všechny typy důchodů i elektronicky, s platností a také možnost podání žádosti o důchod či domluvení případné schůzky na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení, nikoliv pouze na té, která je žadateli příslušná podle místa jeho trvalého pobytu.
K dispozici není žádný tiskopis nebo formulář žádosti o vdovský důchod – žádost sepisuje do počítače přímo pracovník důchodového oddělení.
Doklady k žádosti o vdovský či vdovecký důchod
Pokud již zemřelá osoba pobírala starobní či invalidní důchod, pak žadatel předkládá:
- občanský průkaz (cizinec pas či povolení k pobytu),
- úmrtní list zesnulého,
- oddací list,
- pro výplatu důchodu na účet je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu.
Pokud zemřelá osoba ještě nepobírala důchod, pak žadatel mimo výše zmíněných předkládá i veškeré doklady týkající se zesnulé/ho, které se předkládají k žádosti o starobní důchod:
- doklady o studiu/učení – výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom,
- vojenská knížka nebo propouštěcí list,
- potvrzení o všech dobách v evidenci úřadu práce,
- evidenční list důchodového pojištění (poskytne zaměstnavatel, jestliže byl zemřelý v době smrti zaměstnaný),
- rodné listy dětí.
Kdy se podává žádost o vdovský/vdovecký důchod
Nárok na vdovský či vdovecký důchod vzniká dnem splnění podmínek zmíněných výše. Pokud však požádáme později než vám vznikl na důchod nárok, nevadí. Nárok na důchod nezaniká uplynutím času.
Výpočet vdovského důchodu
Výše vdovského/vdoveckého důchodu se skládá - stejně jako u jiných důchodů - ze dvou částí, a to ze základní a procentní výměry. Od ledna 2024 činí základní výměra 4.400 korun (4.040 Kč v roce 2023) a mají na ni nárok všichni. Procentní výměra vdovského důchodu je závislá na důchodu, který pobíral zemřelý nebo od výše důchodu, na který by měl zemřelý nárok.
Při výpočtu vdovského/vdoveckého důchodu je důležité, zda je pozůstalá osoba sama příjemcem důchodu.
1. Vdova/vdovec nepobírá důchod
V případě, že vdova/vdovec ještě nepobírá žádný důchod, vypočítá se výše vdovského důchodu tak, že se od výše starobního důchodu (nebo invalidního důchodu 3. stupně) zemřelého manžela/manželky odečte základní výměra (která v roce 2024 činí 4.400 Kč, v roce 2023 pak 4.040 Kč), zbytek se vydělí dvěma a opět se přičte základní výměra 4.400 Kč.
Př. Zemřelý má v roce 2023 nárok na starobní důchod ve výši 12.640 Kč. Vdovský důchod tedy spočteme jako: (12.640 – 4.040)/ 2 => 4.300 plus 4.040 => 8.340 Kč.
Př. Zemřelý má v roce 2024 nárok na starobní důchod ve výši 12.640
Kč. Vdovský důchod tedy spočteme jako: (12.640 – 4.400)/ 2 => 4.120
plus 4.400 => 8.520 Kč.
2. Vdova/vdovec již pobírá důchod
Jestliže vdova (vdovec) již sám pobírá důchod (starobní nebo invalidní), tak je potřeba dodržet při výpočtu vdovského důchodu pravidlo o souběhu více důchodů. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského důchodu, poměřuje se procentní část důchodu vdovy (vdovce) a 50 % procentní části důchodu zemřelého. Vyšší důchod se vyplácí v plné výši a z druhého se vyplácí polovina.
Tedy pokud je 50 % procentní části důchodu zemřelého nižsí než procentní část vdovy/vdovce, vyplatí se celá procentní část důchodu vdovy/vdovce + 1/2 z 50 % procentní části důchodu zemřelého = (1/4 procentní části důchodu zemřelého).
Pokud je 50 % procentní části důchodu zemřelého vyšší než procentní
část vdovy/vdovce, vyplatí se 50 % procentní část důchodu vdovy/vdovce +
1/2 z procentní části důchodu vdovy/vdovce.
Přičte se základní výměra důchodu a to pouze jednou.
3. Zemřelý nepobíral důchod
Pokud zemřelý důchod nepobíral, ale splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo na starobní důchod anebo zemřel následkem pracovního úrazu, pak se výpočet provede tak, že se ke dni úmrtí spočítá
výše invalidního důchodu třetího stupně, na který by měl zemřelý ke dni úmrtí nárok. Z tohoto důchodu je pak spočítán vdovský/vdovecký důchod.
Růst průměrného vdoveckého důchodu a vdovského důchodu najdete v tabulce průměrných důchodů.
Rozhodnutí o vdovském/vdoveckém důchodu
Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dnů.
O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí. V něm je uvedeno, od jakého data byl důchod přiznán (obvykle je důchod doplacen zpětně ode dne úmrtí manžela/manželky) a v jaké výši.
Pokud nebyly podmínky pro nárok na důchod splněny, je žadateli zasláno rozhodnutí o zamítnutí žádosti, v jehož odůvodnění jsou důvody zamítnutí specifikovány.
Jestliže vdova/vdovec nesouhlasí s rozhodnutím ČSSZ, může proti němu v zákonné lhůtě 30 dnů podat námitku.
Možnost práce při pobírání vdovského/vdoveckého důchodu
Pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu nijak neomezuje druh výdělečné činnosti vdovy nebo vdovce.
Kalkulačka pro orientační výpočet starobního důchodu
Více o důchodech
Zprávy k tématu
Zprávy k důchodům a penzijnímu připojištění
Vdovský důchod - otázky a odpovědi
Jak dlouho se pobírá vdovský důchod?
Standardně je vdovský důchod vyplácen po dobu jednoho roku od úmrtí manžela nebo manželky. Jeho vyplácení může pokračovat nebo se může obnovit v případech, kdy pobírající:
- pečuje o nezaopatřené dítě,
- pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
- pečuje o svého rodiče (nebo rodiče zemřelého manžela), který s ní žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
- je invalidní ve třetím stupni,
- dosáhla dosáhl zákonem stanoveného věku pro starobní důchod.
Z čeho se počítá vdovský důchod?
Výše vdovského důchodu se skládá ze dvou částí, a to ze základní a procentní výměry. Základní výměra důchodu je pro všechny stejná. Procentní výměra vdovského důchodu se stanovuje tak, že odpovídá polovině procentní výměry starobního či invalidního důchodu, který zemřelý pobíral nebo na který by případně měl nárok. Konkrétní výši vdovského důchodu si můžete spočítat na Kalkulačce vdovského důchodu.
Příbuzné stránky
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Kalkulačka vdovského důchodu
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
Okénko finanční rady
Radek Chvosta, Direct Family
Marek Pokorný, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz