Kalkulačka vdovského důchodu 2023

Kdy máte nárok na vdovský důchod?

Vdovský a vdovecký důchod vám náleží, pokud vám zemře manžel (manželka), který splňoval podmínky pro udělení invalidního nebo starobního důchodu. Vyplácí se obvykle jeden rok od úmrtí partnera (výjimečně i déle).  Na tento důchod nemají nárok registrovaní partneři resp. druh/družka.

 

Podrobná kalkulačka vdovského důchodu - výpočet

Po manželovi nebo manželce se důchod vypočítává z poloviny procentní výměry jeho důchodu.  Pokud již pobíráte vlastní důchod, porovná se tato polovina s procentní částí vašeho důchodu a vyšší z nich se započte v plné výši. Nižší se započte v poloviční výši (tedy z vašeho důchodu celkově polovina procentní části, z důchodu zemřelého partnera čtvrtina procentní části). K procentní části se následně přičte základní výměra.

V plné výši se bude pobírat důchod vlastní
V poloviční výši se bude pobírat důchod vdovský/vdovecký
2022
2023
Kalkulačka zvýšení důchodu 2023

O kolik se vám zvedne důchod v roce 2023 oproti důchodu v roce 2022.

Kalkulačka zvýšení důchodu 2023


Výpočet vdovského důchodu

Výše vdovského/vdoveckého důchodu se skládá - stejně jako u jiných důchodů - ze dvou částí, a to ze základní a procentní výměry. Od ledna 2023 činí základní výměra 4.040 Kč a mají na ni nárok všichni. Procentní výměra vdovského důchodu je závislá na důchodu, který pobíral zemřelý nebo od výše důchodu, na který by měl zemřelý nárok.

Při výpočtu vdovského/vdoveckého důchodu je důležité, zda je pozůstalá osoba sama příjemcem důchodu.

1.    Vdova/vdovec nepobírá důchod

V případě, že vdova/vdovec ještě nepobírá žádný důchod, vypočítá se výše vdovského důchodu tak, že se od výše starobního důchodu (nebo invalidního důchodu 3. stupně) zemřelého manžela/manželky odečte základní výměra (která v roce 2023 činí 4.040 Kč), zbytek se vydělí dvěma a opět se přičte základní výměra 4.040 Kč.

Př. Zemřelý měl nárok na starobní důchod ve výši 12.640 Kč. Vdovský důchod tedy spočteme jako: (12.640 – 4.040)/ 2 => 4.300  plus 4.040 => 8.340 Kč.

2.    Vdova/vdovec již pobírá důchod

Jestliže vdova (vdovec) již sám pobírá důchod (starobní nebo invalidní), tak je potřeba dodržet při výpočtu vdovského důchodu pravidlo o souběhu více důchodů. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry. Základní výměra důchodu náleží pouze jednou.

3.    Zemřelý nepobíral důchod
Pokud zemřelý důchod nepobíral, ale splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo na starobní důchod anebo zemřel následkem pracovního úrazu, pak se výpočet provede tak, že se ke dni úmrtí spočítá výše invalidního důchodu třetího stupně, na který by měl zemřelý ke dni úmrtí nárok. Z tohoto důchodu je pak spočítán vdovský/vdovecký důchod.

 

Růst průměrného vdoveckého důchodu a vdovského důchodu najdete v tabulce průměrných důchodů.

 


Co je vdovský důchod?

Vdovský nebo vdovecký důchod je tzv. pozůstalostní důchod z českého důchodového systému, poskytovaný ovdovělým osobám.

Kdo má nárok na vdovský/vdovecký důchod?

Zemřelý partner (manžel/manželka) musí splňovat podmínky pro udělení invalidního nebo starobního důchodu nebo zemře následkem pracovního úrazu.

Jaká je výše vdovského důchodu?

Výpočet vdovského důchodu vychází v případě, že i pozůstalý pobírá důchod, z porovnání procentní části důchodu pozůstalého a zemřelého. Pokud pozůstalý dosud důchod nepobírá, pak jej tvoří základní část plus polovinu procentní části důchodu zemřelého. Výpočet je složitější a pomoci vám s ním může například naše kalkulačka.


Kalkulačky důchoduZprávy k tématu

 

Zprávy k důchodům a penzijnímu připojištění

  

 

Vdovský důchod - otázky a odpovědi

  • Kdy máte nárok na vdovský důchod a jak dlouho se vyplácí?

    Vdovský a vdovecký důchod vám náleží, pokud vám zemře manžel (manželka), který splňoval podmínky pro udělení invalidního nebo starobního důchodu. Vyplácí se obvykle jeden rok od úmrtí partnera (výjimečně i déle). Na tento důchod nemají nárok registrovaní partneři resp. druh/družka. Více informací o vdovském důchodu naleznete zde.

  • Jaká je výše vdovského důchodu?

    Základní výměra je pro všechny stejná a v roce 2023 činí 4 040 korun (základní výměra pro vdovský důchod 2022 byla 3 900 Kč, pro rok 2021 3 550 Kč). Více informací o vdovském důchodu naleznete zde.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V