Důchodová reforma 2024,2025 - změny v důchodech: výše důchodu, důchodový věk, valorizace

Populace České republiky stárne a lidí ve starobním důchodu přibývá rychleji, než nově pracujících.  Zároveň některá nastavení valorizací nepočítala s vysokou inflací. Proto aktuálně dochází ke změnám v systému důchodů.

Hlavní změny


Výpočet důchodu  po reformě

Výpočet důchodu reforma


Přehled změn v důchodech - plánované:


Přehled změn v důchodech - již platné: 

Valorizace důchodů řádná (pravidelná) - účinnost od 1. 10. 2023

V pravidelné lednové valorizaci důchodů dochází k těmto změnám:

 • Započítává se 1/3 růstu reálné mzdy (dříve 1/2).
 • Bere se v úvahu výhradně index cen (inflace) spotřebního koše důchodců (dříve vyšší z indexů cen spotřebního koše celospolečenského a spotřebního koše důchodců.
 • Zjišťování změn inflace a reálné mzdy se vždy provádí od července do následujícího června - např. pro valorizaci v lednu 2025 se zjišťuje změna od července 2023 do června 2024.
 • Tento postup bude poprvé použit pro řádnou valorizaci v lednu 2025, protože platnost novely nastala od 1.10.2023, tedy až po zákonném určení valorizace pro leden 2024 (určení valorizace pro leden musí proběhnout vždy do konce září). Pro reálné zvýšení nehraje použití nové nebo původní verze zákona podstatnou roli, protože reálné mzdy v roce 2023 klesaly, tedy nepoužije se ani 1/2 ani 1/3.
   

Valorizace důchodu mimořádná - účinnost od 1. 10. 2023

Pokud dojde během roku k inflaci vyšší než 5 %, navyšují se důchody (průměrný důchod) o 60 % této inflace. Bere se v úvahu výhradně index cen (inflace) spotřebního koše důchodců. Zvýšení důchodu mimořádnou valorizací slouží pro rychlou kompenzaci inflace během roku. Při výpočtu následné řádné lednové valorizace se z lednové valorizace mimořádné navýšení odečte.

Navýšení je rozděleno na:

Navýšení procentní části důchodu

 • Procentní část se navyšuje tak, aby průměrný důchod stoupl o 30 % inflace. Jedná se o procento navýšení procentní části důchodu.
 • Procento, o které bylo mimořádně navýšeno, se při následující řádné lednové valorizaci od lednového navýšení procentní části odečítá (tedy nenavyšuje se za stejné období dvakrát) - viz příklad
 • Předčasné důchody se nenavyšují, dokud není dosažen důchodový věk (do 31 .12 předchozího roku)
 • Nově přiznané řádné důchody v daném roce se navyšují


Dočasný přídavek k pevné části

 • Dočasný přídavek je v takové výši, aby průměrný důchod stoupl o 30 % inflace. Jedná se o shodnou částku pro všechny důchodce.
 • Dočasný přídavek je vyplácen pouze do řádné lednové valorizace.
 • Dočasný přídavek je vyplácen i k předčasným důchodům
 • Dočasný přídavek je vyplácen i k nově přiznaným důchodům v daném roce

 

Období mimořádné valorizace

Mimořádná valorizace se vyplácí

 • od července, pokud došlo k inflaci alespoň 5 % do února - tedy např. pokud dojde k inflaci alespoň 5 % od července 2023 do února 2024, mimořádná valorizace se vyplácí od července 2024
 • od 5. následujícího měsíce, pokud došlo k inflaci alespoň 5 % od března do června - tedy např. pokud dojde k inflaci alespoň 5 % v dubnu 2023, mimořádná valorizace se vyplácí od září 2023


Podmínky předčasného důchodu po reformě:

 • do předčasného důchodu můžete nastoupit maximálně 3 roky před vaším důchodovým věkem
 • při odchodu do předčasného důchodu musíte mít minimálně 40 let důchodového pojištění (od října 2024)
 • procentní výměra předčasného důchodu se nebude valorizovat do dosažení důchodového věku

Krácení při předčasném důchodu

 • za každých 90 dní před řádným důchodovým věkem se důchod bude snižovat o 1,5 % výpočtového základu (tj.  osobního vyměřovacího základu redukovaného za využití redukčních hranic).

Od kdy změny v předčasném důchodu nastanou

 • 1. října roku 2024 pro 40 let pojištění
 • 1. října 2023 pro ostatní úpravy

Podle kterého data je Váš předčasný důchod počítán?

Rozhodné je datum, od kterého se předčasný starobní důchod přiznává. Tedy nezáleží na datu, kdy byla uplatněna žádost o přiznání předčasného důchodu, ani kdy je o žádosti rozhodováno.

 

Kalkulačka předčasného důchodu po reformě 


* O kolik kalendářních čtvrtletí před důchodovým věkem chcete nastoupit do předčasného důchodu, (maximálně 12 čtvrtletí = 3 roky).

Kalkulačka předčasného důchodu od 1.10.2024 >>

 

Změny ve výplatě důchodů a možnost žádosti o důchod online  - schváleno 

Od prosince 2023 se zavádí možnost podání žádosti o přiznání všech typů důchodů též v elektronické podobě.

Během roku 2024 a první poloviny roku 2025 se změní počet výplatních termínů důchodů z dosavadních 13 jen na 4-5. Nové výplatní termíny budou v sudých dnech v rozmezí mezi 6. až 14. dnem daného měsíce.

   
Od července 2025 se změní výplatní termín důchodu z klouzavého měsíce na kalendářní (a zruší se tak nutnost doplatku po lednové valorizaci).
   

 

Od 1. 7. 2024 získá klient k penzijnímu spoření státní příspěvek až od měsíčního příspěvku 500 Kč (dosud 300 Kč). Nově bude činit státní příspěvek 20 % měsíčního vkladu klienta. Maximální státní příspěvek se zvýší na 340 Kč (dosud 230 Kč), a to při měsíčním spoření min. 1.700 Kč.
Od 1. 7. 2024 nebudou mít klienti pobírající starobní důchod nárok na státní příspěvky.

Penzijní spoření

 

Důchodový věk by měl být postupně upraven tak, aby důchodce strávil v penzi průměrně 21,5 roku. Důchodový věk má být navázaný na naději dožití 50letých osob a každý se má dozvědět svůj důchdový věk v předstihu 15 let. Mezi jednotlivými ročníky by však neměl nastat rozdíl ve věku odchodu do důchodu vetší než 2 měsíce.

 

Dřívější důchod pro náročné profese - předpoklad od 2025

Procovníci v daných náročných profesích (tj. všichni pracovníci ve 4. kategorii rizik a někteří z katogorie rizika 3.) budou odcházet do státní penze až o pět let dříve než ostatní pracovníci, aniž by jim ponížil důchod. Za 2.200 odpracovaných směn budou moci odejít do důchodu o 15 měsíců dříve, za 4.400 směn o 30 měsíců a za každých dalších 74 směn o jeden další měsíc. Maximálně mohou odejít do důchodu o 60 měsíců dříve.
Má se jednat například o tyto profese: pracovníky v lesnictví, seřizovače obráběcích strojů, horníky, kováře, skláře, zedníky, svářeče, slévače, zdravotní sestry s některými specializacemi či sociální pracovnice.

 

Výhodnější předčasný důchod při 45 letech pojištění - předpoklad od 2026

Lidé, kteří získali 45 let pojištění budou mít nově mírnější penalizaci předčasných důchodů, tj. 0,75 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dnů předčasnosti místo 1,5 %.

Návrh ale počítá s tím, že se do požadované doby pojištění budou zohledňovat pouze doby, kdy je odváděno sociální pojištění a fyzicky aktivní náhradní doby, jako je péče o děti, vojenská služba nebo péče o závislou osobu. Do celkové doby pojištění se tedy nemá počítat např. období v evidenci uchazečů o zaměstnání, pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení zaměstnání, ani doba studia na střední škole po dosažení věku 18 let a studium na vysoké škole.

Aktuální zprávy k reformě důchodů

 

Starší stránky ke důchodové reformě

Penzijní reforma v roce 2013 

Aktuální zprávy k valorizaci důchodů

 

Otázky a odpovědi k reformě důchodů.

 • Jaké změny reforma důchodů přináší?

  Dojde ke změnám valorizace řádné i mimořádné (snížení výše valorizace, předčasné důchody budou valorizovány jen částečně,..), omezení nástupu do předčasného důchodu na 3 roky a vyšší krácení předčasného důchodu.

 • Bude valorizován předčasný důchod při mimořádné valorizaci?

  Předčasný důchod bude mimořádně plně valorizován až po dosažení důchodového věku, Do té doby bude mimořádně valorizována pouze pevná část tzv. dočasným přídavkem.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.