Výchovné: 500 Kč za každé vychované dítě do konce roku 2026, od roku 2027 změna

Aktuálně: Pro rok 2025 činí výchovné 503 Kč (vč. valorizace pro rok 2025). V prosinci 2024 byla odsouhlasena důchodová reforma, která zavádí řadu změn v důchodech, a to včetně změn ve výchovném.

Další změny v důchodech - reforma >>

Výchovné -  změny schválené v rámci důchodové reformy 

Nárok na výchovné, který vznikl na základě dosavadní právní úpravy, zůstává.

Pro nově přiznané důchody od ledna 2027 dojde ke změně. Ocenění rodiče za výchovu dítěte/dětí zůstane zachováno, ale změní se forma.

Pro nově přiznané důchody od ledna 2027 bude platit, že zvýšení procentní výměry starobního důchodu o 500 Kč bude náležet automaticky za třetí a každé další vychované dítě. Výchova prvního a druhého dítěte bude oceněna formou fiktivního (rodinného) vyměřovacího základu ve výši průměrné mzdy roku, kdy výchova probíhala. Avšak v případě, že by uplatnění rodinného vyměřovacího základu bylo méně výhodné než uplatnění výchovného ve výši 500 Kč, bude místo něj náležet výchovné i za první dvě děti. Při výpočtu důchodu se budou provádět dva výpočty a poskytnut bude ten důchod, který je výhodnější.

Od ledna 2027 se nebude výchovné valorizovat, a to platí i pro starobní důchody přiznané před 1. 1. 2027.
Při valorizaci procentní části důchodu, jehož je výchovné součástí, se bude nově postupovat takto: odečte se výchovné (500 Kč x počet vychovaných dětí), následně se zvýší zbytek procentní výměry podle růstu cen a růstu reálných mezd a poté se opět výchovné přičte. Nominální hodnota výchovného se tedy zachová, reálná bude postupně klesat.

Výchovné - dosavadní stav

Od 1. 1. 2023 se starobní důchod (včetně předčasného) navýšil o výchovné v částce 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Příspěvek dostal ten, kdo nejvíce o dané dítě pečoval a splnil  dobu důchodového pojištění aspoň 35 let. O výchovné se zvýšil pouze starobní důchod - ne tedy např. čistý vdovský nebo invalidní důchod. 

Výchovné se po přiznání stalo součástí procentní části důchodu. Každý rok se při pravidelné valorizaci nově přiznávané výchovné zvýšilo, a to o stejnou míru, jako procentní výměra všech důchodů. O výchovné se žádá při podání žádosti o důchod.

Výchovné a invalidní důchod: Od ledna 2023 platí, že lidé, kteří pobírají samotný invalidní důchod (v jakémkoliv stupni) na výchovné nárok nemají. Ovšem nárok na zvýšení o výchovné jim vznikne ve chvíli, kdy je jim přiznán starobní důchod (dosáhli důchodového věku, potřebné doby pojištění a vypočítaný starobní důchod je vyšší než invalidní) nebo ve chvíli, kdy se invalidní důchod v jejich 65 letech transformuje na starobní důchod. K transformaci invalidního důchodu na starobní v 65 letech dochází automaticky, o výchovné je ale potřeba požádat zvlášť (do dvou let ode dne vzniku nároku na starobní důchod).
Výchovné a souběh důchodů:
Od ledna 2023 mají nárok na výchovné v plné výši 500 Kč za vychované dítě také vdovy a vdovci, kteří pobírají vyšší pozůstalostní důchod v souběhu s kráceným starobním důchodem (poz. původně mělo v této situaci dojít ke krácení výchovného na 250 Kč za vychované dítě).

Nárok na výchovné

Příspěvek dostává ten, kdo splňuje tyto podmínky:

  1. nejvíce a osobně pečoval o dané dítě a to
    • alespoň po dobu 10 let do dosažení zletilosti dítěte.  
    • alespoň po dobu 5 let do dosažení zletilosti dítěte, pokud se dítěte ujal ve věku 8 let nebo později
              Pozn. Pokud dítě zemřelo po dosažení 5 let, postačuje péče do úmrtí dítěte
  2. splnil dobu důchodového pojištění alespoň 35 let (tedy standardní podmínky pro nárok na starobní penzi)
  3. ten, komu nárok na starobní důchod vznikl transformováním z invalidního důchodu
  4. při souběhu vdovského či vdoveckého důchodu a starobního důchodu náleží výchovné v plné, nekrácené výši

Nárok na výchovné má pouze osoba, která o dítě nejvíce pečovala. Výchovné tedy nepřechází na další osobu (druhý rodič apod.), pokud oprávněná osoba například zemřela nebo dosud důchod nepobírá.

Žádost o výchovné

Ti, kteří odcházejí do penze v roce 2023 a později, musí o výchovné požádat a to nejpozději při podání žádosti o starobní důchod. Tedy k žádosti o důchod je třeba přiložit čestné prohlášení, že právě žadatel zajišťoval výchovu dítěte v největším rozsahu.

Ti, kdo šli nebo půjdou do penze před 1. lednem 2023 a výchovné jim nebylo automaticky přiznáno, mohou žádat o příspěvek nejpozději do konce roku 2024.

Pozor, pokud o výchovné nezažádáte, již vám v budoucnu nemůže být dodatečně přiznáno.

Doklady prokazující výchovu dětí

  • rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o prokazující vztah k dítěti (např. rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče), pokud nelze uvedené ze strany OSSZ/PSSZ/MSSZ ověřit v agendovém systému evidence obyvatel

  • čestné prohlášení o výchově dítěte (dětí)

Spory o výchovné

Předpokládané spory rodičů nebo pečujících o to, komu má být výchovné přiznáno,  bude řešit příslušná OSSZ v řízení o uznání výchovy. Následně je možno rozhodnutí správy sociálního zabezpečení přezkoumat soudem.

Valorizace výchovného

Příspěvek se připočítává k procentní výměře důchodu a valorizuje stejně, jako se valorizuje procentní výměra důchodu.

Kvalita výchovy

V rámci přiznání příspěvku se nijak neposuzuje, zda dítě např.spáchalo trestný čin a podobně.

Kalkulačka výpočtu výše starobního důchodu 2025


Výpočet starobního důchodu 2024

Kalkulačka výpočtu výše starobního důchodu po reformě

Výpočet důchodu reforma

Kalkulačky důchodu


Více o důchodech




Výchovné - otázky a odpovědi

  • Kolik je výchovné?

    Bonus za vychované dítě, tzv. výchovné, vešlo v platnost od ledna 2023 a činí 500 Kč za vychované dítě pro osobu (ženu či muže), která zajišťovala výchovu konkrétního dítěte v největším rozsahu. V případě výchovy více dětí se tato částka násobí. O částku výchovného se trvale zvyšuje procentní výměra starobního důchodu (řádného nebo předčasného).

  • Je potřeba o výživné požádat?

    Pro starobní důchody přiznané po 1.1.2023 platí, že o výchovné je třeba vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod. V žádosti uvedete čestné prohlášení, z něhož bude patrné, kolik dětí jste vychoval/a a v jakém rozsahu. Pro osoby pobírající invalidní důchod platí, že nárok na výchovné nemají. Ovšem nárok na výchovné vzniká i pro tzv. transformovaný starobní důchod, tedy v situaci, kdy se invalidní důchod změní ve starobní po dosažení důchodového věku nebo v 65 letech poživatele.




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.