Výchovné: 500 Kč za každé vychované dítě do konce roku 2026, od roku 2027 změna
Další změny v důchodech - reforma >>
Výchovné - změny schválené v rámci důchodové reformy
Nárok na výchovné, který vznikl na základě dosavadní právní úpravy, zůstává.
Pro nově přiznané důchody od ledna 2027 dojde ke změně. Ocenění rodiče za výchovu dítěte/dětí zůstane zachováno, ale změní se forma.
Pro nově přiznané důchody od ledna 2027 bude platit, že zvýšení procentní výměry starobního důchodu o 500 Kč bude náležet automaticky za třetí a každé další vychované dítě.
Výchova prvního a druhého dítěte bude oceněna formou fiktivního (rodinného) vyměřovacího základu ve výši průměrné mzdy roku, kdy výchova probíhala. Avšak v případě, že by uplatnění rodinného vyměřovacího základu bylo méně výhodné než uplatnění výchovného ve výši 500 Kč, bude místo něj náležet výchovné i za první dvě děti. Při výpočtu důchodu se budou provádět dva výpočty a poskytnut bude ten důchod, který je výhodnější.
Od ledna 2027 se nebude výchovné valorizovat, a to platí i pro starobní důchody přiznané před 1. 1. 2027. Při valorizaci procentní části důchodu, jehož je výchovné součástí, se bude nově postupovat takto: odečte se výchovné (500 Kč x počet vychovaných dětí), následně se zvýší zbytek procentní výměry podle růstu cen a růstu reálných mezd a poté se opět výchovné přičte. Nominální hodnota výchovného se tedy zachová, reálná bude postupně klesat.
Výchovné - dosavadní stav
Od 1. 1. 2023 se starobní důchod (včetně předčasného) navýšil o výchovné v částce 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Příspěvek dostal ten, kdo nejvíce o dané dítě pečoval a splnil dobu důchodového pojištění aspoň 35 let. O výchovné se zvýšil pouze starobní důchod - ne tedy např. čistý vdovský nebo invalidní důchod.
Výchovné se po přiznání stalo součástí procentní části důchodu. Každý rok se při pravidelné valorizaci nově přiznávané výchovné zvýšilo, a to o stejnou míru, jako procentní výměra všech důchodů. O výchovné se žádá při podání žádosti o důchod.
Výchovné a invalidní důchod: Od ledna 2023 platí, že lidé, kteří pobírají samotný invalidní důchod (v jakémkoliv stupni) na výchovné nárok nemají. Ovšem nárok na zvýšení o výchovné jim vznikne ve chvíli, kdy je jim přiznán starobní důchod (dosáhli důchodového věku, potřebné doby pojištění a vypočítaný starobní důchod je vyšší než invalidní) nebo ve chvíli, kdy se invalidní důchod v jejich 65 letech transformuje na starobní důchod. K transformaci invalidního důchodu na starobní v 65 letech dochází automaticky, o výchovné je ale potřeba požádat zvlášť (do dvou let ode dne vzniku nároku na starobní důchod).
Výchovné a souběh důchodů: Od ledna 2023 mají nárok na výchovné v plné výši 500 Kč za vychované dítě také vdovy a vdovci, kteří pobírají vyšší pozůstalostní důchod v souběhu s kráceným starobním důchodem (poz. původně mělo v této situaci dojít ke krácení výchovného na 250 Kč za vychované dítě).
Nárok na výchovné
Příspěvek dostává ten, kdo splňuje tyto podmínky:
- nejvíce a osobně pečoval o dané dítě a to
- alespoň po dobu 10 let do dosažení zletilosti dítěte.
-
alespoň po dobu 5 let do dosažení zletilosti dítěte, pokud se dítěte ujal ve věku 8 let nebo později
-
splnil dobu důchodového pojištění alespoň 35 let (tedy standardní podmínky pro nárok na starobní penzi)
- ten, komu nárok na starobní důchod vznikl transformováním z invalidního důchodu
- při souběhu vdovského či vdoveckého důchodu a starobního důchodu náleží výchovné v plné, nekrácené výši
Nárok na výchovné má pouze osoba, která o dítě nejvíce pečovala. Výchovné tedy nepřechází na další osobu (druhý rodič apod.), pokud oprávněná osoba například zemřela nebo dosud důchod nepobírá.
Žádost o výchovné
Ti, kteří odcházejí do penze v roce 2023 a později, musí o výchovné požádat a to nejpozději při podání žádosti o starobní důchod. Tedy k žádosti o důchod je třeba přiložit čestné prohlášení, že právě žadatel zajišťoval výchovu dítěte v největším rozsahu.
Ti, kdo šli nebo půjdou do penze před 1. lednem 2023 a výchovné jim nebylo automaticky přiznáno, mohou žádat o příspěvek nejpozději do konce roku 2024.
Pozor, pokud o výchovné nezažádáte, již vám v budoucnu nemůže být dodatečně přiznáno.
Doklady prokazující výchovu dětí
-
rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o prokazující vztah k dítěti (např. rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče), pokud nelze uvedené ze strany OSSZ/PSSZ/MSSZ ověřit v agendovém systému evidence obyvatel
-
čestné prohlášení o výchově dítěte (dětí)
Spory o výchovné
Předpokládané spory rodičů nebo pečujících o to, komu má být výchovné přiznáno, bude řešit příslušná OSSZ v řízení o uznání výchovy. Následně je možno rozhodnutí správy sociálního zabezpečení přezkoumat soudem.
Valorizace výchovného
Příspěvek se
připočítává k procentní výměře důchodu a valorizuje stejně, jako se
valorizuje procentní výměra důchodu.
Kvalita výchovy
V rámci přiznání příspěvku se nijak neposuzuje, zda dítě např.spáchalo trestný čin a podobně.
Kalkulačka výpočtu výše starobního důchodu 2025
Kalkulačka výpočtu výše starobního důchodu po reformě
Kalkulačky důchodu
Zvýšení důchodu 2025
|
Důchodová kalkulačka - důchodový věk
|
Výpočet výše důchodu
|
Vdovský důchod 2025
|
Invalidní důchod 2025
|
Kalkulačka předdůchodu 2025
|
Více o důchodech
Výchovné - otázky a odpovědi
Kolik je výchovné?
Bonus za vychované dítě, tzv. výchovné, vešlo v platnost od ledna 2023 a činí 500 Kč za vychované dítě pro osobu (ženu či muže), která zajišťovala výchovu konkrétního dítěte v největším rozsahu. V případě výchovy více dětí se tato částka násobí. O částku výchovného se trvale zvyšuje procentní výměra starobního důchodu (řádného nebo předčasného).
Je potřeba o výživné požádat?
Pro starobní důchody přiznané po 1.1.2023 platí, že o výchovné je třeba vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod. V žádosti uvedete čestné prohlášení, z něhož bude patrné, kolik dětí jste vychoval/a a v jakém rozsahu. Pro osoby pobírající invalidní důchod platí, že nárok na výchovné nemají. Ovšem nárok na výchovné vzniká i pro tzv. transformovaný starobní důchod, tedy v situaci, kdy se invalidní důchod změní ve starobní po dosažení důchodového věku nebo v 65 letech poživatele.
Příbuzné stránky
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Jarní prázdniny 2026
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Výchovné
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Po sezónním růstu nabraly úroky u půjček opačný směr, nyní jsme pod 7 %
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Změny v regulovaných složkách cen energií. Co čeká domácnosti v roce 2025?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex březen 2025: Hypotéky mohou po třech letech klesnout pod 5 %
Jáchym Knedlhans, Direct Family
Pro nákup ojetého a nové auta využijte Bezpečný nákup. O co jde a jaké má výhody?
Lukáš Raška, Portu
Americké akcie se propadají. Je čas na úpravu investiční strategie?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz