Dlouhodobý investiční produkt, DIP - informace, podmínky

Od roku 2024 mohou čeští investoři a investorky využít další možnost, jak se připravovat na svou budoucnost a zároveň za to být odměněni daňovým zvýhodněním od státu. Přichází nová flexibilní možnost, jak se zajistit na stáří. Skrze Dlouhodobý investiční produkt (DIP) stát vyslyšel zejména ty, kdo se chtějí sami rozhodovat, do jakých instrumentů svoje prostředky s cílem využití pro bohatší život v pokročilejším věku zainvestují, a i ty se rozhodl daňově podpořit. Zavedení DIP probíhá v rámci Zákona  č. 462/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.

Co je DIP?

DIP - dlouhodobý investiční produkt - je forma státem podporovaného spoření a investování na důchod. U tzv. Poskytovatele DIP klient uzavře smlouvu na DIP a pak si vybírá z investičních a spořících produktů daného poskytovatele. Může se jednat o investice do podílových fondů, akcií, termínovaných vkladů, spořících účtů.. Stát na investicích participuje formou slev na dani, přispívat vám může i zaměstnavatel, kterému tento příspěvek přináší slevu na pojistném.

Klient s poskytovatelem DIP uzavírá smlouvu na tzv. účet DIP. Účtů DIP může mít klient více, ale musí být každý u různého poskytovatele.


Omezení DIP

 • DIP lze vypovědět po 10 letech trvání a to nejdříve v 60 letech. Pokud jej vypovíte dříve, je třeba zpětně doplatit odečty z daní, které jste uplatnili a dodanit i případné příspěvky od zaměstnavatele. I pokud si vyberete jen část svých prostředků předčasně, musíte doplatit celou daňovou úlevu. Výjimku tvoří například výplata klientovi ve II. stupni invalidity, zánik poskytovatele nebo produktu apod.
  Toto omezení se vztahuje na každý jednotlivý účet DIP. Tedy pokud si založíte další účet DIP u dalšího poskytovatele, znovu se počítá lhůta 10 let.
 • Neexistuje garance vložené částky.


Zvýhodnění DIP

 • Daňový odpočet ve výši vložených vkladů, maximálně 48.000 Kč/ rok. Započítávají se všechny vklady. Pozor, jde o společný limit pro všechny důchodové produkty, tedy i penzijní připojištění a životní pojištění.
 • Příspěvek zaměstnavatele (zaměstnavatel může přispívat 1 zaměstnanci až do výše 50.000 Kč / rok, zaměstnavatel z tohoto příspěvku nemusí platit sociální a zdravotní pojištění - opět je to společný limit na příspěvek na všechna spoření zaměstnance)

  U DIP nevzniká nárok na státní podporu.


  Do čeho lze investovat v DIP

  a) peněžní prostředky,
  b) investiční cenné papíry nebo nástroje peněžního trhu, které jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu nebo v mnohostranném obchodním systému provozovatele se sídlem v členském státě Evropské unie, nebo na trhu obdobném regulovanému trhu se sídlem ve státě, který není členským státem Evropské unie, nebo se s nimi obchoduje na trhu obdobném regulovanému trhu se sídlem ve státě, který není členským státem Evropské unie, jestliže tyto trhy jsou uvedeny v seznamu zahraničních trhů obdobných regulovanému trhu se sídlem ve státě, který není členským státem Evropské unie, vedeném Českou národní bankou podle § 13 odst. 1 písm. k) zákona o dohledu v oblasti kapitálového trhu
  c) dluhopisy nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejichž emitentem je členský stát Evropské unie nebo centrální banka takového státu,
  d) kryté dluhopisy nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejichž emitentem je zahraniční banka se sídlem v členském státě Evropské unie
  e) cenné papíry kolektivního investování (např. podílové listy)
  f) deriváty, které nejsou investičním cenným papírem a které jsou sjednány výhradně za účelem zajištění majetku v rámci dlouhodobého investičního produktu, je-li hodnotou, ke které se vztahuje hodnota tohoto nástroje, úroková míra, měnový kurz nebo měna.

  Nelze investovat do firemních dluhopisů a cenných papíry, které se neobchodují na regulovaných trzích.

   

  Postup investování v DIP

  Jak se v DIP konkrétně investuje?
  1. Vyberete si poskytovatele DIP (účty DIP můžete mít u jednoho nebo i více poskytovatelů, nicméně u 1 poskytovatele můžete mít pouze 1 účet DIP). Poskytovatel může a nemusí nemusí být ten, u kterého máte penzijní připojištění nebo životní pojištění.
  2. U něj v rámci DIP můžete investovat do různých produktů - spořícího účtu, termínovaných vkladů, cenných papírů a pod.  ad přehled možných investic výše. Složení portfolia můžete během spoření libovolně měnit.
  3. Všechny vklady v rámci využívaných produktů tohoto poskytovatele DIP (plus vklady na penzijní připojištění a životní pojištění se spořící částkou) si můžete do zmíněného limitu 48.000 Kč/rok odečíst z daní, na všechny vám může zaměstnavatel do limitu 50.000 Kč/rok přispívat.

  Příklad:

  U banky A si založíte účet DIP. Banka A nabízí spořící účet, termínovaný vklad a investice do podílových fondů. Využijete investici do spořícího účtu a podílového fondu. Tyto vklady si odečtete z daní.

  U pojišťovny B máte založené penzijní připojištění. Tyto vklady si odečtete z daní (v součtu s odečty z investic u banky A max. 48.000 Kč/rok)

  U banky B také investujete do jejího spořícího účtu, ale nemáte u ní založen účet DIP. Tento vklad odečíst z daní nelze, neboť už není v rámci poskytovatele DIP.

   

  DIP a penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření

  Jde o různé produkty, které se (kromě společných  limitů pro odpočty na daník) řídí i jinou legislativou, nelze mít tedy penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření pod účtem DIP.


  Kdo poskytuje DIP

  Poskytovat dlouhodobý investiční produkt může pouze
  a) banka,
  b) spořitelní a úvěrní družstvo,
  c) obchodník s cennými papíry,
  d) investiční společnost,
  e) samosprávný investiční fond,
  f) zahraniční osoba s obdobnou činností jako některá z osob podle písmen a) až e) oprávněná poskytovat své služby v České republice.

   

  Seznam poskytovatelů DIP

  Seznam poskytovatelů DIP  vede Česká národní banka.

  Poskytovatelé jsou povinni ČNB zahájení poskytování dlouhodobého investičního produktu oznámit.

  Poskytovatelé DIP k 1/2024

  • ATRIS investiční společnost, a.s.   
  • Conseq Investment Management, a.s.   
  • CYRRUS, a.s.   
  • Česká spořitelna, a.s.   
  • Československá obchodní banka, a. s.   
  • EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.   
  • EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.   
  • Fondee a.s.   
  • Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.   
  • INVESTIKA, investiční společnost, a.s.   
  • MONECO investiční společnost, a.s.   
  • MONETA Money Bank, a.s.   
  • Patria Finance, a.s.   
  • PROSPERITA investiční společnost, a.s.   
  • Raiffeisenbank a.s.   
  • WOOD Retail Investments a.s.

   

  Danění DIP

  Výnosy z investic v rámci DIP se daní stejně jako jiné investice a platí u nich časový a hodnotový test.

  Převod portfolia mezi poskytovateli DIP

  Převod celého portfolia mezi dvěma pskytovateli DIP je možný a to bez uztráty daňového zvýhodnění.  Začíná se však znovu počítat lhůta 10 let bez výběru.


  Dlouhodobý investiční produkt - zprávy a komentáře

  Otázky a odpovědi k DIP

  • Co je DIP?

   DIP - dlouhodobý investiční produkt - je forma státem podporovaného spoření a investování na důchod. U tzv. Poskytovatele DIP klient uzavře smlouvu na DIP a pak si vybírá z investičních a spořících produktů daného poskytovatele. Může se jednat o investice do podílových fondů, akcií, termínovaných vkladů, spořících účtů.. Stát na investicích participuje formou slev na dani, přispívat vám může i zaměstnavatel, kterému tento příspěvek přináší slevu na pojistném.

  • Kdy lze DIP vypovědět?

   DIP lze vypovědět po 10 letech trvání a to nejdříve v 60 letech. Pokud jej vypovíte dříve, je třeba zpětně doplatit odečty z daní, které jste uplatnili.
  Zobrazit sloupec 

  Kalkulačka - Výpočet

  Výpočet čisté mzdy

  Důchodová kalkulačka

  Přídavky na dítě

  Příspěvek na bydlení

  Rodičovský příspěvek

  Životní minimum

  Hypoteční kalkulačka

  Povinné ručení

  Banky a Bankomaty

  Úrokové sazby

  Hypotéky, Stavební spoření

  Směnárny - Euro, Dolar

  Práce - Volná místa

  Úřad práce, Mzdy, Platy

  Dávky a příspěvky

  Nemocenská, Porodné

  Podpora v nezaměstnanosti

  Důchody

  Investice

  Burza - ČEZ

  Dluhopisy, Podílové fondy

  Ekonomika - HDP, Mzdy

  Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

  Drahé kovy

  Zlato, Investiční zlato, Stříbro

  Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

  Podnikání

  Obchodní rejstřík

  Města a obce, PSČ

  Katastr nemovitostí

  Ochranné známky

  Finanční katalog

  Občanský zákoník

  Zákoník práce

  Stavební zákon

  Daně, formuláře

  Další odkazy

  Auto - Cena, Spolehlivost

  Monitoring ekonomiky

  Volby, Mapa webu

  English version

  Czech currency

  Prague stock exchange


  Ochrana dat

  Používání cookies

  Copyright © 2000 - 2024

  Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V