Kolik stojí dítě: kalkulačka nákladů na výchovu dítěte

Měsíční rozpočet na výchovu dětí

Zajímá vás, jak změní váš rodinný rozpočet miminko? Tato kalkulačka vám pomůže udělat si představu o tom, kolik stojí péče o dítě a kolik peněz můžete jako rodič dostat od státu. 

V první sekci naleznete souhrn výdajů na dítě za zvolené období a podrobně vypsané celkové výše státních dávek. V druhé sekci naleznete měsíční rozpočet s celkovými příjmy rodiny - v období do 3 let nahrazuje příjem rodiče pečujícího doma o děti peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) a rodičovský příspěvek.

Podívejte se také: Kalkulačka rodinných příjmů

Výdaje za období do 3 let
Měsíční rozpočet v období do 3 let
RP+PPM měsíční průměr za 36 měsíců
měsíční průměr RP+PPM za 36 měsíců plus mzda za zbytek

 

Náhrada mzdy v době mateřské a rodičovské dovolené 

Po narození dětí se mnoho žen rozhodne pro mateřskou dovolenou, během níž pobírají peněžitou pomoc v mateřství. Čerpání této dávky může trvat 20 až 22 týdnů po porodu. Do uplynutí šestinedělí má na mateřskou dovolenou nárok pouze matka dítěte, ale poté na ni může nastoupit místo ní otec. 

Poté následuje rodičovská dovolená, během níž lze čerpat rodičovský příspěvek. Některé maminky se i po skončení rodičovské dovolené rozhodnou zůstat doma jako ženy v domácnosti a čerpají neplacené volno, aby se mohly nadále věnovat výchově dětí. 

Kalkulačka počítá zjednodušeně s tím, že pouze jeden rodič zůstává s dítětem doma. Náhradou mzdy pro měsíční rozpočet je průměr měsíční výše obou dávek, které lze v této době získat.

 

Další státní podpora v době péče o dítě

Do 26 let věku dítěte je možné využívat různých příspěvků od státu:

 

Jaké jsou výdaje na děti? 

Jelikož výdaje na děti závisí na mnoha individuálních rozhodnutích rodiny, ať již každodenních, či dlouhodobě plánovaných, kalkulačka poskytuje hrubý odhad založený na datech z ČSÚ a soukromém průzkumu. U miminek například záleží na tom, zda se zvolí výbava nová, či z druhé ruky, jaký typ plenek se užívá, či na době, kdy maminka výhradně kojí. 

Kalkulačka započítává výdaje za výživu dětí, a dále za odívání, obuv, nábytek, zdraví, dopravu, telekomunikaci, kulturu, rekreaci, a vzdělávání. Výdaje jsou rozděleny do pěti období života dítěte. Pro zjednodušení výpočtu pro více dětí se počítá s tím, že se všechny narodily ve stejnou dobu.

Má-li rodina větší rozpočet, může si dovolit vydat více peněz pro pohodlí dětí, a proto je v nabídce možnost zvolit životní styl rodiny: šetřivý styl uvádí o 25 % méně výdajů v porovnání s běžným stylem, náročný uvádí o 30 % více výdajů, a nakonec luxusní uvádí 2x více výdajů než by zaplatila běžná rodina.

V případě, že v bytě není dostatek prostoru pro děti, se připočítá 25 % nákladů na bydlení navíc na první dítě, 15 % na druhé dítě a 10 % na třetí.

 

V tabulce můžete vidět hodnoty běžných výdajů v jednotlivých obdobích života dítěte. 

Výdaje na výchovu a výživu jednoho dítěte (v Kč)
V období Na měsíc Na rok Na období
0-2 roky 5 900 70 800 212 400
3-5 let 5 300  63 600 190 800
6-9 let 5 800  69 600 278 400
10-14 let 7 300  87 600 438 000
15-17 let 8 900  106 800 320 400
18-26 let 9 700  116 400 931 200

 

Mateřská

Peněžitá pomoc v mateřství, známá jako „mateřská“, je dávka nemocenského pojištění určená k náhradě příjmu v období péče o novorozené dítě. Na PPM může nastoupit matka 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem – přesný termín si volí sama. Nárok mají nejen matky, ale i otcové nebo jiné pojištěné osoby, které převzaly dítě do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Dávka znamená finanční zajištění rodiče v době, kdy nemůže kvůli péči o dítě pracovat. 

Při výpočtu peněžité pomoci v mateřství (PPM) se vychází z hrubé mzdy za 12 měsíců před nástupem na dávku. Pokud žena otěhotní podruhé, využije se výpočet pro předchozí PPM, je-li výhodnější (pokud žena nepracovala, či měla nižší příjem). To platí, pokud je zaměstnána u stejného zaměstnavatele a nastoupí na PPM do 4 let věku prvního dítěte. Výše dávky se pouze upraví podle redukčních hranic platných pro daný rok.  

 

Porodné

Porodné je jednorázová dávka poskytovaná rodinám při narození nebo převzetí dítěte do péče. Náleží maximálně dvakrát a jeho výše je 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé. Nárok na porodné mají jen rodiny, jejichž čistý příjem v předchozím čtvrtletí nepřesáhne 2,7násobek životního minima. Do tohoto příjmu se nezapočítává přídavek na starší děti. Lze požádat nejdříve v den porodu a nejpozději zpětně do jednoho roku od porodu (případně převzetí dítěte do péče).

 

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je podpora pro rodiče pečujícího o dítě do 3 let. Nárok na něj mají všichni rodiče bez ohledu na výši příjmů. Výši měsíčního příspěvku si určují sami s podmínkou maximální výše, která se odvíjí od předchozích příjmů a končí na částce 57 060 Kč. Rodiče, kteří předtím na mateřskou nedosáhli (např. studentky, OSVČ, nezaměstnané), mohou pobírat maximálně 13 000 Kč měsíčně. Výši příspěvku je možné měnit každé tři měsíce.

Příspěvek náleží jednomu z rodičů, a lze ho čerpat i při studiu nebo práci, pokud je zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou. Nutnou podmínkou je trvalý pobyt rodiče i dítěte v České republice. V případě narození dalšího dítěte původní nárok zaniká, ale zbytek nevyčerpané částky lze vyplatit jednorázově. O rodičovský příspěvek je možno zažádat až tři měsíce zpětně, nejlépe ale návazně na PPM ve čtvrtém měsíci dítěte.  

 

Přídavek na dítě

Přídavek na dítě je státní sociální dávka poskytovaná nezaopatřeným dětem. Nárok na něj vzniká, pokud příjem rodiny nepřesahuje 3,4násobek životního minima. Dávku je možné čerpat od narození dítěte až do jeho 18 let a v případě, že dítě nadále studuje, až do věku 26 let. U nezletilých dětí podávají žádost o přídavek rodiče, u zletilých (18–26 let) si žádost podává dítě samo.

Výše přídavku na dítě se liší podle příjmů a věku dítěte. U dětí do 6 let činí 1 330 Kč měsíčně, u dětí ve věku od 6 do 15 let je to 1 470 Kč a u dětí od 15 do 26 let pak 1 580 Kč měsíčně (tyto částky odpovídají zvýšené výměře přídavku). 

O přídavek na dítě lze požádat maximálně tři měsíce zpětně a pro jeho získání i pokračování je nutné každé čtvrtletí doložit příjmy domácnosti. 

 

Příspěvek na bydlení 

Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená jednotlivcům a rodinám s nízkými příjmy na úhradu nákladů spojených s bydlením. Nárok na něj mají lidé, kteří žijí v Česku, mají zde trvalý nebo dlouhodobý pobyt a platí za bydlení více než 30 % svých příjmů.

Výše příspěvku závisí na příjmech domácnosti a tzv. normativních nákladech, které stanovuje vláda podle typu bydlení, velikosti obce a počtu členů domácnosti. Také o příspěvek na bydlení lze žádat až tři měsíce zpětně a příjmy i náklady je nutné dokládat dvakrát ročně. 

 

Slevy na dani

Poplatník daně má nárok na daňové zvýhodnění na každé vyživované dítě žijící s ním ve společné domácnosti. Může jít o vlastní, osvojené dítě, dítě v náhradní péči nebo dítě partnera. Výše této úlevy na první dítě činí 15 204 Kč ročně, na druhé 22 320 Kč a na třetí a každé další 27 840 Kč ročně. 

Zvýhodnění lze uplatnit na děti do 18 let, případně až do 26 let, pokud studují. V případě, že se o dítě stará více osob ve stejné domácnosti, může si daňové zvýhodnění uplatnit vždy jen jeden z nich – buď za celé zdaňovací období, nebo v konkrétním měsíci daného roku. 

Slevu na manžela/manželku lze uplatnit za každý celý měsíc, kdy se manžel/ka stará o dítě do věku tří let. Celková výše slevy za rok je 24 800 Kč. Podmínkou je, že vlastní příjmy pečujícího manžela/manželky, do nichž se počítá také PPM, nesmí přesahovat 68 000 Kč za daný rok. 

 

Rodina a děti - zprávy

 

Otázky a odpovědi k výdajům rodičů a rodičovským dávkám

  • Kolik stojí výchova dítěte?

    V závislosti na tom, jak náročný je váš životní styl, se vaše výdaje na miminko za první rok života mohou pohybovat od 50 000 do 90 000 Kč.

  • Jaké jsou dávky na děti?

    Při narození dítěte je možné získat peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné. Do 26 let věku dítěte je možné využívat různých výhod od státu jako je přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo slevy na dani.

  • Kolik musím odpracovat, abych měla mateřskou?

    Podmínkou pro čerpání peněžité pomoci v mateřství je platba nemocenského pojištění minimálně po dobu 270 dnů v uplynulých 2 letech, z toho 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.

  • Kolik je mateřská na tři roky?

    Mateřskou je možno čerpat po dobu 7 měsíců a její výše se počítá jako 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Do 3 let lze potom čerpat rodičovský příspěvek, který celkem činí 350 tisíc korun, respektive 525 tisíc pro vícerčata.




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.