Kalkulačka pro výpočet odstupného pro rok 2016

Odstupné od 1. 1. 2016

  • Odstupné náleží zaměstnanci, který dostal výpověď z pracovního poměru  nebo ho ukončil dohodou z důvodů jmenovaných v § 52 písm. a) až d) Zákoníku práce. Jedná se o rušení či přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost zaměstnance nebo zdravotní hlediska (lékařský posudek, nejvyšší přípustná expozice na pracovišti).
  • Výše odstupného závisí na délce pracovního poměru u zaměstnavatele a výrazně se zvyšuje při ukončení ze zdravotních důvodů. V Zákoníku práce je stanovena minimální výše odstupného, zaměstnavatel může částku dále navýšit.
  • Odstupné nepřísluší zaměstnanci, který nemůže dále vykonávat svou práci z důvodu pracovního úrazu či onemocnění způsobených porušením předpisů a zaměstnavatel se zcela zprostil odpovědnosti podle § 367 odst. 1.

Kalkulačka - Výpočet odstupného v roce 2017

Kalkulačka - Výpočet odstupného v roce 2015


Kalkulačka pro výpočet minimálního odstupného od 1. 1. 2016
hod

Kalkulačka není určena pro zjištění odstupného při využívání konta pracovní doby. V takovém případě při výpočtu postupujte podle ustanovení § 67 Zákoníku práce a Hlavy VIII Zákoníku práce.  

Další informace potřebné pro výpočet odstupného

Doba trvání pracovního poměru u zaměstnavatele: Kromě délky trvání aktuálního poměru se pro výpočet odstupného přičítá také doba předchozího poměru u stejného zaměstnavatele, pokud práce nebyla přerušena na více než 6 měsíců.

Rozhodným obdobím pro výpočet odstupného je předchozí ukončené kalendářní čtvrtletí, s výjimkou v případě využívání konta pracovní doby

Zdravotní důvody, které zakládají nárok na odstupné, jsou stanoveny v § 52 písm. d): Zaměstnanec nesmí dále konat dosavadní práci podle lékařského posudku poskytovatele pracovnělékařských služeb (nebo po jeho přezkoumání příslušným správním orgánem) a zaměstnavatel se zcela nezprostil odpovědnosti podle § 367 odst. 1. Anebo zaměstnanec dosáhl nejvyšší přípustné expozice na pracovišti, které bylo určeno orgánem ochrany veřejného zdraví.

Výplata odstupného musí proběhnout po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu, pokud se zaměstnavatel písemně nedohodne se zaměstnancem jinak (výplata odstupného v den skončení pracovního poměru nebo pozdější termín výplaty).

Daně a odvody: Z odstupného se odvádí daň z příjmu. Odvody pojistného se provádějí pouze, pokud zaměstnavatel vyplácí odstupné v jiném než zákonem stanoveném případě (např. na základě kolektivní smlouvy). Pokud na odstupné vznikl zákonný nárok, odvody pojistného se neprovádějí dokonce ani v případě, že zaměstnavatel částku odstupného navýšil nad povinné minimum.

Průměrný a pravděpodobný výdělek ve výpočtu odstupného

Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu za celé rozhodné období a odpracované doby za toto období. Nezapočítává se doba dovolené a nemocenské. Započítávají se přesčasové hodiny, které byly v tomto období proplaceny.

Pravděpodobný výdělek se používá, pokud zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období alespoň 21 dnů. Zjišťuje se z hrubé mzdy nebo platu, dosaženého od počátku rozhodného období, popřípadě se vychází z částky, která by zřejmě byla dosažena (podle obvyklé výše složek mzdy nebo mzdy za stejnou práci u dalších zaměstnanců).

Je-li průměrný či pravděpodobný výdělek nižší než minimální mzda, pro výpočet odstupného se použije částka odpovídající minimální mzdě.

Pro účely odstupného se vychází z průměrného měsíčního výdělku. Vypočítá se tak, že průměrný hodinový výdělek násobíme týdenní pracovní dobou zaměstnance (obvykle 40 hod) a koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v 1 měsíci).

Pracuje-li zaměstnanec pro zaměstnavatele ve více pracovněprávních vztazích, posuzuje se každý vztah odděleně. 

Konto pracovní doby a výpočet odstupného

Konto pracovní doby je speciální způsob rozvržení pracovní doby, stanovený kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem zaměstnavatele.

Při uplatnění konta pracovní doby se při výpočtu průměrného výdělku vychází z rozhodného období, kterým je předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období.

Je-li to sjednáno v kolektivní smlouvě o kontu pracovní doby, může být práce přesčas (v rozsahu max. 120 hodin) z jednoho vyrovnávacího období započtena do pracovní doby v bezprostředně následujícím vyrovnávacím období. V případě takového ujednání v kolektivní smlouvě se také zvyšuje zákonná částka odstupného.

 

Označení stránky: kalkulačka pro výpočet odstupného, výpočet odstupné kalkulačka, výpočet odstupného při skončení pracovního poměru, kalkulačka online odstupné, způsob výpočtu odstupného, průměrný výdělek pro odstupné, výpočet mzdy s odstupným, Odstupné platy výpočet, výpočet odstupného 2016, odstupné kalkulačka
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies