Nebankovní hypotéka - hypoteční úvěr poskytnutý nebankovním subjektem
Nebankovní hypotéka je hypotéka se zástavou nemovitosti nebo družstevního bytu poskytnutá nebankovním subjektem. Může nahradit bankovní hypotéku a je používaná žadateli, kteří nemají možnost získat hypotéku z jakýchkoliv důvodů u banky. Například mají záznam v Centrálním registru dlužníků ČR či Registru dlužníků Solus, nemají dostatečný příjem nebo nemohou či nechtějí výši příjmu prokázat. Tomuto typu hypotéky se v některých případech také říká hypotéka bez registru.
Nebankovními poskytovateli hypotéky pro tyto žadatele mohou být soukromé obchodní společnosti, ale také třeba leasingové společnosti nebo družstevní záložny.
Nebankovní hypotéky bývají poskytovány i do 70% z odhadu nemovitosti. Doba splácení se obvykle pohybuje od jednoho roku až do třiceti let. To, že není tak přísně posuzována bonita klienta a to, že společnosti, které nebankovní hypotéky poskytují, nenahlíží tak přísně na zápis v registru dlužníků, se ale promítne do vyšší úrokové sazby.
Nebankovní hypotéku lze použít na:
- neúčelový úvěr - tzv. americká hypotéka
- úvěr na družstevní byt
- úvěr na pronájem
- podnikatelský úvěr
- úvěr na konsolidaci dluhů
- úvěr na vyplacení exekucí či exekucí
V případě americké nebankovní hypotéky bývá možné zastavit i pro banku nevhodné nemovitosti - komerční nemovitosti, areály, hotely, penziony a další.
Na rozdíl od bank je financování nebankovní hypotéky zpravidla omezeno stavem a tržní hodnotou nemovitosti (jinak také cena obvyklá). Zástavní právo k nemovitosti je u nebankovní hypotéky stejné jako u bankovní hypotéky a zaniká splacením půjčených finančních prostředků.
Jaké doklady je nutné k žádosti o nebankovní hypotéku obvykle předložit:
- kopie 2 dokladů totožnosti,
- pro ručení družstevním bytem: nájemní smlouvu, evidenční list,
- pro ručení nemovitostí: nabývací titul k nemovitosti - kupní smlouvu, darovací smlouvu, zápis o dědictví, popř. kolaudační rozhodnutí,
- fotografie nemovitosti, vnitřní i venkovní, počet si určuje každá společnost individuálně,
- pro vyplácení zástav či exekucí je třeba doložit vyčíslení stávajícího zástavce, exekutora, státní správy, dražební vyhlášku.
Zprávy Nebankovní hypotéka
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů