DPP - Dohoda o provedení práce 2024

   

Dohoda o provedení práce (zkráceně DPP) je jeden ze smluvních vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U DPP není zkušební doba, sjednává se písemně a musí obsahovat:

 • dobu, na kterou se uzavírá
 • vymezení úkolu nebo činnosti
 • výši sjednané odměny
 • rozsah práce (nesmí překročit 300 hodin)

Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, od roku 2024 však za zpřísněných podmínek (sociální a zdravotní se platí již od 17.500 Kč v součtu za měsíc, tedy nad 40 % průměrné mzdy za daný rok).

Volná místa na dohodu o provedení práce

Mapa nabídek práce na DPP

Od roku 2024 došlo k důležitým změnám při využití DPP:

 • zastropování úlev na sociálním a zdravotním pojištění (do roku 2023 se neodvádí sociální pojištění do 10.000 Kč  u jednoho zaměstnavatele, přičemž maximální uzavření dohod pro více zaměstnavatelů nebylo limitováno). Limity po reformě od roku 2024: 
 1. limit pokud zaměstnanec pracuje na DPP pouze pro jednoho zaměstnavatele - 25%  průměrné mzdy bude bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2024 se jedná o  částku 10.500 Kč).

 - 2. limit bude stanoven pokud zaměstnanec pracuje na DPP pro více zaměstnavatelů - v  souhrnu 40 % průměrné mzdy bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2024 se  jedná o maximální souhrn do výše 17.500 Kč)

 • pracovníci na DPP získají nárok na dovolenou
 • rozvrh pracovní doby předem 
 • vznikne registr dohod - hlavně kvůli kontrole limitu, o kterém jsme se zmiňovali výše - všechny DPP tedy bude třeba hlásit úřadům
 • i u dohod bude třeba platit příplatky za víkendy, svátky, práci v noci atd.


DPP počet hodin

Rozsah práce pro 1 zaměstnavatele nesmí být v jednom kalendářním roce v rámci DPP vyšší než 300 hodin. I v případě, že se stejným zaměstnavatelem uzavřete více dohod o provedení práce, součet prací za všechny sjednané dohody nesmí v 1 kalendářním roce tento limit překročit.


Dohoda o provedení práce - daně, pojištění

Danění a placení pojistného se u DPP liší podle výše odměny a podle toho, zda máte u daného zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani ("růžové") a tedy uplatňujete slevu na pojistníka případně další slevy.

Měsíční odměna do 10.500 Kč (v případě práce pro 1 zaměstnavatele) nebo do výše 17.500 Kč (v případě práce pro více zaměstnavatelů na DPP)

Je osvobozeno od placení sociálního a zdravotního pojištění (nehradí zaměstnanec ani zaměstnavatel). Pokud ale neplatíte zdravotní pojištění jinde a zároveň nejste tzv. "státní" pojištěnec (důchodce, student, na rodičovské,..), musíte platit zdravotní pojištění jako Osoba bez zdanitelných příjmů v konstantní výši 13,5 % z minimální mzdy pro daný rok. (v roce 2024 tedy z částky 18.900 Kč = 2.552 Kč)

Pokud

 • nemáte podepsané prohlášení k dani
  • zdaňuje se 15% srážkovou daní
  • nelze uplatnit slevy
  • příjem se následně nemusí uvádět v daňovém přiznání. Pokud ho ale uvedete dobrovolně a v daném roce budete mít nízké příjmy, získáte sraženou daň zpátky, protože budete moci využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. 
 • máte podepsané prohlášení k dani
  • placena 15% zálohová daň
  • lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na děti

 

Měsíční odměna nad 10.500 Kč (v případě práce pro 1 zaměstnavatele) nebo nad 17.500 Kč (v případě práce pro více zaměstnavatelů na DPP)

Sociální a zdravotní pojištění se odvádí - zaměstnanec hradí 11,6 % z hrubé mzdy, zaměstnavatel 33,8 % z hrubé mzdy. Placena 15% zálohová daň. 

 • nemáte podepsané prohlášení k dani
  • nelze uplatnit slevu na dani, ale při následném podání daňového přiznání lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na děti (a může vzniknout nárok na daňovou vratku)
 • máte podepsané prohlášení k dani
  • lze uplatnit slevy či zvýhodnění na děti. 

 

Upozornění:

Prohlášení k dani lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.

Tedy ve stejný měsíc nemohu mít prohlášení podepsáno u více zaměstnavatelů, ale např. na první čtvrtletí lze mít prohlášení podepsáno u jednoho zaměstnavatele a na zbytek roku u jiného. 

 

Dohoda o provedení práce - nárok na dovolenou

Od roku 2024 vznikne zaměstnanci nárok na dovolenou a to při splnění několika podmínek. Nárok na dovolenou vznikne ve chvíli, kdy doba trvání dohody překročí minimálně 28 pracovních dní a zároveň zaměstnanec odpracuje alespoň 80 hodin. K výpočtu poslouží fiktivní délka pracovní doby 20 hodin týdně a vzorec je následující: (TPD)/52*TPD*výměra dovolené. Pokud dohodář dovolenou nevybere, tak ji bude muset zaměstnavatel proplatit.

 

Dohoda o provedení práce - výpověď u DPP

Dohoda o provedení práce může být rozvázána jen:

 • dohodou - s výpovědí musí souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec a určí si datum ukončení spolupráce. Dohoda by měla být sepsána písemně s tím, že jedna kopie zůstává zaměstnanci a druhá zaměstnavateli. Dohoda lze ukončit i s udáním důvodu.

 • výpovědí. Tuto možnost můžete podat zaměstnavateli písemně a je s výpovědní lhůtou a v tomto případě se jedná o 15 dnů. Výpovědní lhůta běží dnem, kdy byla podána. V této době musí zaměstnanec pracovat dle rozsahu sepsané ve smlouvě.

 • okamžitým zrušením. Toto zrušení může nastat ze strany zaměstnavatele pokud zaměstnanec hrubým způsobem porušuje své pracovní povinnosti. Ze strany zaměstnance může okamžité zrušení nastat například ze zdravotních důvodů a nebo pokud nedostane do 15 dnů mzdu po splatnosti.
 • poslední možností je zrušení ve zkušební době pokud byla sjednána.

Dohoda o provedení práce - zprávy

Dohoda o provedení práce - otázky a odpovědi

 • Kdy je lepší použít DPP a kdy DPČ?

  Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru. Je omezena limitem 300 hodin práce za rok.

 • Jak se DPP uzavírá a co se z ní platí?

  Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Dále musí být v dohodě uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu bude Vám sražena daň srážková, která činí 15 %, pokud podepíšete, bude se jednat o daň zálohovou. Od roku 2024 je stanoven limit 25 % průměrné mzdy pro neplacení odvodů za zdravotní a sociální pojištění pro jednoho zaměstnavatele a 40 % pro více zaměstnavatelů. Více informací naleznete na našich stránkách zde:DPPZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.