04.06.2019 Průměrná mzda v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí 2019

Průměrná měsíční mzda v Jihomoravském kraji dosáhla v 1. čtvrtletí roku 2019 částky 31 275 Kč. Proti stejnému období minulého roku nominálně vzrostla o 7,1 %, tj. o 2 077 Kč. Reálný růst, jenž zohledňuje inflaci, činil 4,3 %.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) dosáhla v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí 2019 částky 31 275 Kč (osoby přepočtené na plně zaměstnané) a proti stejnému období roku 2018 vzrostla o 2 077 Kč, tj. o 7,1 %. V mezikrajském srovnání byla mzda 4. nejvyšší, nominální růst mzdy ale byl až 9. nejvyšší (spolu s Moravskoslezským krajem). Nárůst průměrných mezd za 1. čtvrtletí 2019 byl zaznamenán ve všech krajích. Nejvýrazněji se mzdy zvýšily ve Středočeském a Olomouckém kraji, a to o 7,9 %. Ve srovnání s průměrem republiky byla průměrná mzda v kraji o 1 191 Kč nižší, republikový průměr však přesahovaly pouze mzdy v Praze.

Vývoj reálné mzdy byl vedle vývoje nominálních mezd ovlivněn vývojem cenové úrovně (inflace) vyjádřené indexem spotřebitelských cen. V 1. čtvrtletí 2019 činila míra inflace 2,7 % (použit index spotřebitelských cen za celou ČR). Reálná mzda v Jihomoravském kraji tak vzrostla o 4,3 %. Je třeba dodat, že reálný růst mzdy byl zaznamenán ve všech krajích, v rámci ČR reálná mzda vzrostla o 4,6 %.

Objem mezd v kraji v 1. čtvrtletí roku 2019 vzrostl proti stejnému období předešlého roku o 8,2 %, počet zaměstnanců se zvýšil o 1,1 %. Subjekty s pracovištěm v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí roku 2019 zaměstnávaly 468,0 tisíc osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což byl mezi kraji 2. nejvyšší počet (po Hl. m. Praze). Proti stejnému období roku 2018 byl počet zaměstnaných o 4,9 tis. osob vyšší. Snížení počtu zaměstnaných v 1. čtvrtletí bylo zaznamenáno v 5 krajích (Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina).

Tab. Průměrný evidenční počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR a krajích*) v 1. čtvrtletí 2019
(předběžné výsledky)

 

Graf 1 Průměrná měsíční mzda podle krajů v 1. čtvrtletí 2019 (osoby přepočtené na plně zaměstnané)

Graf 2 Vývoj průměrné měsíční mzdy v Jihomoravském kraji podle čtvrtletí

Poznámka

Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je průměr. Průměrná mzda je zjišťována tzv. pracovištní metodou, územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců.

Z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu a zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

Kontakt:
Ing. Karel Adam
Krajská správa ČSÚ v Brně
E-mail: karel.adam@czso.cz
Tel.: 542 528 172

Přílohy

  • Průměrná mzda v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí 2019 (komentář v PDF)
  • Další informace:
  • Průměrné mzdy - 1. čtvrtletí 2019 Odkaz [nové okno]
  • Veřejná databáze ČSÚ - Mzdy a náklady práce Odkaz [nové okno]

4. 6. 2019

Průměrné mzdy v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí 2019

Průměrná měční mzda v Jihomoravském kraji dosáhla v 1. čtvrtletí roku 2019 částky 31 275 Kč. Proti stejnému období minulého roku nominálně vzrostla o 7,1 %, tj. o 2 077 Kč. Reálný růst, jenž zohledňuje inflaci, činil 4,3 %.

Průměrná hrubá měční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) dosáhla v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí 2019 částky 31 275 Kč (osoby přepočtené na plně zaměstnané) a proti stejnému období roku 2018 vzrostla o 2 077 Kč, tj. o 7,1 %. V mezikrajském srovnání byla mzda 4. nejvyšší, nominální růst mzdy ale byl až 9. nejvyšší (spolu s Moravskoslezským krajem). Nárůst průměrných mezd za 1. čtvrtletí 2019 byl zaznamenán ve všech krajích. Nejvýrazněji se mzdy zvýšily ve Středočeském a Olomouckém kraji, a to o 7,9 %. Ve srovnání s průměrem republiky byly průměrná mzda v kraji o 1 191 Kč nižší, republikový průměr však přesahovaly pouze mzdy v Praze. 

Tab. Průměrný evidenční počet zaměstnanců a průměrné hrubé měční mzdy v ČR a krajích*) v 1. čtvrtletí 2019 (předběžné výsledky)

 

Vývoj reálné mzdy byl vedle vývoje nominálních mezd ovlivněn vývojem cenové úrovně (inflace) vyjádřené indexem spotřebitelských cen. V 1. čtvrtletí 2019 činila míra inflace 2,7 % (použit index spotřebitelských cen za celou ČR). Reálná mzda v Jihomoravském kraji tak vzrostla o 4,3 %. Je třeba dodat, že reálný růst mzdy byl zaznamenán ve všech krajích, v rámci ČR reálná mzda vzrostla o 4,6 %.

Objem mezd v kraji v 1. čtvrtletí roku 2019 vzrostl proti stejnému období předešlého roku o 8,2 %, počet zaměstnanců se zvýšil o 1,1 %. Subjekty s pracovištěm v Jihomoravském kraji v 1. čtvrtletí roku 2019 zaměstnávaly 468,0 tisíc osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což byl mezi kraji 2. nejvyšší počet (po Hl. m. Praze). Proti stejnému období roku 2018 byl počet zaměstnaných o 4,9 tis. osob vyšší. Snížení počtu zaměstnaných v 1. čtvrtletí bylo zaznamenáno v 5 krajích (Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina).

Graf 1 Průměrná měční mzda podle krajů v 1. čtvrtletí 2019 (osoby přepočtené na plně zaměstnané)

 

 

Graf 2 Vývoj průměrné měční mzdy v Jihomoravském kraji podle čtvrtletí 

 

Poznámka

Průměrná hrubá měční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je průměr. Průměrná mzda je zjišťována tzv. pracovištní metodou, územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců

Z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu a zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

 

 

 

Ing. Karel Adam

Krajská správa ČSÚ v Brně e-mail: karel.adam@czso.cz tel.: 542 528 172


Zařazenoút 04.06.2019 02:06:00
ZdrojČSÚ - Brno
Originálczso.cz/csu/xb/prumerna-mzda-v-1-ctvrtleti-2019
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies