Typy splácení hypotečního úvěru (hypotéky)

Existují různé možnosti jak splácet hypoteční úvěr. To, jakým způsobem budete chtít hypoteční úvěr splácet, si ve většině případů dohodnete s bankou v rámci dojednávání podmínek tohoto úvěru. Můžete splácet například anuitními splátkami, což bývá nejběžnější způsob, ale můžete také využít možnost splácení progresivními či degresivními splátkami. Jiným typem je splácen hypoteční úvěr s odloženou splátkou jistiny nebo hypotečního úvěru s plovoucí sazbou.

  1. Anuitní splácení
  2. Progresivní splácení
  3. Degresivní splácení
  4. Splácení kombinovaného hypotečního úvěru (hypoteční úvěr s odloženou splátkou jistiny)
  5. Splácení hypotečního úvěru s plovoucí sazbou

Anuitní splácení

Nejčastějším typem splácení hypotéky (hypotečního úvěru) je splácení tzv. anuitní splátkou. Ta v sobě zahrnuje jak úrokovou část, tak i splátku jistiny. V uvedené anuitě je již zapracován mechanismus, kdy se nejdříve splácí více úroky a méně jistina a v průběhu celého splácení se tento poměr otáčí. Klient splácí po celou dobu stejnou splátku úvěru. Celou dobou je myšlena dohodnutá délka fixace úrokové sazby. Po jejím skončení poskytovatel hypotéku (hypoteční úvěr) přehodnocuje podle aktuálních podmínek a navrhne klientovi novou sazbu pro další fixní období. S tou může klient souhlasit nebo může svojí hypotéku (hypoteční úvěr) refinancovat u jiné banky za pro něj výhodnějších podmínek.

Zprávy Anuitní splácení

Progresivní splácení

Progresivní splácení hypotéky (hypotečního úvěru) je typem splácení, kdy se klientovi po dobu splácení hypotéky velikost splátky zvyšuje. Měsíční splátka hypotéky je po dobu jednoho roku ve stejné výši a pro následující období se vždy zvyšuje o pevný koeficient růstu. Výpočet koeficientu růstu je „výrobní tajemství“ bank – nejedná se o stálý výpočet, vždy reflektuje situaci v bance a na trhu. Pořízení nového bydlení je většinou spojeno i s dalšími výdaji, především s nákupem vybavení bytu. Nižší splátky na počátku splácení hypotéky umožní rychleji byt či dům vybavit, protože není nutné vydávat tolik peněz z příjmu domácnosti na měsíční splátky hypotéky. Tento typ splácení umožňuje poskytnout hypotéku i mladým žadatelům, kteří mají příjmy na začátku profesní kariéry obvykle nižší.

 

 

Degresivní splácení

Degresivní způsob splácení hypotéky (hypotečního úvěru) je typem splácení, kdy se klientovi po dobu splácení úvěru velikost splátky snižuje. Měsíční splátka je po dobu jednoho roku ve stejné výši a pro následující období se vždy snižuje o pevný koeficient poklesu. To znamená, že při stejné splatnosti hypotéky bude zpočátku vyšší splátka než u klasické anuitní. Naopak v závěru splácení budou splátky nižší. Výpočet koeficientu poklesu je „výrobní tajemství“ bank – nejedná se o stálý výpočet, vždy reflektuje situaci v bance a na trhu. Pro tento typ splácení hypotéky se rozhodují klienti, kteří mohou soustředit finanční zatížení na počáteční období splácení úvěru a naopak ke konci úvěrového vztahu chtějí splátky co nejvíce snížit.

 

Splácení kombinovaného hypotečního úvěru (hypoteční úvěr s odloženou splátkou jistiny)

Pro splácení kombinované hypotéky (hypotečního úvěru s odloženou splátkou jistiny) je typické, že při odkladu splácení jistiny klient platí bance pouze úroky z úvěru. V okamžiku kdy odklad skončí začíná klient zpravidla splácet anuitním splácením, ovšem při mnohem kratší (zbývající) splatnosti. Od okamžiku, kdy se začne splácet jistina celková splátka vzroste. Odklad splácení využívají klienti, kteří mají hypotéky spojené s investicemi, kde nesplácejí jistinu, ale místo toho investují do dalšího produktu jako například penzijní připojištění, stavební spoření, kapitálové životní pojištění, investiční životní pojištění nebo pravidelné investice do podílových fondů.

 

Zprávy Kombinovaný hypoteční úvěr

 

Splácení hypotečního úvěru s plovoucí sazbou

Splácení hypotéky (hypotečního úvěru) s plovoucí sazbou je typické tím, že splátka takovéto hypotéky se skládá ze splátky jistiny a úroků odvozených od úrokové sazby PRIBOR a navýšených o marži banky. Měsíční splátka hypotéky s plovoucí sazbou se mění v závislosti na této proměnlivé úrokové sazbě.

 

Zprávy Plovoucí sazba hypotéky
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.