Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  01.12.2020 17:01:42

Rozpočtový deficit mocně finišuje

Po několika poměrně nadějných měsících, kdy se rozpočet vzhledem k okolnostem vyvíjel spíše nečekaně dobře, přichází vystřízlivění. Do konce listopadu narostl nepoměr mezi výdaji a příjmy státu na 341,5 mld. , což oproti předchozímu měsíci představuje skok o úctyhodných 67,5 miliardy. Netřeba asi dodávat, že se jedná o tuzemský rekord. I přesto se zdá být zřejmé, že ačkoliv původně schválený deficit ve výši 500 mld. ještě ani nepočítal s druhou vlnou pandemie, která nakonec dorazila, bude jeho rámec dostatečný i na její pokrytí a byl tak evidentně citelně nadsazený. 

Na příjmové straně se státní pokladně nadále daří poměrně dobře, když se ji podařilo naplnit více než úměrně uběhlým 11 měsícům. Oproti loňsku sice došlo k poklesu daňových příjmů o zhruba 61 mld. , ovšem rozpočet počítal s ještě výraznějším propadem. Největší manko je ve srovnání s předchozím rokem zřetelné u daní z příjmů právnických osob (17,4 mld.), které je ovšem ovlivněno prominutím červnové zálohy. Následuje pak výběr pojistného na sociální zabezpečení (-12,7 mld.) a daně z příjmů fyzických osob (-10,1 mld.). Snížená spotřeba se pak podepsala na výběru daně z přidané hodnoty (-3,1 mld.) či spotřební daně (-5,6 mld.). V opačném směru pak působily hlavně příjmy z Evropské unie, které oproti loňsku zesílily o 6,1 mld. .

Mezi výdaji, které meziročně vyskočily o 265 mld. , dominuje nárůst sociálních dávek (65,3 mld.), které táhne letošní zvýšení důchodů (30,7 mld.), rodičovského příspěvku (13 mld.) a nárůst výplat dávek nemocenského pojištění (15,1 mld.). Výraznou položkou jsou dále vyšší neinvestiční transfery podnikatelským subjektům (42,5 mld.), pod které spadají mimo jiné programy Antivirus A a B, COVID nájemné, COVID Ubytování a další. Narostly i transfery územním celkům (40,6 mld.), za čímž lze hledat zvýšení platů ve školství či kompenzaci ušlých daňových příjmů obcím ve výši 13,4 mld. . Zvýšily se i kapitálové výdaje (25,4 mld.), přičemž největší část těchto prostředků šla do Státního fondu dopravní infrastruktury (13,9 mld.).

Za výdaje bezprostředně související s epidemií Covid-19 ministerstvo označuje celkem 180,5 mld. ze státního rozpočtu, přičemž největší roli zde hrají kompenzace pro města a obce či OSVČ a zvýšení plateb za zdravotní pojištěnce. Ministerstvo pak do stejné kategorie řadí i např. zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, jehož dopad odhaduje na 9,4 mld. .

Navzdory zrychlené dynamice v závěru roku platí, že letošní deficit, byť rekordní, podle nás dopadne ještě poměrně střídmě. Nebýt druhé vlny epidemie, byl by zřejmě na hony vzdálen schválenému půl bilionu. Pozornost naši i finančních trhů tak bude nyní mnohem více poutat jednání o fiskální politice v příštích letech. Zatímco většina jiných evropských zemí již plánuje rozpočtovou konsolidaci, v Česku se nadále operuje s nápady na další stamiliardové schodky.

Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Rozpočtový deficit mocně finišuje

Diskuze a názory uživatelů na téma: Rozpočtový deficit mocně finišuje

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

22.10.2020Dopad na letošní rozpočtový deficit Research (Česká spořitelna)
08.01.2018Český průmysl s koncem roku mocně finišuje (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
02.01.2013Fed v roce 2013 zafinancuje polovinu rozpočtového deficitu USA Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers (XTB))


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.