COVID-19 a opatření ve školách, maturity, přijímací zkoušky

 

Koronavirus a školy - opatření a zprávy


Většina škol se 1. září 2020 otevřela pro všechny žáky a studenty. Vyučování ve školách začalo bez větších omezení. Třídy se nedělí na skupiny, není potřeba nosit potvrzení o bezinfekčnosti. V některých školách se děti začnou učit až později v září např. kvůli koronavirové karanténě pedagogů.

Ve třídě nebudou roušky potřeba, ve společných prostorách jsou roušky nutné kvůli epidemiologické situaci. Mění se pravidla pro vyučování na dálku (distanční vyučování).Důležité aktuální stránky:

Očkování v ČR a ve světěMapa COVIDJaká opatření aktuálně platí?

Otevření škol ve školním roce 2020/2021


Vyučování se vrátí k normálu, do škol mohou ve školním roce 2020/21 chodit všechny třídy a všichni žáci a studenti. Nebude potřeba dělit třídy na skupiny ani dokládat potvrzení o bezinfekčnosti. V některých školách nezačne vyučování 1. září, ale o týden nebo dva později kvůli karanténě učitelů. Podrobnosti o vyučování sledujte na webových stránkách jednotlivých škol.

Stále bude potřeba kvůli koronaviru dodržovat přísnější hygienická opatření. 

Roušky bude třeba nosit ve společných prostorech škol, pokud se zhorší epidemiologická situace vyjádřená oranžovým a červeným stupněm na semaforu pro okresy. Začátkem září nebylo povinné roušky ve školách nosit.   

Omezit by se mělo mísení tříd a skupin žáků např. v družinách.

K uzavření škol kvůli koronaviru by mohlo dojít při červeném stupni semaforu, který se používá pro epidemiologickou situaci v jednotlivých okresech. Pokud to bude možné, karanténa by se měla vztahovat jen na jednotlivé žáky nebo třídy.

Školy už dostaly upravený manuál s informacemi, jak postupovat při vyučování i jak kvůli koronaviru řešit hygienická opatření nebo karanténu. V manuálu se měnilo mimo jiné nošení roušek ve školách. 

Kvůli koronaviru se také mění školský zákon, aby se oficiálně zavedlo vyučování na dálku (tzv. distanční výuka). 
Jak probíhalo otevření škol ve školním roce 2019/2020

Kvůli koronaviru se v březnu 2020 zavřely školy a vyučování se na několik měsíců změnilo na vyučování na dálku. Od dubna 2020 se pomalu a postupně otevíraly školy uzavřené kvůli koronaviru. V červnu proběhly přijímací zkoušky a pak maturity. Ošetřovné se vyplácelo za celou dobu uzavření škol a také po otevření škol, pokud se děti do školy nevrátily z objektivních důvodů.

Otevření základních škol - školní rok 2019/2020

V dubnu a hlavně v květnu a v červnu 2020 docházelo postupně k otevření škol uzavřených kvůli koronaviru. V červnu proběhly přijímací zkoušky a pak probíhají maturity. Nadále se vyplácelo ošetřovné, pokud se děti do školy nevrátily z objektivních důvodů.


Otevření základních škol - školní rok 2019/2020

Děti si mohly vyzvednout vysvědčení, na řadě škol to bylo už 26. června 2020, ministerstvo školství povolilo školám ředitelské volno na konci června jako výjimečné opatření kvůli pandemii koronaviru.

Od 8. června mohly do školy také žáci ostatních ročníků 2. stupně základních škol, ale jen na konzultace nebo třídnické hodiny. Docházka pro ně nebyla povinná, ve skupině mohlo být maximálně 15 osob.

Od 1. června se otevřely speciální základní školy včetně přípravného stupně speciální základní školy. Docházka nebyla povinná, v neměnné skupině mohlo být nejvýš 15 dětí.

25. května se školy otevřely pro žáky 1. stupně základních škol. Docházka pro ně nebyla povinná, ve skupině mohlo být maximálně 15 osob, složení osob ve skupině se nemohlo měnit, žáci museli sedět sami v lavici. Ve třídě nebylo nutné nosit roušky, ve společných prostorách byly roušky povinné.

Výuka na dálku pro ostatní žáky pokračovala.

11. května se do škol vrátili žáci 9. ročníků kvůli přípravě na přijímací zkoušky na střední školy. Docházka pro ně nebyla povinná, ve skupině mohlo být maximálně 15 osob.


Ošetřovné po uzavření i po otevření škol - školní rok 2019/2020

V době uzavření škol mohli rodiče na děti do 13 let mohou dostávat ošetřovné. Ošetřovné kvůli koronaviru bylo možné čerpat po celou dobu uzavření škol, ale vyplácelo se i po otevření škol, pokud dítě do školy nenastoupilo z objektivních důvodů (např. zdravotní riziko pro dítě nebo člena jeho rodiny, situace ve škole, kdy kapacita a provozní doba neumožnila některým dětem do školy chodit). Rodiče se mohli v čerpání ošetřovného střídat. O ošetřovné si mohli požádat kromě zaměstnanců i živnostníci / OSVČ a ti, kdo pracují na dohodu (DPP i DPČ). Termíny maturit a přijímacích zkoušek na střední školy

Přijímací zkoušky na střední školy - školní rok 2019/2020

8. června 2020 - jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory včetně nástavbového studia

9. června 2020 - jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia

Kvůli koronaviru nebylo možné se zúčastnit jednotných přijímacích zkoušek na druhou školu v jiném termínu. Pro jednotné přijímací zkoušky byl vypsaný jediný náhradní termín konání na 23. června 2020.

Termíny školních přijímacích zkoušek stanovilo ministerstvo samostatnou vyhláškou.


Otevření středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol

Děti a studenti si mohli vyzvednout vysvědčení na řadě škol už 26. června 2020, ministerstvo školství povolilo školám ředitelské volno na konci června jako výjimečné opatření kvůli pandemii koronaviru.

Od 8. června mohli do školy také studenti ostatních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, ale jen na konzultace nebo třídnické hodiny. Docházka pro ně nebyla povinná, ve skupině mohlo být maximálně 15 osob.

Od 1. června 2020 se školy otevřely pro praktické vyučování žáků a studentů středních škol a konzervatoří. Docházka pro ně nebyla povinná, ve skupině max. 15 žáků.

11. května se školy otevřely pro žáky a studenty závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol kvůli přípravě na maturity, závěrečné zkoušky a absolutoria. Docházka pro tyto žáky a studenty nebyla povinná, ve skupině mohlo být maximálně 15 osob.


Maturity a závěrečné zkoušky - školní rok 2019/2020

Do konce května se měly dělat jen praktické zkoušky a maturitní práce včetně obhajoby.

1. června 2020 - maturita - testy z Matematiky, Francouzštiny a Angličtiny

2. června 2020 - maturita - testy  z Českého jazyka a literatury, Němčiny, Španělštiny a Ruštiny

3. června 2020 - maturita - test z Matematiky+

Ve společné části maturit nebyl letos sloh.

Ústní maturitní zkoušky a profilové části se měly konat nejdříve 9. nebo 10. června (po jednotných přijímacích zkouškách). Přesný termín určil ředitel školy, nejzazším termínem byl 17. 7. 2020.


Otevření vysokých škol - školní rok 2019/2020

Od 11. května mohli být na vysoké škole studenti všech ročníků vysokých škol ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu osob se nevztahovalo na klinickou a praktickou výuku a praxi.

20. dubna se otevřely vysoké školy pro studenty posledních ročníků, i když jen s omezením na aktivity nezbytné pro dokončení bakalářského, magisterského nebo doktorského studia a s omezením na max. 5 osob ve skupině. Knihovny a studovny se otevřely jen kvůli odevzdání studijní literatury.

Kromě omezení počtu osob ve skupině bylo potřeba dodržet i další opatření. Účast nebyla povolena osobám v karanténě nebo s příznaky virové infekce (horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu...). Roušky byly povinné,  studenti museli podepsat prohlášení o bezinfekčnosti, u vstupu do zkušební místnosti bylo povinné dezinfikovat si ruce. Zhodnocení a vyhlášení výsledků zkoušky proběhnlo vždy po vyzkoušení studenta, student pak ihned z budovy školy odešel.

Od 27. dubna se tento režim rozšířil i na studenty ostatních ročníků vysokých škol.


Uzavření škol v ČR ve školním roce 2019/2020Uzavření škol ve světě (tmavší barvou celostátní zavření škol) - ve školním roce 2019/2020

Uzavřené školy ve světěZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.