Daň z nabytí nemovitosti a její zrušení

Od roku 2021 se už daň z nabytí nemovitých věcí (nemovitostí) neplatí a daňové přiznání nepodává, ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo 26. 9. 2020.


Právní úprava daně z nabytí nemovitostí

Kvůli koronaviru došlo ke zpětnému zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí se od roku 2021 neplatí a daňové přiznání se nepodává, pokud se nejedná o výjimečné případy.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze v případech, kdy byla obvyklá lhůta pro podání daňového přiznání z nabytí nemovitosti v termínu před 31. březnem 2020

 

 

Nezapomeňte ale na daň z nemovitých věcí, která se platí každý rok a daňové přiznání se k ní podává obvykle jen po nabytí nemovitosti.


Formuláře daň z nabytí nemovitých věcíKdo platil daň z nabytí nemovitých věcí 

Daň z nabytí nemovitosti platil vždy nabyvatel (obvykle kupující). Jednalo se o jednorázovou daň, která se platila po získání nemovitosti. Nabyvatel vlastnického práva (zpravidla kupující) věcí podával daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsaný vklad práva do katastru nemovitostí. V zákoně jsou uvedeny specifické případy, kdy se postupovalo odlišně.

Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti by se nyní podávalo jen v případech, kdy obvyklá lhůta pro podání přiznání uplynula před 31. březnem 2020, neboli na případy vkladu práva do katastru nemovitostí, které proběhly před prosincem 2019, nebo na případy, kdy před prosincem 2019 došlo k nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která není evidována v katastru nemovitostí.

Daň z nabytí nemovitých věcí se týkala jen úplatných převodů nemovitých věcí, nevztahovala se na dědictví nebo dary.

Předmětem daně bylo úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která je:

  • pozemkem, stavbou nebo jednotkou nacházejícími se na území České republiky,
  • právem stavby, jímž zatížený pozemek se nachází na území České republiky, nebo
  • spoluvlastnickým podílem na nemovité věci uvedené v předchozích bodech.

Daň z nabytí nemovitých věcí nahradila dřívější daň z převodu nemovitostí.Termín podání daňového přiznání při nabytí nemovitosti před zrušením daně      

Nabyvatel vlastnického práva (zpravidla kupující) věcí podával daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. V zákoně jsou uvedeny specifické případy, kdy se postupovalo odlišně.

Nyní se daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti podává jen v případech, kdy obvyklá lhůta pro podání přiznání uplynula před 31. březnem 2020.


Výpočet a splatnost daně z nabytí nemovitých věcí

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí byla 4 %. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy vypočetla jako 4% ze základu daně zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru. Základem daně mohla být kupní cena nebo 75% ze směrné hodnoty (cena obvyklá stanovená finančním úřadem).

Daň z nabytí nemovitých věcí se platila při podání daňového přiznání jako záloha. Finanční úřad daň spočítal a porovnal ji s uhrazenou zálohou. Doplatek daně z nabytí nemovitých věcí (daň je vyšší než záloha) byl splatný do 30 dnů od doručení platebního výměru. Doplatek daně menší než 200 Kč se nedoplácel.

Daň z nabytí nemovitých věcí menší než 200 Kč se neplatila.

Podrobnosti, výjimky a detailní postup pro podání daňového přiznání k dani byly uvedeny v zákoně o dani z nabytí nemovitých věcí a popsané v pokynech pro vyplnění daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. 

Formulář - Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

 


Zákon, kterým se řídí daň z nabytí nemovitých věcí

Zákonné opatření senátu o dani z nabytí nemovitých věcí

 

Zprávy k dani z nabytí nemovitosti


Označení stránky: formular dan-z-nemovitosti , formular dan-z-nabyti-nemovitosti , Kdo plati dan z prodeje nemovitosti, zrušení daně z nabytí, daň z převodu nemovitostí, formular dan-z-prevodu-nemovitosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.