ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  18.05.2022 06:16:32

Senioři na trhu práce uplatňují svou kvalifikaci zaměstnanost seniorů se výrazně zvyšuje s rostoucí úrovní jejich vzdělání - prakticky každý pátý senior od 60 let pracuje na částečný úvazek (22 %)

Zaměstnanost seniorů se výrazně zvyšuje s rostoucí úrovní jejich vzdělání. Počty pracujících seniorů byly nejvyšší v roce 2018.

V roce 2021 pracovalo celkem 463,5 tisíce seniorů ve věku 60 a více let, z toho 147,2 tisíce 65letých a starších. Mezi lety 2010 až 2021 vzrostl počet pracujících seniorů ve věku 60 a více let o 203,1 tisíce, tedy o 78%. Tento růst se projevuje jak u mladších seniorů od 60 do 64 let, tak mezi 65 a víceletými. Vývoj počtu pracujících do 64 let byl ovlivněn kromě demografických faktorů především postupným zvyšováním věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod. Mezi pracujícími seniory převažovali muži, jejichž podíl se rovnal 60 %.

Od roku 2010 se v pětileté skupině 60–64 let zvýšil počet pracujících osob o 131,5 tisíce na 316,3 tisíce, počet pracujících seniorů starších 65 let vzrostl téměř na dvojnásobek o 71,6 tisíce. Uvedený trend se projevuje jak ve skupině mužů, tak i u žen.
Přestože i v roce 2021 byl ekonomický vývoj výrazně ovlivněn opatřeními přijatými v souvislosti s epidemií koronaviru, na celkové zaměstnanosti seniorů se to odrazilo jen relativně málo. Počet pracujících ve věku 60 a více let se meziročně téměř nezměnil a jejich podíl na celkové zaměstnanosti proti roku 2020 vzrostl o 0,1 p. b., tedy na 8,9 %.

Pracují především hlavou

Dlouhodobé navyšování počtu pracujících seniorů je provázeno výraznými změnami v ekonomické a vzdělanostní struktuře těchto osob. S rostoucí úrovní dosaženého vzdělání výrazně roste i jejich pracovní aktivita. Ze všech pracujících seniorů ve věku 65 a více let
měla v roce 2021 pouze 4% základní vzdělání. Oproti tomu střední vzdělání s maturitou vykazovalo 24 % pracujících seniorů, střední vzdělání bez maturity již 32 % a terciární stupeň mělo dokonce 39 % pracujících seniorů nad 65 let. Značné rozdíly v zaměstnanosti podle stupně vzdělání byly patrné i ve věkové kategorii 60–64 let.
Také v zaměstnanosti seniorů podle jednotlivých odvětví panují velké odlišnosti. Relativně nejnižší podíl seniorů byl v informačních a komunikačních činnostech, protože v tomto odvětví dominují pracující mladšího a středního věku. Méně seniorů najdeme také v ubytování, stravování a cestovním ruchu, v peněžnictví a pojišťovnictví, ale i v odvětvích náročných na fyzickou zdatnost, jako je např. zpracovatelský průmysl. Naproti tomu vysoké zastoupení mají pracující senioři v oblasti zahrnující profesní, vědecké a technické činnosti, v administrativních a podpůrných činnostech (kam spadají např. strážní služby), ve vzdělávání, v odvětví zdravotnictví a sociální péče a v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech. V uvedených odvětvích jsou často zaměstnávány právě osoby s vysokoškolským vzděláním. Velký podíl pracujících seniorů se rovněž vyskytoval v odvětví zemědělství, lesnictví a rybářství, kde naopak pracovaly osoby s nižším vzděláním.

Pracující senioři ve věku 60 a více let (v tis. osob)

Zdroj: ČSÚ
Uplatňují se v řídících a specializovaných pozicích

Senioři pracují relativně méně ve třídě obsluha strojů a zařízení, montéři a ve třídě řemeslníci a opraváři. Slabší zastoupení mají rovněž mezi technickými a odbornými pracovníky a mezi úředníky. Naopak vyšší podíl na celkové zaměstnanosti než mladší ročníky mají na pozicích specialistů a řídících pracovníků. V obou skupinách je zpravidla požadováno vzdělání na úrovni dokončeného terciárního studia. Vysoký podíl seniorů je zastoupen i ve skupině kvalifikovaných dělníků v zemědělství.

Využívají částečné úvazky
Prakticky každý pátý senior od 60 let pracuje na částečný úvazek (22 %). To je řádově více než podíl částečných úvazků ve skupině všech zaměstnaných osob v Česku (6,8%). Česká republika se vyznačuje jedním z nejnižších podílů částečných úvazků v rámci celé EU, a 28 % z nich je navíc obsazeno seniory. Na částečný úvazek v tomto seniorském věku pracují o něco častěji ženy (56 %) než muži. Mezi zaměstnanými do šedesáti let je převaha pracujících žen na částečný úvazek daleko výraznější, ženy zde tvoří 76 %.

Článek si můžete přečíst v dubnovém čísle časopisu Statistika&My.

Více informací na www.czso.cz

Zaměstnanost, nezaměstnanost


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 11:49  Předzvěsti krize: ECB dále "tiskne peníze" Richard Vrdlovec (Capital Consultant)
St   9:35  Ruský default je rizikem pro další rozvíjející se země Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688