mzv.cz (MZv ČR)
Důchody a penzijní  |  12.11.2021 15:40:00

Změna výplaty důchodů klientům České správy sociálního zabezpečení s bydlištěm na Slovensku od 1. 1. 2022

Změna výplaty důchodů klientům České správy sociálního zabezpečení s bydlištěm na Slovensku od 1. 1. 2022

12.11.2021 / 15:38 | Aktualizováno: 12.11.2021 / 15:40

S účinností od 1. 1. 2022 dochází na základě Dohody o spolupráci v oblasti dvoustranné elektronické výměny údajů, uzavřené dne 8. října 2021 mezi Českou správou sociálního zabezpečení (dále „ČSSZ“) a slovenskou Sociální pojišťovnou (dále „SP“), ke změně režimu výplat důchodových dávek klientům s bydlištěm ve Slovenské republice a k významnému zjednodušení postupů pro klienty. Předmětem této dohody je vzájemná elektronická výměna údajů potřebných pro provádění sociálního zabezpečení mezi Českou republikou a Slovenskou republikou, která, mimo jiné, obsahuje i výměnu údajů o úmrtí osob, kterým ČSSZ a SP vyplácí důchody z jednoho státu do druhého. Podmínkou pro výplatu důchodu i nadále zůstává řádně vyplněný formulář Potvrzení o žití, ale jeho zaslání postačí pouze 1x ročně.

V případě klientů s pravidelnou měsíční výplatou důchodu je v současném režimu výplata důchodu zajišťována měsíčně, ověřování žití probíhá 4x ročně prostřednictvím formuláře „Potvrzení o žití“, který je z ČSSZ vysílán klientům v měsících únor, květen, srpen a listopad. Nově bude ověřování žití probíhat pouze 1x ročně, formulář Potvrzení o žití bude z ČSSZ zasílán klientům vždy v únoru. Lhůta pro vrácení formuláře s úředně ověřeným podpisem je 30 kalendářních dnů. Pokud formulář nebude v požadované lhůtě vrácen, zašle ČSSZ urgenci. Pokud ani poté nebude formulář do 30 dnů vrácen, ČSSZ výplatu důchodu pozastaví. Výplata bude obnovena po zaslání řádně vyplněného formuláře s vlastnoručním, úředně ověřeným podpisem klienta.

V případě klientů s nepravidelnou výplatou důchodu probíhají stávající výplaty důchodu vždy za zpětné období v termínech určených klienty tím, že zasílají formulář Potvrzení o žití v časových intervalech podle vlastní úvahy. Nově bude změněn uvedený režim nepravidelných výplat na režim pravidelných měsíčních výplat důchodů s ověřováním žití pouze 1x ročně v únoru daného kalendářního roku. Formulář potvrzení o žití bude klientům zasílán z ČSSZ. Pro přechod z nepravidelného režimu výplat na pravidelný s účinností od 1. 1. 2022 je nutné, aby ČSSZ vyplatila splátky důchodu do konce roku 2021. Ze strany klientů je proto nutné zaslat ČSSZ formulář Potvrzení o žití v prosinci 2021 s úředním ověřením vlastnoručního podpisu v témže měsíci. Pokud ČSSZ obdrží formulář v některém z následujících měsíců, změní režim výplaty na měsíční až od nejbližšího možného termínu po obdržení formuláře Potvrzení o žití.


13.11. 19:18  SAD (AshleyBradbury)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.