Výplata důchodu: komu, jak a kdy je vyplácen důchod

Výplata důchodu

Příjemcem důchodu je oprávněný nebo jeho zástupce nebo opatrovník anebo zvláštní příjemce. Od 1. 2. 2018 může být příjemcem důchodu dále osoba, která oprávněného zastupuje podle § 49 a 50 občanského zákoníku. Při podání žádosti o dávku důchodového pojištění si občan zvolí způsob výplaty důchodu s tím, že může kdykoliv později požádat ČSSZ o změnu. Důchody se vyplácejí buď v hotovosti prostřednictvím držitele poštovní licence (Česká pošta) na adresu trvalého nebo přechodného bydliště nebo bezhotovostním převodem na bankovní účet klienta. ČSSZ zajišťuje výplaty důchodů i do zařízení sociálních služeb poskytujících pobytové služby v domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a týdenních stacionářích.

S účinností od 1. 1. 2010 stanoví nová právní úprava povinnost příjemce důchodu vypláceného v hotovosti prostřednictvím České pošty hradit náklady plátce důchodu za poukazy splátek důchodu vyplácených v pravidelných lhůtách. Tato povinnost se nevztahuje na poživatele důchodů, jimž byl důchod přiznán před 1. 1. 2010 a od 31. 12. 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod (např. vdovský a nově je přiznáván po 31. 12. 2009 důchod starobní). Výše těchto nákladů činí od 1. 4. 2020 částku 29 Kč za každou splátku důchodu. Tato částka bude předem sražena z celkové výše splátky, která bude následně poukázána důchodci v již snížené výši.

 

Výplata důchodu v případech, kdy příjemcem důchodu je jiná osoba, než oprávněný

Právní předpisy o důchodovém pojištění umožňují příjemcům důchodu zvolit si, zda chtějí vyplácet důchod v hotovosti, či na účet u banky či spořitelního nebo úvěrního družstva. Kdo přesně se rozumí příjemcem důchodu, upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) v ust. § 64 odst. 1 tak, že příjemcem důchodu je oprávněný nebo jeho zákonný zástupce nebo opatrovník anebo zvláštní příjemce. Od 1. 2. 2018 může být příjemcem důchodu dále osoba, která oprávněného zastupuje podle § 49 a 50 občanského zákoníku. Všechny výše uvedené osoby, které požadují zařízení výplaty důchodu na účet, musí o takový způsob výplaty požádat na tiskopise předepsaném plátcem důchodu.

Zastoupení vzniká přímo ze zákona nebo na základě rozhodnutí soudu nebo správního orgánu. Zastoupenými osobami jsou v právních vztazích vznikajících v souvislosti s přiznáním dávky důchodového pojištění nejčastěji osoby, jež nejsou plně svéprávné, tedy nezletilé osoby a osoby, jejichž svéprávnost byla rozhodnutím soudu omezena. Zástupcem zletilé fyzické osoby, jejíž svéprávnost byla rozhodnutím soudu omezena, je soudem ustanovený opatrovník. ČSSZ se pak při výplatě důchodu řídí dispozicemi tohoto opatrovníka (pokud omezení svéprávnosti opatrovance spočívá v omezení práv hospodařit s důchodem). Ten si může zvolit, zda má být důchod poukazován na jeho vlastní účet, nebo na účet opatrovance, k němuž má opatrovník dispoziční právo, popř. požadovat výplatu důchodu v hotovosti. Ve všech těchto případech platí, že je povinen dávku použít pouze ve prospěch oprávněného a osob, které je oprávněný povinen vyživovat.

Žádosti o zařízení výplaty na účet opatrovance ČSSZ vyhoví při splnění následujících podmínek:

  • opatrovník o tento způsob výplaty požádá na tiskopise předepsaném plátcem důchodu
  • je prokázáno, že jde o účet opatrovance (nemůže tedy jít o účet třetí osoby, a to ani v případě, že opatrovanec je disponentem k takovému účtu)
  • opatrovník písemně prohlásí, že je oprávněn prostředky na tomto účtu spravovat (bude tedy považován za příjemce dávky).

Co se týče osob nezletilých, tedy osob mladších 18 let, platí, že zákonným zástupcem takových osob jsou podle občanského zákoníku v prvé řadě rodiče. Zákonným zástupcem dítěte může být rovněž poručník či osvojitel. Pokud je důchod přiznán osobě nezletilé, postupuje se při výplatě důchodu podle dispozic zákonného zástupce. Ten může požádat o výplatu důchodu v hotovosti, na svůj účet, ale rovněž na účet nezletilého, který mu zřídí. Pokud je dítě svěřeno do výchovy jiné fyzické osoby, popř. do společné výchovy manželů, do pěstounské péče, nebo je nezletilému ustanoven opatrovník, postup ČSSZ při výplatě důchodu náležejícího nezletilému se v těchto případech odvíjí od obsahu soudního rozhodnutí ve věci. Pokud soud výslovně neurčí, že jsou opatrovník, pěstoun či pečující osoba oprávněny důchod přejímat, platí, že dané oprávnění zůstalo zachováno žijícímu rodiči (zákonnému zástupci).

Za situace, kdy nezletilé dítě nabude zletilosti, tedy ve většině případů dovršením 18. roku věku, a nepožádá ČSSZ o výplatu sirotčího důchodu ke svým rukám, vyplácí se dávka i nadále dosavadnímu příjemci. Ten je pak považován za zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění. V případě, kdy byl dítěti, které má nárok na sirotčí důchod, přiznán invalidní důchod, přestává být původní příjemce zvláštním příjemcem důchodu dnem, který předchází dni, od něhož náleží dítěti první pravidelná měsíční splátka invalidního důchodu.

Zvláštním příjemcem dávky důchodového pojištění právní předpisy o důchodovém pojištění, konkrétně pak zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, rozumí občana určeného rozhodnutím obecního úřadu, a dále též občana, kterému byl sirotčí důchod vyplácen do dne nabytí svéprávnosti dítěte, a to od tohoto dne (viz výše). V odůvodněných případech může být od 1. 1. 2014 zvláštním příjemcem ustanovena právnická osoba. Zvláštní příjemce důchodu je oprávněnému ustanovován z důvodů, které zákon č. 582/1991 Sb. taxativně stanoví. Jde o případy, kdy by se výplatou dávky dosavadnímu příjemci zřejmě nedosáhlo účelu, kterému má dávka sloužit, nebo kdyby tím byly poškozovány zájmy osob, které je důchodce povinen vyživovat, anebo nemůže-li oprávněný, popřípadě jeho zákonný zástupce nebo opatrovník, výplatu přijímat. Byl-li důchodci ustanoven zvláštní příjemce, lze důchod poukazovat výhradně k rukám nebo na účet této osoby, jde-li o fyzickou osobu, v případě právnické osoby na účet právnické osoby či k rukám jejího statutárního zástupce.

 

Změna data přiznání

S účinností od 1. ledna 2007 může oprávněný do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení písemně požádat o změnu data:

  • přiznání důchodu nebo jeho výplaty; takovou žádost může podat nejvýše dvakrát v případě přiznání téhož důchodu,
  • uvolnění výplaty starobního důchodu nebo zařízení výplaty starobního důchodu, která nebyla zařízena ode dne přiznání tohoto důchodu; takovou žádost může podat pouze jednou po tomto uvolnění nebo zařízení výplaty.

Informace o podmínkách výplaty důchodu do zahraničí naleznete na https://www.cssz.cz/web/cz/podminky-pro-vyplatu-duchodu-do-zahranici

Zprávy k výplatě důchodu

Další zprávy k tématu "Výplata důchodu: komu, jak a kdy je vyplácen důchod"

   

Výplata důchodu - otázky a odpovědi

  • Kdy se vyplácí důchod?

    Důchody jsou vypláceny měsíčně dopředu v sudých dnech od 2. do 24. dne v měsíci, nebo 15. den v měsíci, pokud je důchod zasílán do zařízení sociálních služeb. V případě, že vychází splatnost důchodu na sobotu, vyplácí se důchod již v pátek. Jestliže vyjde splatnost na neděli, vyplácí se důchod v pondělí.

  • Jaké jsou možné způsoby výplaty důchodu?

    Způsob výplaty důchodu si žadatel volí při podání žádosti o důchod. Způsob výplaty lze kdykoliv změnit. Důchod si můžete nechat zasílat na váš bankovní účet, případně na účet manžela či manželky. Důchod lze vybírat v hotovosti prostřednictvím České pošty. Důchod je možné si nechat zasílat na účet sociálního zařízení, ve kterém je poživatel celoročně ubytován jako klient.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.