Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  08.03.2021 11:29:26

Pandemie drtí hlavně nízkopříjmové, průměrná mzda roste


Česká průměrná mzda v posledním čtvrtletí loňského roku narostla meziročně o nominálních 6,5 %, což po očištění o inflaci odpovídá reálnému růstu o 3,8 %, a nově tak činí 38 525 . Namísto očekávaného zpomalení mzdové dynamiky tak došlo k jejímu zrychlení po předchozím kvartále, který byl kosmetickou revizí zvýšen na 1,8 %. Zároveň ovšem meziročně došlo k poklesu počtu zaměstnanců o 2,9 %. Mediánová mzda se meziročně zvýšila o 5,4 % a dosáhla 32 870 Za celý rok 2020 dosáhl růst české průměrné mzdy 4,4 % nominálně a tedy 1,2 % reálně.

Aktuální hodnota tak navzdory zuřící virové pandemii představuje z historického pohledu velmi líbivý výsledek, který dokonce mírně převýšil průměrný výkon z posledních pěti let, kdy česká ekonomika procházela příznivým obdobím. Mzdový růst byl ovšem tažen do značné míry netržním sektorem. Pandemické bonusy ve zdravotnictví vytlačily tamní mzdovou dynamiku na 31 % a zvyšování platů ve školství dosáhlo 10,6 %, v obou případech při mírně rostoucím počtu zaměstnanců. Vývoj v dalších oborech již tak jednoznačný nebyl. V administrativních činnostech byl sice evidován růst mezd o 9,9 %, zároveň ovšem došlo k úbytku počtu zaměstnanců o 12,2 %. Podobně i růst mezd ve zpracovatelském průmyslu o 3,9 % je třeba vnímat v kontextu úbytku počtu zaměstnanců o 4,4 %. Patrně největší pozornost pak upoutají odvětví kultury, ubytování a pohostinství, tedy ty nejvíce utlumené pandemickými restrikcemi. V ubytování, stravování a pohostinství se sice pokles průměrné mzdy o „pouhých“ 1,8 % může jevit vzhledem k okolnostem jako umírněný, ovšem byl doprovázen úbytkem 18,8 % pracovníků. Kultura pak eviduje dokonce mírný nárůst mezd o 2,1 %, ovšem také odchod 5,3 % zaměstnanců. Za sektory, které závěrem roku 2020 z pohledu pracovního trhu prošly skutečně stabilizovaně, tak lze označit hlavně informační a komunikační činnosti, kde mzdy rostly o 6,5 % bez úbytku pracovníků či zemědělství, které vykázalo přilepšení o 3,4 % a toto ani zde nebylo vykoupeno odlivem pracovní síly.

Z geografického pohledu rostla průměrná mzda nejsvižněji v Ústeckém (9,6 % meziročně) a Olomouckém (8,3 %) kraji, v obou případech ovšem za cenu snížení zaměstnanosti. Naopak nejpomaleji rostly mzdy v Praze (4 %) a Středočeském kraji (5,1 %), kde byl ale zároveň evidován nejnižší odliv pracovníků.

Nepřímá úměra mezi vývojem mezd a počtu pracovníků naznačuje, že aktuální výsledek, byť opticky sympatický, je spíše statistický fenomén. Pandemie evidentně častěji připravuje o práci zaměstnance na hůře placených pozicích a po jejich odchodu tak roste průměrný výdělek. Zároveň se do dat významně propisuje administrativní zvyšování platů ve školství a zdravotnictví. Podle všeho ovšem nijak masově nedošlo k daňové optimalizaci, tedy odkladu výplat ročních odměn do roku 2021, kdy vešel v platnost daňový balíček. I kvůli němu a také očekávanému ochlazování trhu práce předpokládáme, že letos nominální mzdový růst jen těsně překoná inflaci a dosáhne 2,6 %.


Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Diskuze k článku
08.03. 13:35  Podle očekávání (aaa)
08.03. 12:42  Jo a zadlužení? (Marek Z.)

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu MzdyPřečtěte si také:

08.03.2021Průměrná mzda v ČR roste nad očekávání (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
04.12.2020S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
04.12.2020S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.