Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  01.12.2020 17:08:51

Komentář České bankovní asociace k statistice ČNB: vývoj nevýkonných úvěrů k 31.10.2020

S koncem října skončily také odklady splátek úvěrů v souvislosti s koronavirovou pandemií, které banky poskytly svým klientům podle Zákona o odkladech nebo dobrovolně ještě před tímto zákonem. Do 31.10.2020 zveřejňovala ČNB statistiky k těmto odkladům splátek, ale po tomto datu s tím skončila. Veřejnost, média, banky i nás v ČBA ale zajímá, jak se situace ve splácení úvěrů bude vyvíjet právě po ukončení zákonného moratoria.

Proto jsme se v ČBA rozhodli, že budeme podle statistik ČNB sledovat, jak se od listopadu vyvíjejí tzv. nevýkonné úvěry. V listopadu se všichni klienti, kteří odkladu využili, měli vrátit ke svému splácení. Pokud se jim to nedařilo, bude sledovaná kategorie ohrožených úvěrů rychle narůstat. A naopak. Odrazový můstek pro sledování nevýkonných úvěrů je tedy jejich stav k 31.10.2020. V tuto chvíli nabízíme dlouhodobý pohled do minulosti.

Nevýkonné úvěry jako podíl v % k sumě úvěrů k 31.10.2020 – červeně spotřební úvěry domácností, modře nefinanční podniky, žlutě hypoteční úvěry domácností


Zdroj: statistika ČNB

Je až neuvěřitelné, jakých hodnot dosahovaly nevýkonné úvěry před několika lety. Ještě v roce 2015 byly spotřební nevýkonné úvěry domácností přes 12 %. Stav ke konci října letošního roku je 4,17 %!!!

Nejvyšší hodnota nevýkonných úvěrů u nefinančních podniků byla k 30.9.2010 a převyšovala 9 % (9,05 %). Ještě před 5 lety se hodnoty blížily k 7 %. K 31.10.2020 je to 3,46 %. Nejnižší hodnota nevýkonných úvěrů v letošním roce byla u podniků ale v srpnu a činila 3,11 %. Zde už tedy došlo k nepatrnému zhoršení.

Hypoteční úvěry mají svojí delikvenci tradičně nízkou. Na nejvyšších hodnotách přes 3 % byly naposledy v roce 2014. K 31.10.2020 je to 0,80 %!!! Tato hodnota je jedna z nejnižších v Evropě.

Od krize v letech 2008/2009 žijeme v období konjunktury. Roste HDP, rychle rostou mzdy a platy, daří se všem odvětvím hospodářství. Jak už to bývá, nic ale neroste do nebe. O tom nás přesvědčil i letošní rok. Přesto zatím na nevýkonných úvěrech zhoršení není vidět. Naopak. Jak je vidět z následujícího grafu, v tomto roce se nevýkonné úvěry, možná paradoxně, dále snižují (s výjimkou zatím nevelkého zhoršení v září a říjnu u podniků).

Nevýkonné úvěry v mil. – modře nefinanční podniky, červeně spotřební domácností, žlutě hypoteční úvěry domácností


Zdroj: statistika ČNB

Dobré výsledky v nevýkonných úvěrech lze v tomto roce bezpochyby přičítat vládní pomoci a odkladům splátek. První zajímavé porovnání po ukončení odkladu splátek bude k 30.11.2020, které budeme mít k dispozici 31.12.2020.

Autor: Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA


Vladimír Staňura je hlavním poradcem České bankovní asociace. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a na Rotterdam School of Management získal titul MBA. Působil v řadě rolí v domácím i zahraničním bankovnictví. Pro skupinu ČSOB pracoval více než 35 let. Z toho v letech 1991 až 2003 byl členem jejího představenstva. Jeho hlavní odpovědností bylo korporátní bankovnictví, poté retailové bankovnictví a IT včetně elektronického bankovnictví. V letech 2003 až 2017 byl předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny, zkráceně Lišky.
Od r. 2018 pracuje pro Českou bankovní asociaci, za kterou působí ve správní radě Garančního systému finančního trhu. Kromě toho se věnuje jako poradce ČBA otázkám bydlení a jeho financování.
Vášnivě miluje rodinu, aktivní sport, čtení, cestování, cizí jazyky.

Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 40 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a EMMI.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Komentář České bankovní asociace k statistice ČNB: vývoj nevýkonných úvěrů k 31.10.2020

Diskuze a názory uživatelů na téma: Komentář České bankovní asociace k statistice ČNB: vývoj nevýkonných úvěrů k 31.10.2020

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St   9:59  MOORE: Výroba aut bude v roce 2021 v nejlepším případě stagnovat Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
St   9:58  Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
St   9:42  Inflace v Británii vzrostla (20.1.2021) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
St   8:02  Evropská inflace v záporu i po zveřejnění finálních čísel (Ranní zpráva z... Investiční bankovnictví (Komerční banka)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.