Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  29.06.2023 05:54:06

Inflace v Německu v červnu stoupla (Ranní zpráva z finančního trhu)

Z pohledu zveřejňovaných ekonomických dat bude dnešek proti první polovině týdne bezesporu zajímavější. Z Eurozóny se dočkáme sady ekonomických sentiment indikátorů (ESI) z dílny Evropské komise. Ve světle zhoršující se nálady v produkční sféře, jak ukázaly například již zveřejněné PMI indikátory, není překvapivé, že se předpokládá zhoršení ve službách (kde je náš odhad v souladu s tržním konsensem). Trh se pak obává dalšího zhoršení situace v průmyslu, kde my ale již vidíme šanci na pozitivní překvapení vůči tržnímu očekávání. Již publikovaný předběžný odhad spotřebitelské důvěry zaznamenal mírné zlepšení, zejména kvůli postupně odeznívající inflaci. Ta podle nás v červnu ale sestupný trend přerušila, jak ukážou zítřejší data za celou eurozónu či dnešní data za Německo. V případě Německa svou roli sehrál efekt nižší srovnávací základy související s loňským dočasným zlevněním tamní veřejné dopravy. Odpolední americká data na trhy zřejmě příliš impulsů nevnesou. Finální čtení národních účtů za Q1 23 bude hodnotit dávnou minulost, u týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se očekává hodnota v blízkosti předchozího týdne. To znamená, že americký trh práce se již dále neutahuje, ale o nějakém větším rozvolnění zatím nemůže být řeč.

Celkově hodnotíme dnešní ekonomický kalendář jako mírně vyznívající ve prospěch eura a potažmo středoevropských měn. Výrazněji impuls od dnešních dat ale nečekáme.

Středoevropské měny ve středu týdne pod prodejním tlakem

Zatímco na trhu eura s dolarem včera panoval naprostý klid, na středoevropských měnách byla patrná tendence k jejich mírnému oslabování. Z Evropy jsme se včera dočkali zhoršení GfK německé spotřebitelské důvěry pro červenec a červnového zpomalení meziročního růstu peněžní zásoby (měřené agregátem M3). Ani jedno z těchto čísel před odpoledními vystoupeními klíčových centrálních bankéřů na výročním setkání ECB v Sintře trhy nijak nezasáhlo. Teprve v průběhu odpolední seance dolar lehce posiloval směrem k 1,09 USD/EUR, a to díky nižšímu schodku amerického zahraničního obchodu za květen a opětovnému jestřábímu komentáři šéfa americké centrální banky. J. Powell v panelové diskusi v Sintře uvedl, že přestože je měnová politika restriktivní, nemusí to znamenat, že je dostatečně restriktivní a dostatečně dlouho restriktivní. Jeho protějšek z ECB Ch. Lagardeová pak uvedla, že pauza ve zvyšování úrokových sazeb není to, co by ECB zvažovala.

Koruna ruku v ruce s okolními regionálními měnami včera mírně oslabovala, z ranních kotací u 23,63 CZK/EUR se kurz posunul v závěru seance k hladině 23,70 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688