ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  05.12.2022 06:43:58

Prvorepublikoví statistici kritizovali dovoz banánů

Šampaňské, doutníky, whisky, zlato, ale především textilní a kožené výrobky, jako orientální koberce, patřily k nejčastěji dováženému luxusnímu zboží v dobách 1. československé republiky.

V roce 1928 za ně movité vrstvy obyvatel neváhaly utratit přes půl miliardy korun, čímž docházelo k významnému poškozování ekonomiky státu. Nelibost odborníků vyvolával i import již tehdy oblíbených banánů, pomerančů a mandarinek.

V roce 1930 zveřejnil předseda Státního úřadu statistického Jan Auerhan analýzu v Československém statistickém věstníku nazvanou Pokus statistiky zbytečného dovozu. Jeho cílem bylo upozornit odpovědné orgány i širokou veřejnost na nepřiměřený import luxusního zboží. Pokud by se jej podle něj podařilo omezit, odstranil by se velký schodek v bilanci zahraničního obchodu Československa.

Jako základ pro jeho analýzu využil údaje ze statistiky zahraničního obchodu z roku 1928. Celková hodnota dovozu, který by mohl podle něj jakožto luxusní odpadnout, činila 504 milionu , což tvořilo 2,75 % celkového dovozu do republiky. Z uvedené částky připadala čtvrtina na potraviny, třetina na oděvy, zhruba po desetině na tabákové výrobky a bytové vybavení, 15 procent na šperky a ozdoby a dvě procenta na nápoje. Auerhan také upozornil na fakt, že ačkoliv celkový dovoz vzrostl mezi roky 1924 a 1928 o přibližně 20 %, v případě luxusního zboží se navýšil o 134 milionů , tedy o téměř 100 %. Nejvíce u potravin (+373 %), bytového vybavení (+121 %) a nápojů (+106 %). Část tohoto nárůstu však podle něj připadala na vrub spotřeby cizinců pobývajících v našich světoznámých lázeňských městech, jejichž návštěvnost ve 20. letech značně stoupla.

Whisky za milión

Jaké druhy luxusního zboží se těšily mezi společenskou smetánkou, ale i v širších vrstvách obyvatelstva Československa, největší poptávce? První místa ve statistice dovozu zaujímaly textilní a kožené výrobky, konkrétně „celohedvábné tyly a gázy“ (126 milionů ), „zboží kožešnické z jemných kůží“ (56 milionů ) a „vlněné vázané orientální koberce“ (29,5 milionu ). Druhá příčka nicméně patřila výrobkům ze zlata (30 milionů ). Dále následovaly „zboží výstrojné“, kam patřily například jídelní příbory (15 milionů ), „jemné stolní sýry“ (13 milionů ) a „bavlněné krajky a výšivky“ (13 milionů ). Hodnoty dovozu například šumivých vín (3,3 milionu ), likérů (1,3 milionu ) nebo whisky (1 milion ) pak patřily k méně významným.

V časovém porovnání vývoje mezi lety 1924 a 1928 vzrostl nejvíce dovoz likérů, jejichž import stoupnul třiadvacetinásobně. V případě drahokamů a polodrahokamů narostl téměř o sedminásobek a u výstrojného zboží o pětinásobek.

Uherák za pět milionů

Z podrobných tabulek v článku se můžeme dozvědět mnohem více o oblibě konkrétního zahraničního zboží. V roce 1928 se do Československa dovezly čerstvé ústřice za 21 tisíc , mořští raci za 136 tisíc , sladkovodní raci a hlemýždi za 74 tisíc , kaviár a kaviárové náhražky za 658 tisíc a sušené fíky za 351 tisíc . Hodnota dovozu pistácií byla 89 tisíc , artičoků 48 tisíc , jarních jahod 272 tisíc , doutníků a cigaret 654 tisíc , jemných druhů tabáku 66 milionů , pravých perel 2 miliony , ozdobných per (pštrosích, rajčích a podobně) 264 tisíc , vějířů 85 tisíc , umělých květin 1,4 milionu , porcelánových hraček 60 tisíc a stříbrných příborů a lžic 262 tisíc . Exotické zboží ze slonoviny bylo oceněno na 158 tisíc , mužské klobouky z hedvábí na 177 tisíc a bonbóny na 611 tisíc . Velmi oblíbené byly salámy, jako mortadela a uherský salám, jejichž hodnota dosahovala 4,8 milionu a také voňavkářské a kosmetické prostředky oceněné na 9 milionů .

Z dalších dovážených potravin a nápojů můžeme uvést surovou kávu v hodnotě 56,5 milionu , šafrán za 400 tisíc , vanilku za 1,4 milionu , pomeranče a mandarinky za 10 milionů , datle za 730 tisíc , banány za 7 milionů , koňak za 2,6 milionu a rovněž arak a rum za 550 tisíc . Mezi luxusní zboží patřily samozřejmě také hodinky se zlatými pouzdry, jejichž cena dosáhla 6,5 milionu . 16 tisíc pak měly hodnotu divadelní kukátka a dalekohledy ze zlata či platiny. Poněkud překvapivé je, že do této Auerhanovy statistiky luxusního dovozu nejsou zahrnuta luxusní auta. Import osobních vozů ze zahraničí byl patrně velmi nízký, protože tuzemští výrobci zřejmě dokázaly pokrýt domácí poptávku.

Banány jsou jen módní záležitost

Nárůst dovozu luxusního zboží ve 20. letech označil Auerhan za závratný a nezdravý i přesto, že republika ve 2. polovině 20. let prožívala období konjunktury. Zmiňované luxusní předměty patřily podle něj z největší části do konzumu „hořeních deseti tisíc“. I ve spotřebě širokých vrstev se však prý vyskytovalo mnoho zbytečností a relativního nezdravého luxusu. „Takovým nezdravým luxusem byla například stoupající spotřeba pšeničného chleba na úkor chleba žitného, pořizování nákladnějšího a méně trvanlivějšího oděvu na úkor výživné stravy, nesmírné požívání nápojů a nemírné kouření, jež je jistě přepychem velmi zhoubným, protože na zdraví přímo škodlivým. Je jím ale například též obrovské rozšíření spotřeby banánů, jež vlivem nezřízené reklamy stalo se u nás módou, ač skutečná výživná hodnota jejich je velmi malá a nevyrovná se zdaleka výživné hodnotě domácího ovoce,“ podotknul.

Dvanáct tun kaviáru dovezeného v roce 2021

V Auerhanově článku nenalezneme údaje o množství dováženého luxusního zboží, pouze o jeho hodnotě. Porovnání se současností je proto obtížné. Pro zajímavost však uvádíme vybrané údaje z Databáze pohybu zboží přes hranice, dostupné na webu Českého statistického úřadu. V roce 2021 bylo do Česka dovezeno například více jak 30 tun čerstvých plochých ústřic za 2,6 milionu , 175 tisíc tun čerstvých banánů za 2,8 miliardy , 387 tun čerstvých fíků za 25 milionů , 12 tun kaviárů za 13 milionů , 13 tun nedrcené vanilky za 89 milionů , 10,7 tisíce tun čerstvých jahod za 665 milionů , 31,5 tisíce tun pražené kávy za 4,5 miliardy nebo 102 kusů hodinkových pouzder z drahých kovů za 291 tisíc korun.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688