Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  08.03.2021 10:00:23

Průměrná mzda v Česku vykázala výrazný nárůst. Pohled na jednotlivá odvětví odhaluje nevyrovnaný vývoj

Průměrná mzdačeské ekonomice vykázala v závěru loňského roku výrazný nárůst, roli sehrály mimořádné odměny ve zdravotnictví. Meziroční nárůst průměrné nominální mzdy o 6,5 % byl nejsilnější od druhého čtvrtletí roku 2019, pohled na jednotlivá odvětví ale odhaluje velmi nevyrovnaný vývoj. Mzdový růst ve zdravotní a sociální péči na úrovni 31 % anebo ve vzdělávání o 10,6 % kontrastuje s nízkým mzdovým růstem anebo dokonce poklesem v jiných odvětvích české ekonomiky.

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v loňském závěrečném čtvrtletí činil 6,5 %, a vykázal tak nejsilnější dynamiku od druhého čtvrtletí roku 2019.

Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, vzrostla o 3,8 %, což znamená nejsilnější výsledek od prvního čtvrtletí roku 2019.

Výrazně tak bylo překonáno očekávání finančního trhu, jež v případě růstu reálné mzdy činilo 1,0 %.

ČNB pak ve své únorové prognóze dokonce pro reálnou mzdu pro loňské závěrečné čtvrtletí čekala meziroční pokles o 0,5 %.

Opticky velmi silný růst průměrné mzdy ale v detailech skrývá velmi nevyrovnaný vývoj v jednotlivých odvětvích tuzemské ekonomiky.

Zdravotnictví a sociální služby vykázaly meziroční mzdový nárůst o 31 %, tahounem byla výplata odměn zdravotníkům za první koronavirovou vlnu. Dvouciferný růst průměrné nominální mzdy vykázalo také vzdělávání a blízko 10 % byl růst mezd u administrativních a podpůrných činností. Dobře si vedly také informační a komunikační činnosti s meziročním růstem průměrného nominálního výdělku o 6,5 %.

Pokles v oblasti pohostinství i nemovitostí

Na druhou stranu, činnosti v oblasti nemovitostí vykázaly pokles mezd o 5,7 %, o 1,7 % meziročně klesl průměrný výdělek v pohostinství a stravování a mírný pokles vykázalo také peněžnictví a pojišťovnictví.

V několika dalších odvětvích se procentuální nárůst meziročního výdělku pohyboval těsně nad nulou.

Vzhledem k těmto specifikům, kdy byl silný mzdový růst soustředěn do několika mála odvětví, nebude dle mého názoru ČNB mzdový vývoj za loňské závěrečné čtvrtletí vnímat jako významné inflační riziko, jakkoliv růst průměrné mzdy výrazně překonal očekávání centrální banky.

Vrátíme-li se k ekonomice jako celku, kde nárůst průměrné mzdy činil 6,5 %, tak celkový objem mezdekonomice v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl meziročně o 3,5 % s tím, jak celkový nárůst nominální mzdy musíme upravit o pokles zaměstnanosti, jenž v meziročním vyjádření činil 2,9 %.

Dramatický pokles zaměstnanosti hlásí odvětví ubytování, stravování a pohostinství, kde se zaměstnanost v závěrečném čtvrtletí propadla o 18,8 %.

Administrativní a podpůrné činnosti hlásí meziroční pokles zaměstnanosti o 12,2 %. Pokles zaměstnanosti se týkal většiny odvětví v tuzemské ekonomice včetně zpracovatelského průmyslu s poklesem o 4,4 %. Zajímavý je nárůst zaměstnanosti u činností v oblasti nemovitostí, jenž činil 14,5 %, což dokumentuje pokračující zájem o nákup nemovitostí.

Výhled pro letošní rok

Pokles zaměstnanosti lze čekat i v letošním prvním čtvrtletí s tím, jak bude loňský propad HDP postupně prosakovat do tuzemského trhu práce.

Pokud se ale podaří dostat pandemii pod kontrolu a pokud se začne zotavovat aktivita ve službách, tak by se v dalších čtvrtletích mohla začít oživovat zaměstnanost v české ekonomice a viditelné by to mělo být zejména v roce 2022.

Za celý rok 2020 průměrná nominální mzdačeské ekonomice vzrostla o 4,4 %, což byl nejslabší růst od roku 2016. Reálná mzda, tedy výdělek očištěný o inflaci, vzrostla o 1,2 %, což byl nejslabší růst reálné mzdy od roku 2013.

Pro letošní rok lze čekat růst nominální mzdy v pásmu 4 % až 5 %, v reálném vyjádření by tak průměrný výdělek v ekonomice za celý rok 2021 mohl vzrůst zhruba o 2 %.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.