Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  27.02.2021 19:25:08

Sedm důvodů proč odmítnout totální ekonomický lockdown, tj. zejména uzavírku průmyslu a velkých firem. „Zahubíme si ekonomiku, ale nezahubíme virus.“

Důvodů, proč odmítnout totální ekonomický lockdown, je víc, zhruba sedm. 

Firmy zajišťují podstatnou část ekonomického výkonu naší země. Kdyby nefungovaly, poroste míra nezaměstnanosti, zpřetrhají se vztahy těchto firem se zahraničními dodavateli či odběrateli. V jiných zemích navíc takto přísný lockdown není, což by znamenalo, že by získaly konkurenční výhodu, nebo by české subdodavatele nahradily dodavateli z jiných zemí. A takto zpřetrhané vazby by se už nemuselo nikdy podařit obnovit. Loni na jaře byla v těžkém lockdownu celá Evropa, proto toto tehdy nehrozilo. Navíc firmy většinově dodržují opatření a také v nich bude probíhat rozsáhlé testování, které výrazně zlepší možnosti boje s pandemií. Podle vládního plánu mají být testovány zhruba dva miliony lidí z podnikového sektoru, a jestliže nebudou chodit do práce, nepodaří se takto organizovaně otestovat tak podstatnou část populace. 

Nejlepší odpověď na situaci okolo covidu měl Nový Zéland, nejhorší naopak Brazílie (viz horní z obrázků níže). Zéland má přitom výrazně benevolentnější opatření než Brazílie, lockdown tam zdaleka nebyl tak přísný (viz spodní z obrázků níže). Takže my tu máme přísnější lockdown než Nový Zéland, ale přitom jsme na tom mnohem hůř. Takže to nezávisí na tom, jak přísná tu máme opatření, ale na řadě dalších věcí - a jednou z nich je, zda lidé dobrovolně dodržují opatření. A lze se důvodně obávat, že nálada ve společnosti je taková, že lidé budou z dalších zpřísnění či zákazů jedině otrávení, dodržovat je stejně nebudou a situace se nezlepší, ale ještě si k tomu ochromíme ekonomiku. 

To, že lidé mohou chodit pracovat, je pro ně navíc psychický podpůrný faktor. Dlouhodobá práce z domova podle mnohých výzkumů není optimální pro psychické zdraví. A kdyby lidé z průmyslu zůstali doma a nic nedělali, začnou propadat skepsi, budou ještě víc rozladěni a tím méně budou ochotni dodržovat opatření. Na rozdíl od loňského jara totiž lidé nemají pocit, že opatření k něčemu jsou a nevidí světlo na konci tunelu. 

Lockdown má jistě své přínosy, nejvíce zvyšuje šanci na vyhubení viru, ale odhlíží od všeho ostatního, ekonomických i sociálních aspektů. Lze v něm spatřovat spoustu rizik a nákladů. Náklady tohoto opatření by byly vyšší než přínosy. Nesmírně bychom se ochudili po stránce ekonomické. Navíc však není zaručeno, že potom, co bychom opatření zase uvolnili, že bychom nad virem zvítězili. Takže bychom si vyhubili ekonomiku, ale není zaručené, že bychom vyhubili i virus. Současná opatření nás stojí 1-2 miliardy denně, v závislosti na tom, jestli je všední den nebo víkend. Pokud bychom přistoupili k tvrdému lockdownu, náklady stoupnou na minimálně 4 miliardy za den. Do toho však nepočítám například narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Takže by to ve skutečnosti bylo ještě mnohem víc. 

Aby navíc lockdown fungoval, lidé musí chtít dodržovat opatření. Jenže v tuto chvíli jsou velice rozladění, frustrovaní, unavení z chaotické vládní komunikace. Lidé nemají naději, nevěří opatřením, nedůvěřují vládě. A pokud nebudou součinní, lockdown stejně nebude mít takový efekt. Nejlepší by proto podle mě bylo dodržovat stávající opatření, ale striktněji je vymáhat, jako to dělají mnohé další státy. Když budeme nadále zpřísňovat, zahubíme si ekonomiku, ale nezahubíme virus, protože lidé stejně nebudou spolupracovat. Dát lidem pozitivní motivaci by bylo daleko účinnější než opět přitvrdit. 


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688