Orange Academy (Orange Academy)
Práce  |  30.06.2019 12:30:11

Mzdové náklady zaměstnavatelů jsou mnohdy likvidační!

Současná situace na pracovním trhu je velice příznivá a nezaměstnanost České republiky je na skvělé úrovni 2,6 % k datu 31.5.2019, což je jedna z nejnižších hodnot v Evropské Unii. Rovněž dochází ke vzrůstu ekonomiky a firmy stále potřebují nabírat nové zaměstnance, na druhou stranu to pro menší podnikatelské subjekty znamená relativně značnou finanční zátěž, která ohrožuje jejich podnikání, malé firmy se tak mohou snadno dostat do existenčních potíží…

 

 

Jaké jsou náklady zaměstnavatele v případě průměrné hrubé mzdy?

Kvůli nedostatku uchazečů o práci roste tlak na růst mezd zaměstnanců. Kromě navýšení mezd to ale pro zaměstnavatele také znamená vyšší odvody na zdravotní a sociální pojištění. V prvním čtvrtletí roku 2019 vzrostla hrubá měsíční mzda dle vyhodnocení Českého statistického úřadu o 7,4 %, tedy na částku 32.466 . Avšak dle statistiků na průměrnou mzdu nedosáhnou až dvě třetiny zaměstnanců. Průměrná mzda se v České republice stále zvyšuje od počátku roku 2014. V případě současné výše průměrné mzdy 32.466 zaměstnavatel odvede 25 % z této částky na sociální pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, což činí 8.117 . Dále odvádí 9 % na zdravotní pojištění, což činí 2.922 . Celkové náklady zaměstnavatele u zaměstnance pobírajícího průměrnou mzdu jsou tedy 43.505 . Firma reálně zaplatí za své zaměstnance o třetinu více, než je jejich hrubá mzda.

Kolik zaplatí podnikatel za zaměstnance? Podívejte se na kalkulačku daní a pojištění OSVČ.

 

Kalkulačka čisté mzdy 2019. Víte, kolik zaplatíte na odvodech a daních?

Výši vaší mzdy určuje zaměstnavatel, ten se však musí pohybovat v hodnotách, jež určuje zákon. Spodní hranici určuje minimální mzda, která je od ledna letošního roku 13.350 v případě práce na plný úvazek. Na internetu najdete spoustu užitečných online pomůcek na detailní výpočet vašeho výdělku. Kalkulačka čisté mzdy pro rok 2019 je aktualizovaná na stránkách www.kurzy.cz/kalkulacka/mzdova-kalkulacka/www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy, www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/, www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/. 

 

Nedostatek pracovních sil nutí firmy navyšovat mzdy

Firmy jsou nuceny pro nalákání nových potencionálních zaměstnanců a pro udržení těch stávajících navyšovat mzdy. Největší nedostatek pracovních sil je zaznamenán na pozicích, kde je nutná odborná vysokoškolská kvalifikace, např. elektroinženýři, průmyslový designéři či IT odborníci. Neustále se firmy shánějí i po pozicích, jako jsou řidiči, administrativní pracovníci a účetní. Kromě obecných nákladů na zaměstnance jsou firmy nuceny platit další poplatky na režii, jako jsou nájmy kanceláří, skladů a výrobních hal, topení a elektřina. V kanceláři jsou to poplatky za pravidelnou aktualizaci nejrůznějších software (kancelářský, antivirový, účetní apod.). Mezi další náklady zaměstnavatele ještě připočtěte pojištění odpovědnosti za zaměstnance, cestovní náklady a různá školení. Další kapitolou jsou úhrady zaměstnavatele na pracovníka, který zrovna nepracuje, a to když čerpá dovolenou nebo je na nemocenské (od 4. dne).

Zaměstnanec se musí zaměstnavateli opravdu vyplatit!

Když si spočítáte všechny náklady zaměstnavatele, zjistíte, že se mu zaměstnanec musí opravdu vyplatit a vydělat mu víc, než jen na poplacení výše uvedených poplatků. To je také důvod, zvláště u menších podnikatelů, že zaměstnávají levnou pracovní sílu ze zahraničí načerno. V českých poměrech takto zaměstnanci neriskují, pokud by to prasklo, měli by čeští zaměstnanci velké problémy, a to jim za to nestojí. Dost často se však praktikuje minimální nebo nižší mzda a zbývající část dostává zaměstnanec tzv. na ruku, tedy opět načerno. Zaměstnanci pak mohou mít problém při získávání hypotéky, úvěrů a také se jim oficiálně počítá menší částka na důchodové pojištění. Z dlouhodobého hlediska je to tedy pro zaměstnance nevýhodné.

Kdo nakonec zaplatí mzdové poplatky zaměstnavatele?

I poctiví zaměstnavatelé, kteří uvádějí veškerý výdělek zaměstnanců na pracovní smlouvě, se snaží mít co nejnižší náklady za zaměstnance. Nezvyšují jim tedy mzdu tak, jak by si opravdu zasloužili, spíše jen když už je to nevyhnutelně nutné. Dost často zaměstnavatelé využívají podporu z Úřadu práce, kdy vyberou na novou, méně kvalifikovanou pracovní pozici někoho z evidence nezaměstnaných uchazečů o práci. Za splnění určitých podmínek pak několik měsíců dostávají velmi slušnou podporu na část jejich mzdového ohodnocení. Řešením pro menší podnikatelské subjekty by bylo snížení odvodů a jiných nákladů, které mají za své zaměstnance. Co si o tom myslíte vy?

Autorka: Bc. Michaela Prátová, lektor a garant rekvalifikačního kurzu Mzdové účetnictví se základy personalistiky, který probíhá ve 21 městech po celé ČR, od roku 2009. Přečtěte si 288 recenzí kurzu.

Editorka: Zuzana Klímová

Orange Academy

Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.

Více na https://orangeacademy.cz

01.07. 13:11  V Číně (petr petr)
01.07. 12:37  Vysoke mzdy? Opravdu? (pavelv)
30.06. 21:30  Mzdy a daně (Jiří)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688