Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  08.09.2009 09:17:33

ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%


Národní účty - 2. čtvrtletí 2009

Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %, celková zaměstnanost se snížila o 1,6 %. Ve srovnání s 1. čtvrtletím HDP vzrostl o 0,1 %, zaměstnanost však dále klesla (o 1,2 %).

* * *
Propad ekonomiky měřený vývojem hrubého domácího produktu se podle disponibilních datových zdrojů v uplynulém čtvrtletí zastavil. Po dvou výrazných mezičtvrtletních poklesech* - o 1,3 % v posledním loňském a zejména o 4,8 % v prvním letošním čtvrtletí – HDP ve 2. čtvrtletí nepatrně mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 %.
Meziročně HDP ve 2. čtvrtletí klesl o 5,5 %, tj. nejvíce za dobu existence samostatné České republiky. V úhrnu za 1. pololetí byl vytvořen o 5,0 % nižší HDP než ve stejném období roku 2008 (pokles v 1. čtvrtletí byl upřesněn na 4,5 %).

Poznámka redakce: Podle předběžných údajů rostl HDP ve 2Q o 0,3% mezikvartálně a poklesl o 4,8% meziročně.
 
Na nabídkové straně ekonomiky přispěl ke stabilizaci mezičtvrtletního vývoje celkové hrubé přidané hodnoty (HPH) především zpracovatelský průmysl, který (po propadu o 9,5 % v prvním čtvrtletí) ve 2. čtvrtletí zvýšil výkonnost o 1,3 %. Významný byl i příspěvek stavebnictví, které oproti 1. čtvrtletí vzrostlo o 2,6 %. Naopak dále klesal ekonomický výkon odvětví obchodu (včetně opravárenství a prodeje pohonných hmot) o 1,4 % a energetiky o 12,1 %.
V meziročním srovnání měl největší vliv na celkovou HPH propad zpracovatelského průmyslu (o 12,8 %). Značné meziroční poklesy postihly odvětví energetiky (o 21,9 %), obchodu (o 8,3 %), dopravy (o 7,0 %) a podnikatelských služeb (o 4,2 %).
 
Vývoj daní z produktů, které zahrnují hlavně daň z přidané hodnoty a spotřební daně, celkový pokles HDP téměř neovlivnil, když v meziročním srovnání tato daň klesla pouze o 0,6 %.
 
Jednotlivé složky poptávky přispěly ve 2. čtvrtletí k meziročnímu i mezičtvrtletnímu vývoji ekonomiky značně diferencovaně:
  • Zvýšení výdajů  na konečnou spotřebu meziročně o 1,9 % mělo na HDP pozitivní vliv 1,3 procentního bodu (p.b.). Podílelo se na něm zvýšení výdajů jak domácností, tak i institucí zahrnovaných do sektoru vlády. Nevýrazný meziroční nominální růst výdajů domácností o 2,2 % byl jen mírně ovlivněn zvýšením spotřebitelských cen, takže v reálném vyjádření tyto výdaje vzrostly o 1,6 %. Výdaje institucí vládního sektoru zahrnované do výdajů na konečnou spotřebu byly o 2,7 % nad úrovní loňského 2. čtvrtletí. Podstatně se zde projevilo zvýšení nákladů zdravotních pojišťoven na zdravotní péči. Mezičtvrtletně výdaje na konečnou spotřebu vzrostly o 0,2 %, když výdaje domácností byly vyšší o 0,3 %, zatímco vládní výdaje o 0,2 % klesly.
  • Meziroční pokles tvorby hrubého kapitálu se dále prohloubil z 18,1 % v prvním na 24,9 % ve druhém čtvrtletí. Záporný vliv této výdajové složky na vývoj HDP tak dosáhl 6,1 p.b. Samotná tvorba fixního kapitálu byla meziročně nižší pouze o 7,2 %, výrazný pokles však byl zaznamenán u zásob. Jejich snížení v běžných cenách v průběhu 2. čtvrtletí bylo odhadnuto na 32,2 mld. , zatímco ve stejném čtvrtletí loňského roku zásoby o 7,4 mld. vzrostly. Mezičtvrtletně se tvorba hrubého kapitálu snížila o výrazných 8,7 %, z toho fixního o 1,2 %.
  • Aktivní saldo zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách (+ 56,7 mld. ) bylo o 8,5 mld. vyšší než v loňském 2. čtvrtletí. Ve stálých cenách však bylo celkové saldo (čistý vývoz) vlivem značně rozdílného vývoje vývozních a dovozních cen meziročně horší o 7,8 %, vývoz v reálném vyjádření klesl o 16,6 % a dovoz o 17,0 %. Čistý vývoz tak měl na meziroční vývoj HDP negativní vliv 0,7 p.b. V mezičtvrtletním srovnání nastal ve 2. čtvrtletí pozitivní obrat, když vývoz vzrostl o 1,1 %, zatímco dovoz se snížil o 1,6 %.
 
běžných cenách hrubý domácí produkt meziročně klesl o 2,1 % na 903,0 mld. . Úhrnná cenová hladina vyjádřená implicitním deflátorem HDP vzrostla o 3,6 %.
 
Se snížením výkonnosti ekonomiky souvisel i pokles zaměstnanosti, která se po odstranění sezónních vlivů snížila ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,2 % a meziročně o 1,6 %. V ekonomice bylo ve 2. čtvrtletí zaměstnáno (podle metodiky národních účtů) průměrně 5 179 tisíc osob, o 83 tisíc méně než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

* * *
                   
S ohledem na změny v datových zdrojích let 2007 a 2008 a s cílem poskytnout maximálně aktuální informace o trendech vývoje ekonomiky v podmínkách ekonomické krize provedl Český statistický úřad mimořádnou revizi časových řad čtvrtletních národních účtů, kterou nyní zveřejňuje. Upozorňuje však, že ukazatele za rok 2008 budou dále zpřesněny v návaznosti na nyní dokončovanou úplnou soustavu ročních národních účtů a budou publikovány spolu se čtvrtletními účty za 3. čtvrtletí dne 9. prosince. Rozsah stávajících úprav HDP ve čtvrtletní periodicitě ilustruje následující tabulka.

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy

Tab. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy
 


Zdroj: ČSÚ
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 16:15  Německo - ZEW index očekávání místo poklesu rostl Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Út 14:56  TikTok jako tučný úlovek pro Microsoft Saxo Bank (Saxo Bank)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Dovolená

Semafor, Cestování

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies