Nezaměstnanost v kraji byla v rámci Česka druhá nejnižší

Ke konci roku 2024 byl v kraji evidován tradičně zvyšující se podíl nezaměstnaných osob vlivem nastupujícího zimního období a ukončení sezónních prací. Ve srovnání s rokem 2023 byl rok následující s ohledem na nezaměstnanost méně příznivý. Hodnota podílu mapovaná v kraji k 31. 12. 2024 byla nejvyšší od dubna 2021, ale zároveň druhá nejnižší v mezikrajském srovnání. V rámci kraje byl nejnižší podíl nezaměstnaných osob evidován v okrese Plzeň-jih, který byl zároveň třetím s nejnižší nezaměstnaností v porovnání všech okresů Česka a první s nejnižším počtem uchazečů v evidenci úřadu práce.

V Plzeňském kraji bylo k 31. 12. 2024 dosaženo hodnoty podílu nezaměstnaných osob 3,26 %, která byla druhou nejnižší v rámci krajů Česka (republikový průměr 4,10 %). Nejnižší podíl byl zaznamenán v Hl. městě Praze (2,80 %), nejvyšší naopak v Ústeckém kraji (6,21 %). Zároveň se jedná o nejvyšší hodnotu mapovanou v kraji od dubna 2021. Meziročně se hodnota podílu zvýšila o 0,37 procentního bodu (dále jen p. b.) a od konce předcházejícího měsíce listopadu o 0,26 p. b. Tento nárůst je typickým pro začínající období zimy, kdy končí sezónní práce například ve stavebnictví, zemědělství nebo cestovním ruchu. Právě v této souvislosti kolísají v průběhu roku hodnoty podílu zejména u mužů, kteří jsou na pracovní příležitosti v těchto odvětvích navázáni. Z hlediska pohlaví tak byl k 31. 12. 2024 zřejmý nárůst podílu nezaměstnaných mužů meziměsíčně o 0,37 p. b. na rozdíl od žen, kde se hodnota zvýšila jen o 0,15 p. b. Z hodnot jednotlivých měsíců je zřejmé, že vývoj nezaměstnanosti v kraji byl ve srovnání s rokem 2023 méně příznivý. Hodnota podílu nezaměstnaných osob se v průběhu roku pohybovala nejčastěji kolem hraničních 3 %, výjimkou bylo pouze období začínajících letních prací, a to konkrétně měsíc květen a červen, kdy byl podíl nižší.

Úřady práce uchazečům k 31. 12. 2024 nabízely 15 757 pracovních míst, což bylo o 1 817 míst méně než na konci předcházejícího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 byl pokles dokonce více než pětinový (o 4 629 pracovních míst). Tato skutečnost předznamenávala výrazně vyšší počet uchazečů na 1 pracovní místo v evidenci úřadu práce, který dosáhl hodnoty 0,9, což je o 0,3 více než koncem roku 2023 a o 0,1 více ve srovnání s koncem předchozího měsíce. Jedná se také o nejvyšší hodnotu mapovanou v Plzeňském kraji od dubna 2017. V regionálním srovnání byla tato hodnota i přes nárůst třetí nejnižší po Praze a Středočeském kraji.

  • Více informací najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí
  • Podíl nezaměstnaných osob a uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce (tabulka 1)
  • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a pracovní místa v evidenci úřadu práce v Plzeňském kraji (tabulka 2)
  • Nezaměstnanost v Plzeňském kraji k 31. 12. 2024 (aktualita v pdf)

Zařazenost 15.01.2025 09:01:00
ZdrojČSÚ - Plzeňský
Originálcsu.gov.cz/plk/nezamestnanost-v-plzenskem-kraji-k-31-12-2024
guidNone

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.