Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  22.01.2019 06:03:59

Kdy čínská ekonomika narazí?


„Varoval jsem před vývojem v čínské ekonomice s tím, že jde o nebezpečnou oblast, kterou světová ekonomika nyní opravdu nepotřebuje. Jenže toto varování zaznělo před šesti lety,“ píše na stránkách The New York Times Paul Krugman s tím, že podobné predikce čínské krize zaznívají i z úst jiných ekonomů již dlouho. A žádný kolaps se nekoná. Nyní se podle ekonoma čínské hospodářství opět dostává do problémů a je tak namístě se ptát, zda přichází den, kdy se proroctví naplní.

Krugman odpovídá, že on sám nemá ponětí, ovšem „problémy Číny jsou reálné“. Čínská vláda ale „opakovaně dokázala svou schopnost a ochotu udělat vše, co je třeba, na podporu ekonomiky. V tom se nenechává omezit ani nějakou pevně danou ideologií ani náznakem nějakého demokratického procesu. „Možná jde o další názorný důkaz fungování Dornbuschova zákona, který je pojmenován podle mého starého učitele Rudiho Dornbusche. Podle něj krizím trvá příchod mnohem déle, než se domníváme, ale pak k nim dojde mnohem rychleji, než bychom čekali,“ píše ekonom.

Co považuje Krugman za nejslabší články čínského hospodářství? Jeho fundamentálním problémem je vnitřní nerovnováha s extrémně vysokými investicemi. A dnes již země není schopna exportovat své přebytky do zbytku světa tak jednoduše jako v minulosti. Vysoké investice pak znamenají, že firemní sektor má stále větší problémy s dosahováním potřebné návratnosti těchto výdajů. Tento problém ještě zhoršuje uzavírání technologické mezery mezi Čínou a Západem, které znamená, že klesá potenciál pro další prudký růst. Ten pak navíc brzdí i demografický vývoj, který je do značné míry odrazem dřívější politiky jednoho dítěte.

Čína tedy nadále nemůže investovat více než 40 % HDP a musí se přesunout k vyšší spotřebě. To znamená „přesun zisků od státem vlastněných společností k veřejnosti, posílení systému sociální podpory a tak dále. Jenže podle Krugmana vláda tímto směrem nekráčí a namísto toho zvyšuje zadlužení státních firem a celého podnikatelského sektoru. V podstatě tak udržuje investice vysoko i přes jejich klesající návratnost. Takový směr ale nejde držet donekonečna a jednou musí narazit. Zde však Krugman opět připomíná, že podobná varování zaznívají již roky, takže je nutno „aplikovat je s potřebnou dávkou skepse“.

Co by znamenaly vážnější čínské problémy pro světovou ekonomiku? Zde je podle ekonoma třeba mít na paměti, že tato země již v celku nevytváří obrovské obchodní přebytky (její přebytky s USA jsou spíše výjimkou). Čína se proto stala velkým trhem pro zahraniční firmy a v roce 2017 dosáhla hodnota jejích importů 2,2 bilionu dolarů, zatímco dovozy do USA dosáhly výše 2,9 bilionu dolarů. Z tohoto pohledu se z ní stala „podobná lokomotiva táhnoucí světovou ekonomiku, jakou jsou USA“. Její brzdění by se tak do světové ekonomiky promítlo velmi citlivě, a to zejména u zemí, které jsou významnými vývozci komodit.

Zdroj: The New York Times



 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá   8:17  Deflátor amerického HDP vzbuzuje rozruch ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá   7:13  Inflace zůstává v USA hlavním problémem (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Pá   6:18  Zahraniční obchod Česka dlouhodobě roste ČSÚ (ČSÚ)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688