ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  04.12.2023 09:00:00

Mzdy v Plzeňském kraji nominálně vzrostly na 41 220 Kč, reálně však klesly. Plzeňský kraj se ve 3. čtvrtletí 2023 zařadil na čtvrtou pozici s výší průměrné mzdy

Ve 3. čtvrtletí roku 2023 mzdy v Plzeňském kraji nominálně vzrostly, pokud však zohledníme inflaci, průměrné mzdy reálně poklesly. U evidenčního počtu zaměstnanců došlo meziročně k mírnému nárůstu.

Plzeňský kraj se ve 3. čtvrtletí 2023 zařadil na čtvrtou pozici s výší průměrné mzdy1 přepočtené na osoby plně zaměstnané mezi jednotlivými kraji České republiky. Mzda činila 41 220 a oproti stejnému období roku 2022 došlo k jejímu navýšení o 2 930 , tj. o 7,7 %. Lépe jsou na tom kraje Hl. město Praha (51 925 ), Středočeský (42 990 ) a Jihomoravský (41 812 ). Nejnižší průměrná mzda byla zjištěna v Karlovarském kraji, a to 37 164 , což je o 5 494 méně, než je republikový průměr (42 658 ). Je třeba zdůraznit, že průměrná mzda v ČR je ovlivněna především výší mzdy v Praze, výše průměrné mzdy v ČR tak kromě Středočeského nedosahuje již žádný další kraj.

 

 

Ve všech krajích průměrná mzda nominálně vzrostla, nejvíce v Ústeckém (o 8,0 %), nejméně pak v Praze (o 5,9 %). Spotřebitelské ceny v ČR celkem se zvýšily za uvedené období o 8,0 %, ve 13 krajích a v ČR celkem došlo k reálnému poklesu mezd, v Ústeckém kraji reálné mzdy stagnovaly. V celorepublikovém úhrnu průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 7,1 %, reálně se však snížila o 0,8 %. Medián mezd činil 37 492 a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,1 %, u mužů dosáhl 40 153 , u žen 34 705 .

 

 

 

 

Počet zaměstnanců 2 se oproti stejnému období předchozího roku v kraji zvýšil o 2,0 tisíce na 217,8 tisíc. K nárůstu počtu zaměstnanců došlo jen ve 3 krajích ČR, nejvýraznějšího navýšení bylo dosaženo v Praze (o 3,2 %), druhý byl Plzeňský kraj (o 0,9 %), naopak nejzásadnější pokles byl zaznamenán v Pardubickém kraji (o 1,2 %). V celé České republice se evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plně zaměstnané zvýšil o 16,3 tisíce zaměstnanců, tj. o 0,4 %.

 

 

 


1 Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na jednoho zaměstnance evidenčního počtu za měsíc. Do mezd se zahrnují základní mzdy a platy, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, odměny, náhrady mezd a platů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem. Jedná se o hrubé mzdy, tj. před snížením o pojistné na všeobecné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, zálohové splátky daně z příjmů fyzických osob a další zákonné nebo se zaměstnancem dohodnuté srážky. Průměrná hrubá měsíční mzda přepočtená na osoby plně zaměstnané zohledňuje délku pracovního úvazku.

 

2 Průměrný evidenční počet zaměstnanců přepočtený vyjadřuje přepočet na plně zaměstnané (s plnou pracovní dobou). Do evidenčního počtu zaměstnanců se zahrnují všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou ke zpravodajské jednotce v pracovním, služebním nebo členském poměru (kde součástí členství je pracovní vztah). Nezahrnují se např. ženy na mateřské dovolené, osoby na rodičovské dovolené (nepracují-li současně v pracovním poměru), učni, osoby pracující pro firmu na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, osoby vykonávající veřejné funkce (např. poslanci, senátoři, uvolnění členové zastupitelstev všech stupňů, soudci, aj.).

 

Kontakt:

Mgr. Tereza Mildorfová
Krajská správa ČSÚ v Plzni
Tel.: 377 612 108
E-mail: tereza.mildorfova@czso.cz

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688