Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  24.11.2023 08:50:07

Je politika ECB přiměřená?

Včerejší data jsou jasně protiinflační a měla by se odrazit v odpovídající politice ECB. Což se zatím neděje. Na toto téma jsem psal tento týden krátký text do Sloupku E15.

Z eurozóny i USA přicházejí data, která mohou signalizovat významné ochlazení vývoje ekonomické aktivity a tím i inflačních tlaků. Eurozóny se to týká již řadu měsíců, ve Spojených státech se začala data zhoršovat až v posledních týdnech, když předtím vycházela nečekaně příznivá. S tím se nabízí otázka, zdali ECB nebo Fed svou stále velmi přísnou politikou nebojují s minulou inflací a neměly by se spíše začít zaměřovat na tu budoucí, kterou na rozdíl od té současné dokážou ovlivnit.

Jedním z hlavních problémů inflace z pohledu měnové politiky jsou relativně dlouhá zpoždění mezi změnou úrokových sazeb a změnou inflace. Současná inflace v USA či eurozóně je důsledek souběhu inflačních šoků někdy z období zhruba přede dvěma roky a v té době (z expost pohledu) příliš uvolněné měnové politiky, která tento proinflační vývoj včas nebrzdila.

S tím souvisí i to, že inflace obvykle slábne jen pomalu. To vidíme ostatně i nyní, kdy ceny v sektorech služeb či obchodu stále meziměsíčně rostou. Zpoždění, než se slabá poptávka dostane do cenového vývoje v těchto oblastech, může být klidně rok a půl. Jinými slovy aktuální slabá makrodata se do inflace dostanou až někdy v první polovině příštího roku. A nedá se vyloučit, že nepříjemně překvapí obě hlavní centrální banky, které pak v návaznosti posunou své současné optimistické prognózy inflace směrem dolů.

V takovém případě už ale může být pozdě a měnová politika by tak reagovala na makrovývoj později, než by bylo z pohledu dat optimální. To by dále přes negativní vliv na tolik potřebné investice utlumovalo ekonomiky a prodlužovalo období slabého makrovývoje. Navíc případná recese může zvýšit šanci populistů na výhru v řadě voleb, což opět nemusí být z hlediska dlouhodobého ekonomického vývoje optimální. Celkově tak nejenže tu prostor pro pokles sazeb ECB či Fedu je, ale brzký začátek uvolnění měnové politiky může být i docela žádoucí.

Jiří Polanský, analytik České spořitelny  

 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688