cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  24.10.2023 15:40:06

Ekonomický výkon eurozóny zůstane v nejbližších měsících utlumený, na obzoru se však čeká oživení - Globální ekonomický výhled - říjen 2023 - Eurozóna

Ekonomický výkon eurozóny zůstane v nejbližších měsících utlumený, na obzoru se však čeká oživení. V první polovině roku HDP zhruba stagnoval a nově příchozí data naznačují, že ani během třetího čtvrtletí nedošlo k toužebně očekávanému oživení. Zahraniční poptávka po produkci z eurozóny zůstává snížená, přičemž její výraznější obnovení lze čekat zřejmě až v příštím roce. Přísná měnová politika se skrze utaženější finanční podmínky podílí na útlumu investic. Donedávna odolný sektor služeb, který kompenzoval pokles výkonu v průmyslu, nyní hlásí rovněž opadající poptávku. Celkově pak nad ekonomikou visí těžký oblak nízké důvěry jak podnikatelů, tak spotřebitelů. Ve střednědobém horizontu nicméně hospodářskou výkonnost povzbudí růst reálných příjmů, jelikož trh práce zůstává napjatý. Nezaměstnanost je rekordně nízká a pokračující růst nominálních mezd při klesající inflaci začne brzy povzbuzovat růst spotřebitelských výdajů. Výhledy hospodářského růstu se posunuly níže. Podle nově vydaných prognóz MMF a OECD lze po letošním spíše anemickém výkonu očekávat v příštím roce návrat zhruba na úroveň dlouhodobého normálu (nový výhled růstu HDP eurozóny v desetiletém horizontu je dle šetření CF 1,1 %). Naproti tomu CF už ve zřetelnější oživení příští rok nevěří.




Inflace v eurozóně zůstane zvýšená i příští rok. Podle předběžného odhadu v září zpomalil meziroční růst HICP na 4,3 %, když se přibrzdil růst cen služeb, neenergetické průmyslové produkce i potravin a prohloubil se meziroční pokles cen energií. Dezinflace tak po několika předchozích měsících nabrala opět rychlejší tempo. Nejenže již v žádné ze zemí eurozóny nedosahuje inflace dvouciferných hodnot, ceny v Nizozemsku jsou nyní dokonce nižší než před rokem. V následujících měsících mohou být její hodnoty nicméně rozkolísané vlivem efektů srovnávací základny (odrážející loni zaváděné národní programy na pomoc s vysokými cenami energií). V delším období je však třeba stále počítat s perzistencí zvýšené inflace, k níž nově přispějí opětovně rostoucí ceny energií. Momentům HICP jejich vlivem v posledních měsících zrychluje. MMF ani OECD nepočítají s tím, že by průměrná inflace v příštím roce klesla pod 3 %. Respondenti CF jsou optimističtější.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688