Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  01.08.2023 13:41:40

Červencový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují

Celkový PMI indikátor vzrostl v červenci z úrovně 40,8 na úroveň 41,4, i tak jde ale o druhý nejhorší výsledek od května 2020.

V červenci se prohloubilo tempo propadu nových objednávek.

Příznivý je z pohledu inflace cenový vývoj ve zpracovatelském sektoru, neboť červencový průzkum hlásí další výrazný pokles nákladů a třetí měsíc v řadě došlo také k poklesu prodejních cen.

 

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci vzrostl z červnové úrovně 40,8 na úroveň 41,4.

Jde o první meziměsíční nárůst celkového PMI indikátoru od letošního ledna, i tak jde ale o druhou nejnižší úroveň od května 2020, když minimum od května 2020 představuje právě letošní červen.

Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 40,1.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již čtrnáctý měsíc v řadě.

 

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červenci prohloubilo tempo poklesu nových zakázek a propad byl nejsilnější od loňského prosince.

Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí nepříznivý vliv slábnoucích zakázek z automobilového a kovodělného průmyslu.

 

Dle průzkumu PMI pokračuje pokles výroby ve zpracovatelském sektoru, v červenci byl pokles druhý nejvýraznější od prosince 2022, prudší pokles výroby byl v průzkumu zaznamenán jen letos v červnu.

Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti, jež ve zpracovatelském průmyslu v červenci klesla čtrnáctý měsíc v řadě.

V červenci dle průzkumu PMI zůstalo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců na nejnižší úrovni od počátku letošního roku.

 

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již několik měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v červenci pátý meziměsíční pokles v řadě, přičemž šlo o nejsilnější pokles cen vstupů od prosince 2008, tedy o nejsilnější cenový pokles za více než čtrnáct a půl roku.

Potřetí v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, coby důvod je zmiňována konkurence na trhu, slabá poptávka a nižší ceny vstupů.

Naplňuje se scénář, v němž přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu spolu s poklesem cen energií na globálních trzích vede ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu by mělo být významnou zprávou pro ČNB, neboť zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflacečeské ekonomice.

 

Červencový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Jakkoliv červenec zaznamenal mírný meziměsíční nárůst celkového indikátoru PMI a dosažený výsledek je lepší, než čekal trh, tak ohledně vývoje nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší průzkum i nadále pochmurné signály.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflacečeské ekonomice.

 

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688